Pārbaudes un sasniegumi
2024. gadā pārbaudīti 226 dažādi būvizstrādājumi, un lielākā daļa (59%) atbilda visām prasībām, kas norāda, ka mērķtiecīgi tiek pilnveidoti nozares kvalitātes standarti.
Kas tika pārbaudīts
- Siltumizolācijas materiāli
Pārbaudīti 15 siltumizolācijas materiāli, un visi atzīti par atbilstošiem (UAB Finnfoam, Naturheld Gmbh, URSA Polska, SIA Tego, SC Biothermxprs SRL, Styropmin Sp.z.o.o., Hunton Fibre, PNP Orange Kft., Estplast). Tas liecina, ka šajā segmentā situācija ir laba un stabila.
- Logi
No 15 pārbaudītajiem logiem septiņi neatbilda prasībām. Biežākās problēmas – zemāka siltumizolācija vai gaisa un ūdensnecaurlaidība, nekā solīts. Dažkārt arī trūkst informācijas, piemēram, montāžas instrukcija.
Ieteikumi patērētājiem, iegādājoties logus:
- izvērtē loga tehniskos parametrus pirms pirkuma;
- prasi pārdevējam visu informāciju par logu īpašībām un montāžu;
- pārliecinies, ka logs ir atbilstoši marķēts un dokumentēts.
- Tērauda stiegrojums
No astoņiem pārbaudītajiem tērauda stiegru paraugiem tikai viens neatbilda prasībām, un tas nekavējoties tika izņemts no tirdzniecības.
Informācija par neatbilstošiem būvizstrādājumiem
PTAC aicina profesionāļus regulāri iepazīties ar informāciju par neatbilstošiem būvizstrādājumiem:
- Būvniecības informācijas sistēmā (BIS) – informācija par konstatētajiem neatbilstošiem būvizstrādājumiem Latvijā;
- Eiropas tirgus uzraudzības sistēmā ICSMS – informācija par Eiropas Savienības (ES) tirgū atklātajiem neatbilstošajiem būvizstrādājumiem. Šajā sistēmā ir arī publiskā sadaļa, kurā ikviens interesents var apskatīt ES tirgū konstatētās neatbilstošās preces, t.sk. arī būvizstrādājumus.
Aicinām izvēlēties uzticamus vietējos sadarbības partnerus, jo ilgtermiņa sadarbība ar kvalitatīviem ražotājiem un uzstādītājiem garantē ne tikai augstāku produkta kvalitāti, bet arī labāku servisu, drošāku montāžu un vieglāku garantijas saistību izpildi. Turklāt, atbalstot vietējos uzņēmumus, tiek veicināta Latvijas ekonomikas attīstība un sekmēta ilgtspējīga būvniecības nozares izaugsme.
Sadarbība un nākotnes attīstība
Stiprinot sadarbību un ņemot vērā būvizstrādājumu nozares aktualitātes, ceturtdien, 29. maijā, PTAC rīkoja sanāksmi ar nozares pārstāvjiem, lai prezentētu 2024. gada tirgus uzraudzības rezultātus, informētu par šī gada plānotajām aktivitātēm, kā arī iepazīstinātu ar jaunākajām prasībām būvizstrādājumu jomā. Papildus tika sniegta informācija par PTAC iecerēto tirgus pētījumu par būvizstrādājumu atbilstību energoefektivitātes projektos.