Ar grozījumiem Civilprocesa likumā ir noteikts maksimālais valsts nodevas apmērs – 25 000 eiro.
FOTO: Freepik.
1. aprīlī stājas spēkā plaši grozījumi Civilprocesa likumā, ar kuriem tiek vienkāršota valsts nodevu aprēķināšanas kārtība. Papildus nosakot valsts nodevu “griestus”, vairākumā gadījumu to apmērs būtiski samazināsies. Iecerēts, ka pēc izmaiņu ieviešanas tiesu sistēma kļūs pieejamāka iedzīvotājiem un uzņēmumiem, tā stiprinot taisnīgumu un tiesiskumu. Grozījumi paredz arī daļēju ar lietas izskatīšanu un ar brīdinājumu saistīto izdevumu iekļaušanu valsts nodevā, kas atvieglos tiesas izdevumu aprēķināšanu un piedziņu.
|
Atbilstoši grozījumiem Civilprocesa likumā CPL 34. pants turpmāk paredz, ka, iesniedzot tiesā prasības pieteikumu (prasību vai pretprasību, trešās personas pieteikumu ar patstāvīgu prasījumu par strīda priekšmetu, kas iesniegts jau iesāktā procesā), pieteikumu sevišķās tiesāšanas kārtības lietās vai citu šajā likumā paredzētu pieteikumu vai sūdzību, maksājama valsts nodeva šā likuma 3. pielikumā noteiktajā apmērā.
Līdz šim par katru prasības pieteikumu valsts nodevas lielums bija atrunāts CPL 34. pantā, neparedzot maksimālo valsts nodevas apmēru, kas atsevišķās lietās nebija samērīgs ar tiesas patērētajiem administratīvajiem resursiem, it īpaši lietās, kurās prasības summas bija lielas.
|
Kā skaidrots grozījumu CPL anotācijā, lai nodrošinātu tiesības uz taisnīgu tiesu, tostarp iespēju celt prasību tiesā, kas nedrīkst būt ierobežota ar materiālajām spējām pusei samaksāt valsts nodevu, bija nepieciešams noteikt saprātīgu ierobežojumu valsts nodevām.
Tādējādi CPL 3. pielikumā turpmāk noteikts, ka gadījumos, kad prasījuma summa ir vairāk par 750 000 eiro, valsts nodeva ir 25 000 eiro. Proti, ar grozījumiem CPL ir noteikts maksimālais valsts nodevas apmērs jeb valsts nodevas “griesti”.
Kā norāda Tieslietu ministrija (TM), valsts nodevas “griesti” veicinās tiesu pieejamību situācijās, kad prasība ceļama par lielām naudas summām: “Vienlaikus tiesas pieejamība tiek veicināta ne tikai prasītājam, sniedzot prasību tiesā, bet arī atbildētājam, iesniedzot apelācijas sūdzību, jo valsts nodeva maksājama arī gadījumā, ja atbildētājs vai prasītājs pārsūdz viņam nelabvēlīgu pirmās instances tiesas spriedumu.”
Saskaņā ar TM sniegto informāciju turpmāk vairs nav spēkā arī sarežģītais valsts nodevu aprēķins procentuālā izteiksmē, jo visas valsts nodevas tagad ir noteiktas fiksētā veidā:
“Valsts nodevu aprēķināšanas kārtība būs ērtāka gan privātpersonām, gan tiesām. Personām samazināsies valsts nodevas apmērs prasībās, kas novērtējamas naudas summā līdz 40 000 eiro.”
Vienlaikus LV portāla apkopotā informācija (skat. tabulu publikācijas beigās) liecina, ka, piemēram, prasījumiem šķirt laulību, pieteikumiem sevišķās tiesāšanas kārtības lietās, pieteikumiem pagaidu aizsardzībai, maksātnespējas procesa pieteikumiem, tiesiskās aizsardzības procesa pieteikumiem, pieteikumiem par izpildu raksta dublikāta izdošanu, pieteikumiem par šķīrējtiesneša iecelšanu, noraidīšanu vai atcelšanu u. c. valsts nodevu apmēri ir palielinājušies.
Līdz šim CPL noteica, ka summas, kas nepieciešamas izdevumu samaksai par tiesas pavēstu un citu tiesas dokumentu atvasinājumu izgatavošanu, piegādāšanu, izsniegšanu un rakstveida pierādījumu atgriešanu (ar lietas izskatīšanu saistītie izdevumi – skat. CPL 39. pantu), iemaksā valsts. Vienlaikus tas neatbrīvoja puses no minēto izdevumu atlīdzināšanas.
Proti, valsts iemaksātie vai segtie izdevumi CPL noteiktajā kārtībā tika piespriesti no pusēm ar gala nolēmumu lietā, bet praksē tas radīja problēmas:
|
CPL grozījumi iepriekšminētās problēmas atrisina, paredzot daļēju ar lietas izskatīšanu saistīto izdevumu iekļaušanu valsts nodevā.
“Tiesai vairs nebūs katrā lietā atsevišķi jārēķina un ar spriedumu valsts labā jāpiedzen izdevumi, jo tie jau būs iekļauti avansā kopā ar valsts nodevu un tiks piedzīti par labu uzvarējušai pusei. Līdz ar to parādniekam netiks ierosināta vēl viena izpildu lieta par izdevumu piedziņu valsts labā, ja viņš sprieduma labprātīgas izpildes termiņā nebūs samaksājis ar lietas izskatīšanu saistītos izdevumus,” skaidro TM.
Proti, grozījumi paredz iepriekš CPL 39. panta pirmās daļas 5. punktā noteikto ar lietas izskatīšanu saistīto izdevumu (izdevumi, kas saistīti ar tiesas pavēstu un citu tiesas dokumentu atvasinājumu izgatavošanu, piegādāšanu un rakstveida pierādījumu atgriešanu) iekļaušanu valsts nodevā, turpmāk vairs tos neizdalot atsevišķi kā pozīciju, par kuru būtu veicama atsevišķa samaksa.
Kā skaidrots anotācijā, valsts nodeva ir palielināta par 10 eiro, kas ir vidējais ar lietas izskatīšanu saistīto izdevumu apmērs vienā civillietā. Vienlaikus anotācijā vērsta uzmanība uz to, ka izdevumi, kas saistīti ar dokumentu tulkošanu un sūtīšanu uz ārvalstīm, arī turpmāk nav iekļauti valsts nodevā.
CPL vēsturiskā redakcija līdz 31.03.2025. |
CPL aktuālā redakcija no 01.04.2025. |
(1) Ar lietas izskatīšanu saistītie izdevumi ir: 1) summas, kas jāizmaksā lieciniekiem un ekspertiem; 2) izdevumi, kas saistīti ar liecinieku nopratināšanu vai apskates izdarīšanu uz vietas; 3) ar atbildētāja vai liecinieka meklēšanu saistītie izdevumi; 4) ar tiesas sprieduma izpildi saistītie izdevumi; 5) ar tiesas pavēstu un citu tiesas dokumentu atvasinājumu izgatavošanu, piegādāšanu, izsniegšanu, tulkošanu un rakstveida pierādījumu atgriešanu saistītie izdevumi; 6) ar sludinājuma teksta sagatavošanu un izsniegšanu saistītie izdevumi; 7) ar prasības nodrošināšanu vai pagaidu aizsardzību saistītie izdevumi. |
(1) Ar lietas izskatīšanu saistītie izdevumi ir: 1) summas, kas jāizmaksā lieciniekiem un ekspertiem; 2) izdevumi, kas saistīti ar liecinieku nopratināšanu vai apskates izdarīšanu uz vietas; 3) ar atbildētāja vai liecinieka meklēšanu saistītie izdevumi; 4) ar tiesas sprieduma izpildi saistītie izdevumi; 5) ar tiesas pavēstu un citu tiesas dokumentu piegādāšanu un izsniegšanu personai ārvalstī un tulkošanu saistītie izdevumi; 6) ar sludinājuma teksta sagatavošanu un izsniegšanu saistītie izdevumi; 7) ar prasības nodrošināšanu vai pagaidu aizsardzību saistītie izdevumi (..). |
Atbilstoši CPL grozījumiem valsts nodevas apmērā iekļauti arī ar brīdinājuma izsniegšanu (4 eiro) saistītie izdevumi. Kā skaidrots anotācijā, turpmāk vienīgais maksājums, kas personai būs jāveic, iesniedzot tiesā pieteikumu par saistību piespiedu izpildīšanu brīdinājuma kārtībā, būs valsts nodeva.
