2024. gadā AS “Latvenergo” svinēja savu 85 gadu jubileju – gadu desmitus, kas veltīti Latvijas iedzīvotājiem un valsts labklājībai. Turpinot attīstību un izaugsmi, Latvenergo koncerns 2024. gadā ir audzis investīcijās, ražošanā, eksportā un ilgtspējā.
Koncernā tiek attīstīts trīs dažādu atjaunīgās enerģijas avotu ražošanas portfelis, hidroenerģiju papildinot ar saules un vēja enerģiju. 2024. gadā Latvenergo koncerna investīcijas pārsniedz pusmiljardu eiro, un tās ir 2,7 reizes lielākas nekā gadu iepriekš. No tām 345 miljoni eiro ieguldīti jaunos AER projektos Baltijā, stiprinot valsts drošību un Latvenergo pozīciju reģionālajā enerģētikas tirgū.
Koncernā ir saražoti 27% no visas Baltijas valstīs saražotās elektroenerģijas jeb 4 842 GWh, no kuras 2/3 izstrādāta no atjaunīgajiem energoresursiem. Lielākā daļa šīs elektroenerģijas izstrādāta Daugavas HES – 3 143 GWh, savukārt, samazinoties dabasgāzes cenai, par 18 % vairāk elektroenerģijas saražots AS “Latvenergo” TEC – 1 633 GWh.
Audzis eksports – ārpus Latvijas pārdotas 2 579 GWh elektroenerģijas jeb 42% no mazumtirdzniecībā pārdotajām 6 140 GWh. Tieši pēdējo trīs gadu laikā klientu skaits ārpus Latvijas ir pieaudzis vairāk nekā trīs reizes. Lietuvā un Igaunijā aug elektromobilitātes pakalpojumi Elektrum Drive uzlādes tīklā.
2024. gadā koncerna ieņēmumi ir 1 703,6 miljoni eiro, kas ir par 16% mazāk nekā gadu iepriekš. Latvenergo koncerna EBITDA samazinājusies par 2% un ir 588,4 miljoni eiro, bet peļņa ir par 22% mazāka nekā pirms gada – 273,7 miljoni eiro.
2024. gadā AS “Latvenergo” svinēja savu 85 gadu jubileju – gadu desmitus, kas veltīti Latvijas iedzīvotājiem un valsts labklājībai. Zīmīgi, ka tieši aizvadīto jubilejas gadu var dēvēt par jauna izrāviena gadu – vēsturiski esošo hidroenerģiju papildinot ar jaunām saules un vēja jaudām. Uzņēmums turpina zaļās enerģijas attīstības virzienu, kas uzsākts jau pirms 85 gadiem ar vērienu Baltijas valstīs.
Aizvadītajā gadā ģeopolitiskā situācija joprojām ir saglabājusies sarežģīta. Krievijas izraisītais karš Ukrainā turpinās jau trīs gadus, turpinot ietekmēt arī ekonomiskos procesus visā pasaulē. Tomēr par spīti izaicinājumiem, Latvenergo 2024. gadu izdevies aizvadīt veiksmīgi.
- Investīcijas
2024. gads ir Latvenergo koncerna jaunu AER elektroenerģijas ražošanas jaudu izrāviena gads, attīstot trīs dažādu enerģijas avotu ražošanas portfeli – hidroenerģijas izmantošana tiek papildināta ar saules un vēja enerģiju, apliecinot Latvenergo ambīcijas atjaunīgās enerģijas jomā Baltijas valstīs.
Tādēļ, lai īstenotu stratēģiskos mērķus, Latvenergo koncerna investīcijas ir augušas 2,7 reizes, un kopumā 2024. gada laikā ir investēti 530 miljoni eiro. Aptuveni 2/3 jeb 345 miljoni eiro ir ieguldīti jaunās vēja un saules enerģijas ražotnēs. Jaunas elektroenerģijas ražošanas jaudas ir valsts un reģiona drošības jautājums – tās ir daļa no Latvijas un Baltijas noturības un energoneatkarības, kā arī konkurētspējas, un arī iespēja nodrošināt zemāku elektroenerģijas cenu.
