Labdien! 2001. gadā ir iegādāts īpašums, kuram kā īpašnieks ir māte, taču visu šo laiku šeit dzīvo meita. Dzīvoklis tiek pārdots – daļa tiek atdota kā hipotekārais kredīts, daļa tiek iemaksāta kā pirmā iemaksa citam īpašumam. Vai šajā gadījumā arī tiek piemērots 15% ienākuma nodoklis?
Vispārējā gadījumā ienākums no nekustamā īpašuma pārdošanas ir apliekams ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Ienākumu nosaka, no īpašuma pārdošanas cenas atņemot iegādes vērtību un īpašumā veikto ieguldījumu vērtību tā turēšanas laikā. Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme ir 15%. Ja īpašniece ir māte, tad arī nodokļa maksāšanas nosacījumi attiecas uz māti, tas ir, īpašnieci, kura gūs ienākumu.
Likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" ir noteikti vairāki gadījumi, kad nodoklis nav jāmaksā, katram no tiem ir savi nosacījumi.
Jūsu uzdotajā jautājumā nav pietiekamas informācijas (kuram īpašumam ir hipotekārais kredīts, kurš pērk jaunu īpašumu u. c.), lai varētu spriest, vai būs jāmaksā nodoklis no pārdošanas ienākuma un, ja jāmaksā, kā veidosies apliekamā summa.
Likuma norma – atbrīvojums no nodokļa, ja pārdod vienīgo īpašumu (to apliecina ieraksts zemesgrāmatā) un pērk tā vietā citu, – ir pretimnākšana iedzīvotājiem, kuriem ir viens īpašums, un ir domāta situācijām, kad savu vienīgo īpašumu aizstāj ar citu. Par funkcionāli līdzīgu nekustamo īpašumu likuma izpratnē uzskata īpašumu, kuru izmanto līdzīgiem mērķiem kā iepriekšējo.
Nodokļa piemērošana konkrētā situācijā, kas pamatota ar nepieciešamajiem dokumentiem, jānoskaidro Valsts ieņēmumu dienestā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!