“Sagaidot būtiskas pārmaiņas globālajā tirdzniecības un finanšu sistēmā, Eiropas Savienībai nepieciešama vienota rīcība dalībvalstu interešu aizstāvēšanā, tostarp sniedzot atbalstu ietekmētajām nozarēm. Vienlaikus Latvijai jāmeklē iespējas padziļināt stratēģisko ekonomisko sadarbību ar ASV – gan tirdzniecībā, gan investīciju piesaistē, gan finanšu jomā,” uzsver Tautsaimniecības komisijas priekšsēdētājs Kaspars Briškens.
Deputāti sprieda, ka ASV ir būtisks ES partneris un sabiedrotais, tādēļ tarifi un iecerētie pretpasākumi ietekmēs abas puses. Tarifu ietekme Latvijā būs jūtama gan tiešā veidā, gan caur ES-ASV tirdzniecības saitēm.
Latvijas kopējais eksports uz ASV pagājušajā gadā bija 533,5 miljoni eiro, kas ir 2,8 procenti no kopējā eksporta, savukārt imports sastādīja 225 miljonus eiro jeb vienu procentu no Latvijas kopējā importa. Spriežot par tarifu ietekmi uz Latvijas uzņēmējiem, ekonomikas ministrs Viktors Valainis norādīja, ka galvenās eksporta preces uz ASV ir koksne un tās izstrādājumi, optiskās ierīces, elektroierīces un mehānismi. Tarifi koksnei patlaban vēl nav spēkā, bet prognozējams, ka drīzumā tiks ieviesti.
Atbildot uz deputātu jautājumiem, Latvijas Bankas pārstāvji prognozēja, ka pie 25 procentu tarifa, negatīvā ietekme uz iekšzemes kopproduktu varētu būt no 0,5 līdz vienam procentam. Tiešā ASV noteikto tarifu ietekme varētu būt aptuveni četru procentu apmērā no eksporta, savukārt netiešā ietekme 10 procentu apmērā. Savukārt Finanšu ministrija pauda, ka patlaban ir pāragri spriest par to, cik liela būs ASV noteikto sankciju ietekme uz valsts budžetu.
Ārlietu ministrija norādīja, ka 15.aprīlī stāsies spēkā daļa Eiropas Komisijas ieviesto pretpasākumu. Vienlaikus būtiski ir uzturēt aktīvu, konstruktīvu dialogu, lai vienotos par abpusēji izdevīgu tarifu politiku, un stiprināt transatlantiskās attiecības. Pretpasākumi izstrādāti tā, lai to ietekme izlīdzinātos starp visām ES dalībvalstīm.
Deputāti uzsvēra, ka ir būtiski paredzēt iespējas vietējo ražotāju atbalstam un investīciju apjoma palielināšanai. Tāpat jānovērš uzņēmēju dubultā aplikšana ar nodokļiem, lai Latvijā veicinātu ASV investoru piesaisti, atzīmēja K.Briškens. Būtiski ir arī stiprināt konkurētspēju un vietējā tirgus noturību, kā arī mazināt barjeras ES iekšējā tirgū, pauda komisijas priekšsēdētājs.