CPL vēsturiskā redakcija līdz 31.03.2025. |
CPL aktuālā redakcija no 01.04.2025. |
(..) (2) Pieteikumā norādāms: (..) 9) lūgums izlemt par maksājuma saistības piespiedu izpildi un tiesas izdevumu piedziņu; (..) |
(..) (2) Pieteikumā norādāms: (..) 9) lūgums izlemt par maksājuma saistības piespiedu izpildi un valsts nodevas piedziņu; (..) |
Papildus CPL grozījumi paredz, ka no 2025. gada 1. aprīļa kreditoriem tiks nodrošināta ātrāka, vienkāršāka un arī lētāka iespēja piedzīt parādus, par kuriem nav strīdu.
Proti, stājoties spēkā CPL grozījumiem, vairs nepastāv nosacījums, ka brīdinājums jāizsniedz parādniekam personiski pret parakstu. Turpmāk brīdinājums parādniekam saistību piespiedu izpildīšanas brīdinājuma kārtībā tiks nosūtīts uz oficiālo elektronisko adresi vai, ja tas nav iespējams, ierakstītā pasta sūtījumā uz juridisko adresi (juridiskai personai) vai deklarēto dzīvesvietas adresi (fiziskai personai).
CPL vēsturiskā redakcija līdz 31.03.2025. |
CPL aktuālā redakcija no 01.04.2025. |
(1) Brīdinājumu un atbildes veidlapu, kas noformēta atbilstoši Ministru kabineta apstiprinātajam paraugam, izsniedz parādniekam pret parakstu. Dokuments ar parakstu par saņemšanu un atzīmi par brīdinājuma izsniegšanas datumu iesniedzams tiesā. |
(1) Brīdinājumu un atbildes veidlapu, kas noformēta atbilstoši Ministru kabineta apstiprinātajam paraugam, nosūta parādniekam uz oficiālo elektronisko adresi. Ja brīdinājumu un atbildes veidlapu nosūtīt uz oficiālo elektronisko adresi nav iespējams, tad parādniekam — juridiskajai personai — nosūta ierakstītā pasta sūtījumā uz juridisko adresi, bet parādniekam — fiziskajai personai — nosūta ierakstītā pasta sūtījumā šā likuma 56. panta 2.2 daļā noteiktajā kārtībā. |
“Līdz ar to sūtījuma neizņemšana vairs nebūs šķērslis piemērot brīdinājuma kārtību,” skaidro TM.
TM ieskatā attiecīgās izmaiņas mazinās prasības kārtībā izskatāmo lietu skaitu, lietas dalībniekiem neierodoties uz tiesas sēdēm. Kad tiks piemērota saistību piespiedu izpildīšana brīdinājuma kārtībā, kreditoram nevajadzēs celt prasību tiesā vispārējā kārtībā un tiesas varēs novirzīt savus resursus strīdīgu civillietu izskatīšanai:
“Savukārt tādējādi arī parādniekam mazināsies negatīvās sekas, jo nepieaugs parāda apmērs, kas ir neizbēgami, ja tiesā tiek celta prasība pēc tam, kad parādu nav izdevies atgūt brīdinājuma kārtībā.”
Saskaņā ar CPL 406.1 pantu saistību piespiedu izpildīšana brīdinājuma kārtībā pieļaujama maksājuma saistībās, kuras pamatotas ar dokumentu un kurām ir iestājies izpildes termiņš, kā arī maksājuma saistībās par tādas atlīdzības samaksu, kas nolīgta līgumā par preces piegādi, preces pirkumu vai pakalpojuma sniegšanu, ja šīs saistības ir pamatotas ar dokumentu un tām nav noteikts izpildes termiņš. Saistību piespiedu izpildīšana brīdinājuma kārtībā pieļaujama arī maksājuma saistībās, kuras izriet no zemes likumiskās lietošanas tiesībām un kurās iestājies izpildes termiņš.
1. aprīlī stājas spēkā ar citas izmaiņas CPL:
CPL vēsturiskā redakcija līdz 31.03.2025. |
CPL aktuālā redakcija no 01.04.2025. |
||
Prasījuma summa |
Valsts nodeva |
Prasījuma summa |
Valsts nodeva |
Līdz 2134 eiro |
15% no prasības summas, bet ne mazāk par 70 eiro |
Līdz 1000 eiro |
80 eiro |
No 2135 līdz 7114 eiro |
320 eiro plus 4% no prasības summas, kas pārsniedz 2134 eiro |
No 1001 līdz 1500 eiro |
150 eiro |
No 7115 līdz 28 457 eiro |
520 eiro plus 3,2% no prasības summas, kas pārsniedz 7114 eiro |
No 1501 līdz 2000 eiro |
200 eiro |
No 28 458 līdz 142 287 eiro |
1200 eiro plus 1,6% no prasības summas, kas pārsniedz 28 457 eiro |
No 2001 līdz 2500 eiro |
250 eiro |
No 142 288 līdz 711 435 eiro |
3025 eiro plus 1% no prasības summas, kas pārsniedz 711 435 |
No 2501 līdz 5000 eiro |
300 eiro |
Vairāk par 711 435 eiro |
8715 eiro plus 0,6% no prasības summas, kas pārsniedz 711 435 eiro |
No 5001 līdz 7500 eiro |
400 eiro |
No 7501 līdz 10 000 eiro |
500 eiro |
||
No 10 001 līdz 15 000 eiro |
550 eiro |
||
No 15 001 līdz 20 000 eiro |
750 eiro |
||
No 20 001 līdz 25 000 eiro |
900 eiro |
||
No 25 001 līdz 30 000 eiro |
1050 eiro |
||
No 30 001 līdz 40 000 eiro |
1200 eiro |
||
No 40 001 līdz 50 000 eiro |
1500 eiro |
||
No 50 001 līdz 70 000 eiro |
1800 eiro |
||
No 70 001 līdz 90 000 eiro |
2400 eiro |
||
No 90 001 līdz 120 000 eiro |
3000 eiro |
||
No 120 001 līdz 150 000 eiro |
3900 eiro |
||
No 150 001 līdz 200 000 eiro |
4800 eiro |
||
No 200 001 līdz 250 000 eiro |
6050 eiro |
||
No 250 001 līdz 300 000 eiro |
7300 eiro |
||
No 300 001 līdz 400 000 eiro |
8550 eiro |
||
No 400 001 līdz 500 000 eiro |
11 050 eiro |
||
No 500 001 līdz 600 000 eiro |
13 550 eiro |
||
No 600 001 līdz 700 000 eiro |
16 050 eiro |
||
No 700 001 līdz 750 000 eiro |
18 550 eiro |
||
Vairāk par 750 000 eiro |
25 000 eiro |
||
Par prasības pieteikumu laulības šķiršanas lietā |
145 eiro |
Par prasījumu šķirt laulību |
160 eiro |
Par prasības pieteikumu laulības šķiršanas lietā ar personu, kas noteiktā kārtībā atzīta par bezvēsts promesošu, vai ar personu, kas notiesāta ar brīvības atņemšanu uz laiku, kas nav mazāks par 3 gadiem |
15 eiro |
Par prasījumu šķirt laulību ar personu, kas noteiktā kārtībā atzīta par bezvēsts promesošu, vai ar personu, kas notiesāta ar brīvības atņemšanu uz laiku, kas nav mazāks par 1 gadu |
80 eiro |
Par pieteikumu sevišķās tiesāšanas kārtības lietās |
45 eiro |
Par pieteikumu sevišķās tiesāšanas kārtības lietās |
80 eiro |
Par kreditora iesniegto juridiskās personas vai fiziskās personas, kura vienlaikus ir individuālais komersants, individuālā (ģimenes) uzņēmuma, zemnieku saimniecības, zvejnieku saimniecības īpašnieks vai saimnieciskās darbības veicējs, maksātnespējas procesa pieteikumu |
355 eiro |
Par kreditora iesniegto juridiskās personas vai fiziskās personas, kura vienlaikus ir individuālais komersants, individuālā (ģimenes) uzņēmuma, zemnieku saimniecības, zvejnieku saimniecības īpašnieks vai saimnieciskās darbības veicējs, maksātnespējas procesa pieteikumu |
300 eiro |
Par parādnieka iesniegto juridiskās personas vai fiziskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu |
70 eiro |
Par parādnieka iesniegto juridiskās personas vai fiziskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu |
80 eiro |
Par kredītiestāžu maksātnespējas vai likvidācijas pieteikumu |
355 eiro |
Par kredītiestāžu maksātnespējas vai likvidācijas pieteikumu |
1000 eiro |
Par tiesiskās aizsardzības procesa pieteikumu |
145 eiro |
Par tiesiskās aizsardzības procesa pieteikumu |
300 eiro |
Par citām prasībām, kam nav mantiska rakstura vai kas nav jānovērtē |
70 eiro |
Par prasījumu, kas izriet no aizgādības un saskarsmes tiesībām, vai par prasījumu lietā par bērna izcelšanās noteikšanu |
80 eiro |
Par prasījumu, kas izriet no dzīvojamo telpu īres tiesiskajām attiecībām, kam nav mantiska rakstura vai kas nav jānovērtē |
80 eiro |
||
Par citiem prasījumiem, kam nav mantiska rakstura vai kas nav jānovērtē |
300 eiro |
||
Par pieteikumu par šķīrējtiesneša iecelšanu, noraidīšanu vai atcelšanu, par pieteikumu par strīda pakļautību šķīrējtiesai, kā arī par šķīrējtiesas lūgumu par pierādījumu iegūšanu |
70 eiro |
Par pieteikumu par šķīrējtiesneša iecelšanu, noraidīšanu vai atcelšanu, par pieteikumu par strīda pakļautību šķīrējtiesai |
300 eiro |
Par prasības nodrošinājuma pieteikumu vai pagaidu aizsardzības pieteikumu |
70 eiro |
Par prasības nodrošinājuma pieteikumu vai pagaidu aizsardzības pieteikumu |
80 eiro |
Par pieteikumu par nekustamā īpašuma nostiprināšanu uz ieguvēja vārda |
70 eiro |
Par pieteikumu par nekustamā īpašuma nostiprināšanu uz ieguvēja vārda |
80 eiro |
Par pieteikumu par puses procesuālo tiesību pārņemšanu, ja šāds pieteikums tiesā iesniegts pēc tam, kad lietā spēkā stājies gala nolēmums |
30 eiro |
Par pieteikumu par puses procesuālo tiesību pārņemšanu, ja šāds pieteikums tiesā iesniegts pēc tam, kad lietā spēkā stājies nolēmums |
80 eiro |
Par pieteikumu par fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām atcelšanu Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likumā minētajos gadījumos |
70 eiro |
Par pieteikumu par fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām atcelšanu Fiziskās personas atbrīvošanas no parādsaistībām likumā minētajos gadījumos |
80 eiro |
Par pieteikumu par izpildu raksta dublikāta izdošanu |
15 eiro |
Par pieteikumu par izpildu raksta dublikāta izdošanu |
80 eiro |
Par pieteikumu par ārvalsts tiesas nolēmuma atzīšanu un izpildīšanu un ārvalsts tiesas nolēmumā noteikto tiesību un pienākumu pielāgošanu to īstenošanai Latvijā |
30 eiro |
Par pieteikumu par ārvalsts tiesas nolēmuma atzīšanu un izpildīšanu un ārvalsts tiesas nolēmumā noteikto tiesību un pienākumu pielāgošanu to īstenošanai Latvijā |
80 eiro |