VARAM ministrs Raimonds Čudars: “Ilgtspējīga ūdenssaimniecības infrastruktūra ir viens no priekšnoteikumiem gan iedzīvotāju labklājībai, gan vides aizsardzībai. Šīs investīcijas ļaus uzlabot notekūdeņu attīrīšanas kvalitāti un novērst piesārņojuma riskus visā Latvijā. Tā ir mērķtiecīga investīcija reģionu attīstībā un cilvēku dzīves kvalitātes uzlabošanā.”
Pasākuma atlases trešās kārtas īstenošanai pieejamais kopējais finansējums ir vismaz 33 milj. eiro, tai skaitā Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums – 21,5 milj. eiro, kā arī līdzfinansējums – vismaz 11,5 milj. eiro. Finansējumam var pieteikties pašvaldības, to kapitālsabiedrības un iestādes, kuru teritorijās ir ūdenssaimniecības aglomerācijas ar piesārņojuma slodzi lielāku par 2 000 un mazāku par 10 000 cilvēkekvivalenta.
Investīcijas paredzētas notekūdeņu attīrīšanas iekārtu jaudas palielināšanai, attīrīšanas un iekārtu darbības efektivitātes uzlabošanai, kanalizācijas sūkņu staciju izbūvei un atjaunošanai, notekūdeņu dūņu atūdeņošanas un apstrādes iekārtu izbūvei un atjaunošanai, kā arī spiedvadu un attīrīto notekūdeņu izvadu, centralizētās kanalizācijas sistēmas tīklu, izbūvei un atjaunošanai.
Īstenojamās darbības uzlabos iedzīvotāju sabiedrisko ūdenssaimniecības pakalpojumu efektivitāti.
Viens projekta iesniedzējs kopumā var iesniegt trīs projekta iesniegumus (vienu projekta iesniegumu par vienu ūdenssaimniecības pakalpojumu aglomerāciju) un viena projekta iesnieguma maksimālais ERAF finansējums ir 1,5 milj. eiro.
Projektu iesniegumu atlasi un īstenošanas uzraudzību nodrošinās Centrālā finanšu un līgumu aģentūra. Projektu jāīsteno līdz 2029. gada beigām.
* Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 2.2.1. specifiskā atbalsta mērķa “Veicināt ilgtspējīgu ūdenssaimniecību” 2.2.1.1. pasākuma “Notekūdeņu un to dūņu apsaimniekošanas sistēmas attīstība piesārņojuma samazināšanai” trešās projektu iesniegumu atlases kārtas īstenošanas noteikumi.