DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
07. maijā, 2025
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts aizsardzība

Iekšlietu ministrs iepazīst Latvijas Universitātes infrastruktūru un zinātnes nozīmi civilajā aizsardzībā

FOTO - Toms Grīnbergs, LU Komunikācijas departaments.

7. maijā Latvijas Universitātes (LU) Akadēmisko centru Torņakalnā apmeklēja iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis. Vizītes laikā ministru ar LU infrastruktūras attīstību, aktuālajiem pētniecības virzieniem un valsts drošības un sabiedrības noturības stiprināšanā būtiskajām civilās aizsardzības iniciatīvām iepazīstināja LU vadības grupa rektors profesors Gundars Bērziņš, studiju prorektore profesore Kristīne Strada-Rozenberga, zinātņu prorektors asociētais profesors Guntars Kitenbergs un attīstības prorektors Enno Ence.

Tikšanās laikā tika pārrunāta LU loma sabiedrības drošības ekosistēmā, kā arī iespējamā sadarbība ar iekšlietu nozari dažādos izglītības un pētniecības virzienos.

“Gandarījums, ka arī Latvijas lielākās augstskolas iesaistās studējošo izglītošanā civilās aizsardzības jautājumos. Zināt, kā rīkoties un ko darīt dažādu apdraudējumu gadījumā ir priekšnoteikums mūsu pašu drošībai. Pēc šodienas tikšanās redzu, ka ar zinātnes un augstskolu kapacitāti un iespējām, varam nonākt pie jauniem mūsdienīgiem risinājumiem krīžu pārvarēšanā,” sacīja iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis.

LU rektors profesors Gundars Bērziņš uzsvēra: “Ir ļoti svarīgi, lai valsts drošības un sabiedrības noturības jautājumos universitātes būtu stratēģiski partneri. Latvijas Universitāte ir vieta, kur tiek radītas zināšanas un risinājumi ar augstu pievienoto vērtību. Mūsu zinātniskā kapacitāte, infrastruktūra un akadēmiskās zināšanas var sniegt būtisku ieguldījumu gan risinājumu izstrādē, gan profesionāļu sagatavošanā dažādām valsts vajadzībām, tostarp iekšējai drošībai un civilajai aizsardzībai.”

Vizītes laikā LU vadība akcentēja ciešo sadarbību starp augstākās izglītības un drošības sektoru, lai veicinātu inovatīvus un sabiedrībai nozīmīgus risinājumus. Ministrs iepazinās ar LU daudzpusīgajām studiju programmām, pētniecības virzieniem un kompetencēm, kas saistītas ar sabiedrisko drošību, kiberdrošību, mākslīgo intelektu, kvantu tehnoloģijām un krimināltiesību jautājumiem.

Īpaša uzmanība tika pievērsta “Iekšējās drošības akadēmijas” studiju programmām, tostarp profesionālajai bakalaura un maģistra izglītībai pirmstiesas izmeklēšanā, kā arī sabiedrības vadības maģistra apakšprogrammai "Tiesībaizsardzības, kriminālsodu izpildes un glābšanas dienestu vadība". Programmas izstrādātas ciešā sadarbībā ar nozares iestādēm, balstoties aktuālajās vajadzībās un praktiskajās zināšanās. Izstrādē LU ir jauna kiberdrošības studiju programma, kas aptvers kriptogrāfiju, datu aizsardzību un kritiskās infrastruktūras drošību.

LU demonstrēja arī savas iespējas pielietot zinātni praktiskos risinājumos – no drošības personāla apmācības līdz alternatīvām navigācijas tehnoloģijām un sabiedrības noturības pētījumiem. Šīs zināšanas ir būtiskas civilās aizsardzības, drošības un sabiedrības veselības jomās. Tiek attīstīti arī digitāli risinājumi, tostarp datu analītika, kas palīdz savlaicīgi identificēt potenciālos apdraudējumus.

LU piedāvā unikālas humanitāro zinātņu programmas, tostarp austrumu valodu apmācības, kas ir stratēģiski nozīmīgas diplomātijā, starptautiskajā sadarbībā un drošības struktūrās. Šī kompetence ir īpaši nozīmīga ģeopolitiskā kontekstā.

Vizītes laikā tika uzsvērta LU gatavība darboties kā vienas pieturas aģentūrai sadarbībai ar valsts iestādēm un industriju, lai attīstītu modernus, datos balstītus risinājumus un sagatavotu nākotnes profesionāļus drošības jomā.

LU arī aktīvi strādā pie praktiskas civilās aizsardzības sistēmas stiprināšanas, izstrādājot patvertnes konceptu savā Akadēmiskajā centrā. Ņemot vērā, ka pēc topošās Rakstu mājas nodošanas ekspluatācijā šajā teritorijā ikdienā atradīsies aptuveni 16 000 cilvēku, būtiski ir nodrošināt daudzfunkcionālas drošās telpas, kas ārkārtas situācijās spēs pasargāt studentus, darbiniekus un apkārtnes iedzīvotājus. LU inženieru komanda sadarbībā ar Valsts ugunsdrošības un glābšanas dienestu strādā pie piemērotākajiem tehniskajiem risinājumiem, ņemot vērā iespējamos riskus, tostarp HES risku scenārijus, klimata pārmaiņas un cilvēka izraisītus apdraudējumus. Patvertņu izveide ir nozīmīgs solis arī ceļā uz drošu un noturīgu akadēmisko vidi.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI