Puse no pirmajos trīs mēnešos uzsāktajiem kriminālprocesiem ir par iespējamiem noziedzīgiem nodarījumiem, kas izdarīti valsts amatpersonu dienesta pienākumu pildīšanas laikā iekšlietu dienestos.
Pārskata periodā Iekšējās drošības birojs nosūtīja 11 kriminālprocesus kriminālvajāšanas uzsākšanai prokuratūrai par 21 noziedzīgu nodarījumu pret 13 personām, tostarp 10 amatpersonām – septiņām Valsts policijas amatpersonām, divām Valsts robežsardzes amatpersonām un vienu pašvaldības policijas amatpersonu, kā arī trijām fiziskajām personām. No 21 pabeigtā kriminālprocesa vairāk nekā puse bijusi par sevišķi smagiem un smagiem noziegumiem pret īpašumu, pret satiksmes drošību, tautsaimniecībā un valsts institūciju dienestā, tai skaitā dienesta pilnvaru pārsniegšana, pielietojot vardarbību, dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana mantkārīgā nolūkā un neizpaužamu ziņu izpaušana.
Analizējot tiesvedību gaitu 2025. gada pirmajā ceturksnī, Iekšējās drošības biroja izmeklēto kriminālprocesu ietvaros tiesas spriedums pasludināts 12 personām, tostarp astoņām valsts amatpersonām. Vienlaikus jānorāda, ka viens no kriminālprocesiem ir izbeigts prokuratūrā, jo pēc padziļinātas izmeklēšanas ar kriminālprocesuālajām metodēm secināts, ka konkrētajā gadījumā amatpersonu rīcībā nav saskatāms noziedzīga nodarījuma sastāvs.
Fokusējoties uz pretlikumīgas rīcības novēršanu, Iekšējās drošības birojs 2025. gada pirmajā ceturksnī īstenojis 26 preventīvus pasākumus, kas vērsti uz risku identificēšanu un mazināšanu iekšlietu nozares iestādēs un Ieslodzījuma vietu pārvaldē. Novērtējot iekšējās kontroles sistēmu nozīmi, Birojs mērķtiecīgi strādā pie pretlikumīgas rīcības cēloņu apzināšanas un atbilstošu uzraudzības mehānismu pilnveides. Iekšējās drošības biroja priekšnieka pienākumu izpildītājs Igors Jaunrodziņš, uzsverot preventīvā darba nozīmi, norāda: “Mūsu uzdevums ir ne tikai izmeklēt jau notikušus noziedzīgus nodarījumus, bet arī savlaicīgi identificēt riskus un apstākļus, kas tos veicina. Preventīvā pieeja ir neatņemama daļa no efektīvas kontroles sistēmas un tās mērķis ir stiprināt tiesiskumu, veicināt godprātību valsts pārvaldē, radot apstākļus, kuros noziedzīgu nodarījumu izdarīšana tiek izskausta jau tā saknē.”
Gada pirmajā ceturksnī Iekšējās drošības biroja lietvedībā kopā saņemti 239 iesniegumi. Salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo pārskata periodu, 2025. gadā, paplašinoties Biroja kompetencei, astoņas reizes ir pieaudzis iesniegumu skaits par Ieslodzījuma vietu pārvaldē nodarbināto iespējamu pretlikumīgu rīcību. Vienlaikus joprojām vērojama aktīva iedzīvotāju anonīma ziņošana gan informatīvajā uzticības tālrunī 67209055, gan elektroniskajā pastā.
2025. gada novembrī apritēs desmit gadi kopš Iekšējās drošības biroja dibināšanas – šo gadu laikā biroja izmeklētie kriminālprocesi ir kļuvuši apjomīgāki un sarežģītāki, proti, ir būtiski palielinājusies to izmeklēšanas efektivitāte, un to ietvaros tiek reģistrēts aizvien vairāk noziedzīgu nodarījumu, kā arī pieaudzis kriminālprocesā iesaistīto personu loks. Deviņu gadu laikā Iekšējās drošības birojs kriminālvajāšanas uzsākšanai ir nosūtījis vairāk nekā 400 kriminālprocesus par valsts amatpersonu veiktiem noziedzīgiem nodarījumiem, ir izskatīti un izanalizēti vairāk nekā 10 000 fizisku un juridisku personu iesniegumi, kā arī veikts plašs preventīvais darbs sadarbībā ar citām valsts pārvaldes iestādēm.