2024. gadā AS “Latvenergo” ir attīstījusi gan savus, gan iegādājusies jau gatavus AER projektus – koncernam ir jau 14 saules parki ar uzstādīto jaudu 102 MW, un darbību uzsākusi arī Akmenes VES Lietuvā (19,6 MW). AS “Latvenergo” iegādājusies divus VES projektus – Telšiai Lietuvā (124 MW) un SIA “Laflora Energy” Latvijā (109 MW), kā arī SIA “DSE Aizpute Solar” – līdz šim lielāko saules elektrostacijas projektu ar kopējo jaudu 265 MW. Kopumā gada beigās projektēšanas vai būvniecības stadijā ir saules un vēja parki ar kopējo jaudu teju 880 MW. Zaļās enerģijas projektu pārvaldībai un attīstībai 2024. gada novembrī ir dibināta AS “Latvenergo” meitassabiedrība SIA “Elektrum Next”.
- Ražošana
Latvenergo koncerns 2024. gadā ir saražojis 4 842 GWh elektroenerģijas, kas ir 27% no kopējā Baltijā izstrādātā elektroenerģijas apjoma, turklāt 66 % elektroenerģijas saražoti no atjaunīgajiem energoresursiem. Dabasgāzes cenas samazināšanās veicināja elektroenerģijas izstrādi AS “Latvenergo” TEC, sasniedzot 1633 GWh, kas ir par 18% vairāk nekā gadu iepriekš. Savukārt saražotās siltumenerģijas apjoms sasniedza 1665 GWh. Lai gan 2024. gadā bija zemāka ūdens pietece Daugavā nekā 2023. gadā un izstrādes apjoms Daugavas HES ir samazinājies par 16%, tas joprojām ir par 10% lielāks nekā vidēji ilggadēji saražotais un sasniedz 3143 GWh.
- Eksports
Arvien vairāk koncerna rezultātus ietekmē eksports – ārpus Latvijas ir pārdotas 2 579 GWh elektroenerģijas jeb 42% no mazumtirdzniecībā pārdotajām 6 140 GWh. Koncerna elektroenerģijas klientu skaits audzis par 6% līdz 896 tūkstošiem, un 284 tūkstoši no tiem ir Lietuvā un Igaunijā. Tieši pēdējo trīs gadu laikā klientu skaits ārpus Latvijas ir pieaudzis vairāk nekā trīs reizes.
Kaimiņvalstīs attīstīti arī elektromobilitātes pakalpojumi ar Elektrum Drive uzlādes tīklu, un gada beigās uzlādes vietu skaits pārsniedz 750. Tajās veikts vairāk nekā 115 tūkstoši uzlāžu 2 500 MWh apmērā, sniedzot aptuveni 1 500 tonnu CO2 izmešu ietaupījumu. Audzis ne tikai elektroenerģijas, bet arī dabasgāzes klientu skaits, sasniedzot 65 tūkstošus, kas ir par 33% vairāk nekā gadu iepriekš. Mazumtirdzniecības klientiem pārdots 1 190 GWh dabasgāzes, kas arī ir par 33% vairāk nekā 2023. gadā.
- Ilgtspēja
2024. gads ir bijis pirmais realizācijas gads Latvenergo koncerna ilgtspējas stratēģijai, kas tika apstiprināta 2023. gada nogalē. Ilgtspējas stratēģijā nodefinējot virkni mērķrādītājus, gada laikā ir strādāts visos trīs ilgtspējas virzienos – vides, sociālā un pārvaldības jomā. 2024. gadā Latvenergo koncerns veicinājis uz inovācijām vērstas vides veidošanu, šim nolūkam novirzot finansējumu 3% apmērā. Veidojot uzticamas un ilgtspējīgas partnerattiecības, pārskata gadā izstrādāts Latvenergo koncerna ētikas kodekss sadarbībai ar piegādātājiem. Izglītības jomā tiek turpināts veicināt bērnu un jauniešu ieinteresētību eksaktajos priekšmetos, kā arī zinātību par elektrodrošību, zaļo kursu un resursu efektīvu izmantošanu. Vides jomā Latvenergo koncerns ir izvirzījis mērķi sasniegt klimatneitralitāti 2050. gadā un klimatneitrālu elektroenerģijas ražošanu 2040. gadā. Šo mērķu īstenošanai turpināts attīstīt jaunas AER ģenerācijas jaudas, paaugstināt enerģijas ražošanas efektivitāti un palielināt elektroauto īpatsvaru koncerna autoparkā.
2024. gadā sadarbībā ar Ukrainas vēstniecību Latvenergo koncerns ir turpinājis sniegt palīdzību Ukrainai. Par darbinieku privāti ziedotiem līdzekļiem iegādāts nepieciešamais ekipējums. Tāpat AS “Sadales tīkls” un AS “Latvenergo” veikusi ziedojumus Ukrainas elektroapgādes sistēmas atjaunošanai, kā arī īstenots sociālā atbalsta projektu konkurss vasaras nometņu organizēšanai bērniem no Ukrainas.
Šis ir pirmais pārskata gads, kad ilgtspējas ziņojums sagatavots, piemērojot jaunās ilgtspējas ziņošanas prasības – atbilstoši Ilgtspējas informācijas atklāšanas likumam, ietverot Taksonomijas regulas (ES) 2020/852 8. panta un Eiropas ilgtspējas ziņošanas standartu deleģētās regulas (ES) 2023/2772 (ESRS) prasības. Ilgtspējas ziņojums ietver plašu un detalizētu informāciju par ietekmi uz vidi, sociālo jomu un pārvaldību. Tādējādi tiek veicināta lielāka caurskatāmība un salīdzināmība starp uzņēmumiem, kā arī atbalstīta pāreja uz ilgtspējīgu ekonomiku.
- Finanšu rezultāti
Raksturojot koncerna finanšu rezultātus, ir būtiski uzsvērt, ka 2024. gadā elektroenerģijas un dabasgāzes cenas bija zemākas nekā gadu iepriekš. Baltijā elektroenerģijas spot cenas bija vidēji par 6% zemākas, savukārt dabasgāzes vidējā cena sasniedza 34 eiro/MWh, kas ir par 30% mazāka nekā 2023. gadā. Ņemot to vērā, 2024. gadā Latvenergo koncerna ieņēmumi ir 1 703,6 miljoni eiro, kas ir par 16% mazāk nekā gadu iepriekš. Savukārt, samazinoties Daugavas HES izstrādei, koncerna EBITDA ir samazinājusies par 2%, salīdzinot ar 2023. gadu, un sasniedz 588,4 miljonus eiro. Vienlaikus jāmin, ka Daugavas HES izstrāde bija par 10% lielāka nekā ilggadēji vidējā. Tāpat jāpiemin, ka pozitīva ietekme uz EBITDA bija zemākām dabasgāzes iepirkuma cenām un sadales segmenta ieņēmumu pieaugumam. Koncerna peļņa ir 273,7 miljoni eiro jeb par 22% mazāka nekā gadu iepriekš.
Atbilstoši likumam “Par valsts budžetu 2025. gadam un budžeta ietvaru 2025., 2026. un 2027. gadam” AS “Latvenergo” maksājamo dividenžu paredzamais apjoms 2025. gadā (par 2024. pārskata gadu) ir 70% apmērā no pārskata gada peļņas, bet ne mazāk kā 183,9 miljoni eiro.
2024. gada nogalē AS “Latvenergo” ieguvusi Latvijas Ilgtspējas indeksa augstāko – Dimanta, kategoriju, savukārt AS “Sadales tīkls” un SIA “Liepājas enerģija” ieguvusi Ilgtspējas indeksa Platīna kategoriju. Pēc pārskata gada beigām, 2025. gada februārī, AS “Latvenergo” jau ceturto reizi ir ieguvusi balvu par labākajām investoru attiecībām starp visiem obligāciju emitentiem Nasdaq Baltic biržu regulētajos tirgos Baltijas valstīs. Kopš 2012. gada emitējot obligācijas, to novērtējums investoru vērtējumā ir nemainīgi augsts.
* Korporatīvās pārvaldības ziņojums sagatavots, pamatojoties uz Korporatīvās pārvaldības kodeksu, ko 2020. gadā publicējusi Tieslietu ministrijas izveidotā Korporatīvās pārvaldības konsultatīvā padome.