DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
17. aprīlī, 2025
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tava drošība

PTAC aicina Lieldienās atcerēties par šūpoļu drošību

FOTO: Zane Bitere, LETA.

Lieldienu laiks Latvijā tradicionāli tiek pavadīts ar dažādām aktivitātēm brīvā dabā, un viena no iecienītākajām ir šūpošanās. Taču, lai šis jaukais rituāls nepārvērstos nelaimē, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) aicina pievērst uzmanību šūpoļu drošībai un ievērot dažus būtiskus piesardzības pasākumus.

Kā izvēlēties drošas šūpoles

Tradicionālās Lieldienu šūpoles, kas bieži veidotas no smaga koka un cietām piekarēm, smagnējiem sēdekļiem diemžēl nereti rada paaugstinātu traumu risku – īpaši bērniem. Liela šūpošanās amplitūda, krišanas augstums, trieciena risks un cietie materiāli var radīt nopietnus ievainojumus. Tādēļ PTAC aicina priekšroku dot šūpolēm, kas izgatavotas no drošākiem materiāliem – piemēram, ar ķēžu vai virvju piekari un elastīgiem, triecienus amortizējošiem sēdekļiem. Šādas šūpoles bieži atrodamas spēļu laukumos, kas būvēti pēc noteiktiem drošības standartiem.

Drošas šūpošanās zonas

Lai mazinātu negadījumu iespējamību, svarīgi izvēlēties šūpošanās vietu, kur apkārtne ir droša – bez asiem priekšmetiem, zem šūpolēm nav cieta seguma (betons vai asfalts), kā arī pietiekamā attālumā no ūdenstilpnēm vai citiem potenciāliem apdraudējumiem. Šūpošanās zonai jābūt brīvai no jebkādiem šķēršļiem, piemēram, novietotiem velosipēdiem, lai bērni nejauši neieskrietu tiešā šūpoļu trieciena trāpījuma zonā un negūtu traumas. 

Bērnu pieskatīšana un izglītošana

Bērni bieži reaģē impulsīvi un var neprognozēti mainīt skriešanas virzienu rotaļās, tāpēc vecākiem un pavadošajiem pieaugušajiem jābūt modriem. Bērni var acumirklī ieskriet šūpošanās zonā vai mēģināt lekt ārā no šūpolēm, kad tās ir  kustībā, tādējādi radot nopietnas traumas. Tādēļ ir svarīgi atgādināt bērniem, ka šūpojoties nedrīkst atlaist rokas, nedrīkst šūpoties pārāk augstu un nekādā gadījumā no šūpolēm nedrīkst lekt ārā.

Tehniskais stāvoklis

Pirms ļaut bērniem šūpoties, īpaši, ja šūpoles atrodas piemājas dārzā, lauku sētā vai mazāk uzraudzītā vietā, svarīgi pārliecināties par šūpoļu tehnisko stāvokli. Pārbaudiet, vai piekares (ķēdes, virves, troses) nav nolietojušās, sarūsējušas vai bojātas, vai stiprinājumi ir cieši un nekas nav saplīsis. Tāpat pārliecinieties, ka sēdeklis nav saplaisājis vai izkustējies un konstrukcija kopumā ir stabila. Pat nelieli bojājumi var būt bīstami, ja šūpoles tiek intensīvi lietotas. Ja rodas šaubas par drošību – labāk izvēlēties citu šūpošanās vietu.

Publiskam spēļu laukumam jābūt reģistrētam

Ja nelaime notiek publiskā spēļu laukumā, atbildīgs ir tā īpašnieks. Tāpēc ir būtiski, lai šie laukumi atbilstu normatīvajiem drošības standartiem un būtu reģistrēti PTAC uzturētajā datubāzē. Šobrīd tajā iekļauti 835 spēļu un atpūtas laukumi visā Latvijā, un informācija par tiem ir pieejama sabiedrībai – tajā skaitā, kādas iekārtas konkrētajā vietā ir uzstādītas un kas par to atbild.

Ņem vērā!

Spēļu laukumos svarīgi pievērst uzmanību tam, vai ir izvietoti lietošanas noteikumi. Ja iespējams, labāk izvēlēties laukumu, kur šādi noteikumi ir pieejami, izlasīt un ievērot tos.

PTAC novēl Lieldienas svinēt droši, atbildīgi un ar prieku!

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI