DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

Veidos nacionālās pretošanās kustībai veltītu pieminekli “Svešo varai spītējot”

Publicitātes foto.

Rīgas dome un Latvijas Okupācijas muzejs šodien, 30. aprīlī, parakstīja sadarbības memorandu par pieminekļa “Svešo varai spītējot” izveidi, kas būs veltīts nacionālās pretošanās kustībai padomju okupācijas laikā. Memorands paredz kopīgu darbu pie pieminekļa izveides, uzstādīšanas un apkārtējās teritorijas labiekārtošanas.

Pieminekļa mērķis ir saglabāt un stiprināt sabiedrības vēsturisko atmiņu par Latvijas iedzīvotāju pretošanos padomju okupācijas režīmam. Tas kalpos kā cieņas apliecinājums tiem, kuri, riskējot ar savu brīvību un dzīvību, iestājās par Latvijas neatkarību, brīvību un nacionālo identitāti.

Idejas autors un projekta koordinators ir Latvijas Okupācijas muzejs, kas vadīs darbu no mākslinieciskās koncepcijas līdz tās realizācijai. Rīgas pašvaldība savukārt rūpēsies par zemesgabala sagatavošanu un apkārtējās parka teritorijas labiekārtošanu pieminekļa uzstādīšanai.

Solvita Vība, Latvijas Okupācijas muzeja direktore saka: “Esmu gandarīta, ka ir pieņemts lēmums un uzsākta sadarbība par vēl vienas simboliski nozīmīgas un cilvēkus aicinošas vēstures piemiņas vietas izveidi Rīgā. Sarkanbaltsarkanajam karogam ir jābūt klātesošam ikdienā un, liekot spēkus kopā, šī vieta tāda būs!”

Rīgas domes priekšsēdētājs Vilnis Ķirsis uzsver: “Tas ir simboliski, ka Rīga un Okupācijas muzejs vienošanos par ciešu sadarbību paraksta šodien, Latvijas Neatkarības atjaunošanas 35. gadadienas priekšvakarā. Rīgas dome pilnībā atbalsta Okupācijas muzeja ieceri izveidot piemiņas vietu Nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem, turklāt esmu pārliecināts, ka līdz ar pieminekļa uzstādīšanu pilsētai ir laba iespēja līdzdarboties, lai skvēru kanālmalā, kur plānots piemineklis, labiekārtotu pamatīgāk.”

Pieminekli paredzēts izvietot Rīgas vēsturiskajā centrā – Radio ielā 1. Šī vieta izvēlēta ar dziļu simbolisku nozīmi: tieši tur, 1963. gada 5. decembra rītā, latviešu neatkarības kustības dalībnieks Bruno Javoišs, toreiz 22 gadus vecs Rīgas Aviācijas institūta students, uzvilka sarkanbaltsarkano karogu 76 metrus augstajā radiotornī – tieši pretī padomju milicijas pārvaldei, kur tas plīvoja visu dienu. Par šo varonīgo rīcību Bruno Javoišs tika notiesāts un viņam tika piespriests ieslodzījums nometnē Mordovijā uz septiņiem gadiem.

Pieminekļa māksliniecisko risinājumu veido tēlnieks Kristaps Gulbis kopā ar arhitektiem Andri Kronbergu un Raimondu Saulīti.

Lai īstenotu apņemšanos jau nākamgad uzsākt pieminekļa būvniecību, Latvijas Okupācijas muzejs turpina vākt ziedojumus, lai nacionālās pretošanās stāstu iekļautu kopīgajā atceres telpā. Nepieciešamā ziedojumu summa ir 100 tūkstoši eiro. Ziedot pieminekļa izveidei iespējams Latvijas Okupācijas muzeja ziedojumu kontā AS Swedbank: LV20HABA0551029425092 vai muzeja tīmekļvietnē, norādot, ka ziedojums paredzēts pieminekļa izveidei.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI