Darbinieka situācija uzņēmuma maksātnespējas gadījumā

J
jautā:
21. maijā, 2018
Aleksandra

Labdien! Es tagad strādāju uzņēmumā, kurā 19.04.2018. ir sākts tiesiskās aizsardzības process (maksātnespēja). Man ir tāds jautājums – kas man jādara, lai saņemtu atlaišanas pabalstu un maksātnespējas kompensāciju (darba devējs brīvprātīgi diez vai samaksās)? Vai man pašai jāvēršas pie administratora, vai arī tas notiks automātiski? Līdz kurai dienai man ir jāstrādā šajā firmā, līdz pašām beigām? Ļoti ceru uz jūsu palīdzību.

A
atbild:
22. maijā, 2018
Laura Studente
LV portālam

Ja uzņēmumam tiek pasludināta maksātnespēja, tad darbinieks atbilstoši likumam “Par darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā” no darbinieku prasījumu garantiju fonda līdzekļiem var saņemt šādas izmaksas:

  1. darba samaksu;
  2. atlīdzību par ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu;
  3. atlīdzību par cita veida apmaksātu prombūtni;
  4. atlaišanas pabalstu sakarā ar darba tiesisko attiecību izbeigšanos;
  5. kaitējuma atlīdzību sakarā ar nelaimes gadījumu darbā vai arodslimību.

Lēmumu par maksātnespējīgo darba devēju darbinieku prasījumu apmierināšanu pieņem Maksātnespējas administrācija. Savukārt darbinieku prasījumus pieņem, pārbauda un apkopo maksātnespējas administrators, kas tos arī iesniedz Maksātnespējas administrācijai.

Svarīgi ir apzināties, ka darbinieks uzņēmuma maksātnespējas procesa ietvaros kļūst par kreditoru.

Mēneša laikā kopš dienas, kad maksātnespējas reģistrā izdarīts ieraksts par darba devēja maksātnespēju, darbiniekam atbildīgajam maksātnespējas administratoram jāiesniedz prasījums. Kreditora prasījumu var iesniegt arī sešu mēnešu laikā no dienas, kad izdarīts minētais ieraksts reģistrā, tomēr šādā gadījumā kreditors zaudēs savas balsstiesības kreditoru sapulcē. Savukārt, ja darbinieks nokavē arī šo termiņu, viņš savu kreditora statusu zaudē.

Pieteikumu sagatavot palīdzēs maksātnespējas administrators, kas ir arī kontaktpersona, lai Jūs varētu uzdot sev saistošus jautājumus saistībā ar uzņēmuma maksātnespēju.

Vairāk lasiet LV portāla skaidrojumā “Uzņēmuma maksātnespēja. Kā darbiniekam saņemt neizmaksāto algu?”.