E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 14149
Lasīšanai: 4 minūtes

Tiesu izpildītājs piedziņas procesā izvērtē samērīguma principu

J
jautā:
04. aprīlī, 2018
Daina Keise

Sakiet, lūdzu, vai 1. grupas invalīdam tiks vērsta parāda piedziņa uz automašīnu, ja viņš to tagad iegādātos? Parāds izveidojās pirms invaliditātes.

A
atbild:
11. aprīlī, 2018

Tiesu izpildītājs noteikti piemēros aizliegumu CSDD publiskajā reģistrā, kas nozīmēs, ka Jūs automašīnu nevarēsiet pārdot, kamēr netiks nomaksāts parāds. To, vai tiesu izpildītājs automašīnu tirgos izsolē, ir grūti pateikt, nezinot lietas apstākļus un parādsaistību lielumu. Ja parāda saistības nav ļoti lielas un ir iespējams piemērot citu piespiedu izpildes līdzekļi, piemēram, piedziņas vēršanu uz darba samaksu un tai pielīdzinātajiem maksājumiem, tad tiesu izpildītājs, visdrīzāk, piemēros šo līdzekli. Ieturējumu apmērs ir noteikts Civilprocesa likuma 594. pantā: 1) No parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem ieturējumus pēc izpildu dokumentiem izdara līdz piedzenamā parāda dzēšanai:

  1. uzturlīdzekļu piedziņas lietās nepilngadīgu bērnu uzturam vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas labā – saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā;
  2. piedzenot uzturlīdzekļus, zaudējumus vai kompensāciju sakarā ar personisku aizskārumu, kura rezultātā radies sakropļojums vai cits veselības bojājums vai iestājusies personas nāve, vai kompensāciju par kaitējumu, kas radīts ar noziedzīgu nodarījumu, kā arī izpildot administratīvo pārkāpumu lietās pieņemtos nolēmumus, – 50 procentus, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā;
  3. pārējos piedziņu veidos, ja likumā nav noteikts citādi, – 30 procentus, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus minimālās mēneša darba algas apmērā un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā.
  4.  Ja piedziņa uz darba samaksu tiek vērsta pēc vairākiem izpildu dokumentiem, darbiniekam katrā gadījumā jāsaglabā darba samaksa un tai pielīdzinātie maksājumi 50 procentu apmērā, bet ne mazāk kā minimālās mēneša darba algas apmērā un uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā, izņemot šā panta pirmās daļas 1. un 2. punktā noteikto gadījumu.

Ja parāda saistības ir pietiekoši lielas, tad pastāv iespēja, ka tiesu izpildītājs automašīnu var arī aprakstīt un rīkot tai izsoli. Tiesu izpildītājs, protams, ņem vērā arī iespējamo transportlīdzekļa vērtību. Civilprocesa likuma 573. panta trešā daļa nosaka: tiesu izpildītājs kustamās lietas neapķīlā, ja varētu būt neiespējami tās pārdot un sprieduma izpildes izdevumi varētu pārsniegt no pārdošanas iegūstamo naudas summu.

Tiesu izpildītājs izvērtē samērīguma principu, lai pārmērīgi netiktu apgrūtināts parādnieks.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU