Pārskats, kas sagatavots saskaņā ar Eirosistēmas kopējo nostāju ar klimatu saistītas informācijas izpaušanā un Klimatiskās finanšu informācijas izpaušanas darba grupas ieteikumiem, sniedz vispusīgu pārskatu par Latvijas Bankas panākumiem ar klimatu saistīto risku pārvaldīšanā tās ieguldījumu portfeļos. Tas atspoguļo Latvijas Bankas nepārtrauktos centienus saskaņot ieguldījumu stratēģijas ar Parīzes nolīguma mērķiem un Eiropas Savienības klimatneitralitātes mērķiem.
2025. gada pārskatā uzsvērtas galvenokārt šādas norises.
- Ilgtspējas integrācijas paplašināšana. Latvijas Banka ir vēl vairāk integrējusi savu Ilgtspējas stratēģiju ieguldījumu lēmumu pieņemšanā, aktualizējot attīstīto valstu akciju portfeli un piemērojot vides, sociālos un pārvaldības (ESG) kritērijus jaunietekmes valstu fiksēto ienākumu portfelim un globālajam ieguldījumu kategorijas fiksēta ienākuma portfelim.
- Uzlaboti klimata rādītāji. Pārskatā pirmo reizi iekļauti 3. pakāpes siltumnīcefekta gāzu emisijas dati, sniedzot vispusīgāku pārskatu par Latvijas Bankas ieguldījumu oglekļa pēdas nospiedumu. Līdz ar precīzāku datu pieejamību Latvijas Banka sniedz arī aktualizētus iepriekšējo gadu rādītājus.
- Būtisks oglekļa pēdas nospieduma samazinājums. Kopš ilgtspējas stratēģijas ieviešanas 2022. gadā attīstīto valstu kapitāla portfeļa oglekļa pēdas nospiedums samazinājies par 73%. Tas atspoguļo Latvijas Bankas dekarbonizācijas centienu efektivitāti.
- Uzlabots ESG vērtējums. Pēc jaunas etalonlikmes pieņemšanas 2024. gadā jaunietekmes valstu fiksēto ienākumu portfeļa ESG vērtējums pieauga par 11%. Tas apliecina pārdali par labu emitentiem, kuriem ir spēcīgāki ESG reitingi.
- Apņēmība nodrošināt caurredzamību un sadarbību. Latvijas Banka joprojām atbalsta Eirosistēmas klimata politiku un aktīvi iesaistās Finanšu sistēmas ekoloģizācijas tīkla darbā, piedaloties labākās prakses izstrādē ilgtspējīgu finanšu jomā.
Latvijas Bankas prezidenta Mārtiņa Kazāka komentārs: "Klimata pārmaiņas nav drauds tālā nākotnē – tā ir mūsdienu problēma, kas steidzami un koordinēti jārisina. Mēs Latvijas Bankā darām savu darba daļu, integrējot ilgtspēju ieguldījumu lēmumos un veicinot caurredzamību. Pāreja uz mazoglekļa tautsaimniecību pārveidos nozares un sabiedrību, un mums jānodrošina, lai finansēm šajā transformācijā būtu konstruktīva nozīme. Mūsu bērni saskarsies ar mūsu šodienas izvēļu sekām, tādēļ mums jārīkojas atbildīgi un izlēmīgi."
Pilns ziņojums ir pieejams Latvijas Bankas tīmekļvietnē: https://www.bank.lv/en/news-and-events/other-publications/climate-related-disclosures-of-latvijas-banka-s-non-monetary-policy-portfolios.