DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ārlietas

Baiba Braže: Krievija izmanto spīdzināšanu kā koordinētu valsts politiku pret Ukrainas civiliedzīvotājiem un karagūstekņiem

Apritot trešajai gadskārtai, kopš Krievija sāka brutālo agresijas karu Ukrainā, 24. februārī Latvijas ārlietu ministre Baiba Braže uzrunāja ANO Cilvēktiesību padomi (videoformātā), uzsverot, ka jau trīs gadus Krievija mēģina atņemt Ukrainai tās nākotni. “Krievija izmanto spīdzināšanu kā koordinētu valsts politiku pret Ukrainas civiliedzīvotājiem un karagūstekņiem,” norādīja ārlietu ministre, aicinot saukt Krieviju pie starptautiskās atbildības par pastrādātajiem noziegumiem. B. Braže uzsvēra, ka desmitiem tūkstošu Ukrainas bērnu tikuši nolaupīti, nelegāli deportēti un pakļauti ideoloģiskai ietekmēšanai, tā salaužot ģimenes un atstājot dziļas rētas vairākās paaudzēs.

Ārlietu ministre pievērsa uzmanību cilvēktiesību situācijai Krievijā, kas turpina pasliktināties. B. Braže uzsvēra: “Opozīcija, cilvēktiesību aizstāvji, neatkarīgie mediji tiek pakļauti cenzūrai, tiek ieslodzīti un pat nogalināti. Iekšējās represijas turpina veicināt ārēju agresiju.”

Tuvie Austrumi: Runājot par cilvēktiesību situāciju Gazā un Rietumkrastā, ārlietu ministre pauda bažas par Hamās joprojām gūstā turēto ķīlnieku veselības stāvokli un uzsvēra nepieciešamību stiprināt civiliedzīvotāju aizsardzību un nodrošināt humāno palīdzību pienācīgā apmērā. “Būtiski ir atsākt sarunas par noturīgu ilgtermiņa risinājumu,” norādīja B. Braže.

Baltkrievija: “Nesenās tā dēvētās “vēlēšanas” Baltkrievijā bija pilnīgs farss,” norādīja ārlietu ministre. Baiba Braže atgādināja par Baltkrievijas nežēlīgo izturēšanos pret politieslodzītajiem un iesaisti Krievijas karā Ukrainā. Ministre vēlreiz apliecināja Latvijas atbalstu baltkrievu tautas un demokrātiskās opozīcijas cīņai par brīvu, suverēnu un neatkarīgu Baltkrieviju.

Dzimumu līdztiesība: Saistībā ar šogad atzīmējamo Pekinas deklarācijas un rīcības platformas 30. gadadienu, ārlietu ministre uzteica sasniegto progresu dzimumu līdztiesības jomā, taču izcēla arī pastāvošos globālos izaicinājumus. “Sievietes un meitenes joprojām piedzīvo diskrimināciju dzimuma dēļ un seksuālu vardarbību, viņām tiek liegta piekļuve izglītībai un veselības aprūpei,” uzsvēra B. Braže, aicinot steidzami risināt šos izaicinājumus. Kā piemēru ministre minēja Latvijas paveikto dzimumu līdztiesības jomā – ar nevalstisko organizāciju palīdzību īstenotos projektus sieviešu rehabilitācijai Ukrainā, kā arī uzņēmējdarbības, digitālās pratības un STEM apmācībām Ēģiptē, Etiopijā, Fidži, Namībijā, Ruandā un Uzbekistānā.

Latvijas kandidatūra ANO DP: Noslēdzot uzrunu, B. Braže atgādināja par Latvijas kandidatūru darbam ANO Drošības padomē 2026.–2027.gadā un apliecināja Latvijas gatavību turpināt iestāties par Ukrainas suverenitāti un teritoriālo integritāti, ilgtspējīgu mieru Tuvajos Austrumos, iesaisti “Sievietes, miers un drošība” jomā, kā arī risināt izaicinājumus digitālajā un informācijas sfērā: “Ja tiksim ievēlēti, mēs strādāsim kopā par mieru un noturību, iestāsimies par tiesiskumu, cilvēktiesībām, pamatbrīvībām un atbildības nodrošināšanu par izdarītajiem pārkāpumiem.”

Baibas Bražes uzruna latviešu valodā

Papildu informācija

  • ANO Cilvēktiesību padomes 58. sesija norisinās Ženēvā, Šveicē no 2025. gada 24. februāra līdz 4. aprīlim. Tradicionāli ANO Cilvēktiesību padomes pavasara sesiju ievada ANO dalībvalstu augsta līmeņa pārstāvji, uzrunājot pasaulē aktuālos cilvēktiesību jautājumus. Šogad augsta līmeņa segments ir veltīts Pekinas deklarācijas un rīcības platformas 30. gadadienai, un tajā piedalīsies vairāk nekā 100 ANO dalībvalstu un dažādu organizāciju pārstāvji.
  • Pekinas deklarācija un rīcības platforma (Beijing Declaration and Platform for Action https://www.unwomen.org/en/digital-library/publications/2015/01/beijing-declaration) ir globāla dzimumu līdztiesības un sieviešu iespēju veicināšanas programma. Tajā izklāstīti stratēģiskie mērķi un darbības 12 kritiskās jomās, tostarp izglītībā, veselības aprūpē, politiskajā līdzdalībā un ekonomiskajās iespējās, lai veicinātu sieviešu tiesības visā pasaulē.
Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI