DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tieslietas

Prokurore turpina ES Padomdevēja misiju civilā drošības sektora reformām Ukrainā

Pagarināta Rīgas tiesas apgabala prokuratūras prokurores Rudītes Bilsenas dalība Eiropas Savienības (ES) Padomdevēja misijā (EUAM) civilā drošības sektora reformām Ukrainā. Prokurores kā civilās ekspertes dalība misijā paredzēta līdz 2026. gada 14. jūnijam.

Pirmo reizi misijā prokurore devās 2022. gada 1. oktobrī, kad pievienojās misijai kā vecākā padomniece pretterorisma jautājumos. Kopš šā gada 15. jūnija prokurore ir paaugstināta amatā par Nacionālās drošības nodaļas vadītāja vietnieci un vienlaikus veic arī vecākās padomnieces nacionālās drošības jautājumos pienākumus.

Triju gadu laikā prokurore darbojusies dažādās misijas aktivitātēs - gan tādās, kas tieši saistītas ar terorisma apkarošanu, gan stratēģisko dokumentu izstrādē un likumprojektu analīzē, gan kontaktu un pieredzes apmaiņas ar ES dalībvalstu dienestiem organizēšanā.  Terorisma apkarošanai organizētas apmācības, treniņi un mācību vizītes Ukrainas civilā drošības sektora iestāžu pārstāvjiem.

Visciešākā sadarbība ir ar Ukrainas Drošības dienesta (SBU) Pretterorisma centru. “Nozīmīga darba joma ir SBU reforma, un tās realizācijas turpināšana ir viens no iemesliem, kāpēc es vēlējos turpināt dalību misijā. Šī reforma ir tieši saistīta ar nacionālo drošību. Lai arī pretterorisms ir viens no nacionālās drošības jautājumiem, es apzinos, ka varu dot ieguldījumu šajā reformā arī jomās, kas saistītas ar iekšējo un ārējo kontroli, sūdzību izskatīšanu, trauksmes cēlēja institūtu un – līdzīgi kā tas ir Latvijā – ar SBU pirmstiesas izmeklēšanas funkcijas pilnveidi. SBU reforma ir būtiska kontekstā ar Ukrainas pievienošanos Eiropas Savienībai, tāpēc misija dara tiešām daudz, lai Ukrainas normatīvie akti atbilstu ES prasībām,” uzsver Rudīte Bilsena.

Turklāt, kā nacionālās drošības eksperte, prokurore tagad var darboties arī hibrīdkara novēršanas un kritiskās infrastruktūras aizsardzības jomās, kas ir EUAM Ukraine mandāta jaunie virzieni, kuri tika aktualizēti, pamatojoties uz reālo situāciju Ukrainā.

“Šeit varētu būt vietā jautājums – ko gan var palīdzēt civilā misija, ja valstī ir karš un ir daudz citu svarīgāku prioritāšu? Es uzskatu, ka misija var darīt un dara daudz, tai skaitā, lai tuvinātu uzvaru. Tie ir dāvinājumi un materiāli tehniskā palīdzība Ukrainas civilās drošības sektora iestādēm (Nacionālā policija, Valsts robežsardze, Drošības dienests u.c.), kuras, lai arī tas nav šo iestāžu pamatuzdevums, visas lielākā vai mazākā mērā ir iesaistītas tiešā cīņā pret iebrucēju, tās ir šo iestāžu darbinieku apmācības, kontaktu veidošana un pieredzes apmaiņa ar ES iestādēm un ES dalībvalstu atbilstošiem dienestiem. Tāpat tā ir Ukrainas pievienošanās Eiropas Savienībai veicināšana, sniedzot padomus un palīdzot izpildīt Ukrainai dotos pievienošanās uzdevumus, kas ir ļoti būtiski,” skaidro prokurore, piebilstot, ka misijas loma ir tieši 23. nodaļas “Tiesu vara un pamattiesības” un 24.nodaļas “Tiesiskums, brīvība un drošība” izpildē.

EUAM tika izveidota 2014. gadā un jau vairāk nekā desmit gadus palīdz Ukrainai īstenot ilgtspējīgu civilās drošības sektora reformu, sniedzot stratēģiskus padomus un praktisku atbalstu konkrētiem reformu pasākumiem. Latvijas Republikas prokuratūras ieskatā EUAM ir nozīmīga loma, tāpēc prokuratūra jau kopš 2015. gada sniedz arī savu ieguldījumu.

Lēmumu par civilā eksperta piedalīšanos starptautiskajā misijā vai operācijā pieņem Ministru kabinets.

 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI