Pilotprojekts "Vienota skola dažādiem skolēniem" tiek īstenots no 2024. gada decembra līdz 2025. gada augustam. Dalību tajā uzsākuši deviņi pedagogi no divām Jelgavas pilsētas pamatskolām. Tā mērķis ir veicināt pedagogu izpratni par iekļaujošu izglītību un stiprināt viņu prasmes atbalstīt dažādus skolēnus, tai skaitā skolēnus ar mācīšanās grūtībām, pārejā uz Vienotu skolu.
Pilotprojekta ietvaros pedagogi eksperta vadībā:
- identificē skolēnu individuālās vajadzības, novērtējot, kādas metodiskās darbības ļauj sasniegt un iesaistīt skolēnu/us, kam raksturīgas mācīšanās grūtības, kā arī ko metodiskajā darbībā nepieciešams pilnveidot;
- piedalās praksē balstītās nodarbībās un konsultācijās par iekļaujošu izglītību;
- veido atbalsta grupas pieredzes apmaiņai un sadarbībai;
- izstrādā un ievieš pielāgotus risinājumus dažādu skolēnu atbalstam;
- dosies pieredzes apmaiņas vizītē uz Tartu, lai iepazītu Igaunijas labās prakses piemērus.
Pilotprojekta rezultātā skolotāji attīstīs prasmes, lai īstenotu pāreju uz mācībām latviešu valodā un veidotu iekļaujošu mācību vidi, kā arī tiks stiprināta pedagogu kopiena Jelgavā turpmākai pieredzes apmaiņai. Plānots, ka pilotprojekta ietvaros gūtā pieredze tiks apkopota un būs pieejama kā resurss arī citām izglītības iestādēm Vienotas skolas atbalstam.
“Atbalstot pāreju uz Vienotu skolu, sarunās ar pedagogiem sadzirdējām, ka viņiem nepieciešams atbalsts iekļaujošas mācību vides veidošanai, lai efektīvi strādātu ar skolēnu atšķirīgajām vajadzībām un palīdzētu viņiem pārvarēt izaicinājumus, pārejot uz mācībām latviešu valodā. Šajā pilotprojektā veidojam drošu un atvērtu vidi, kur skolotāji var sadarboties, dalīties pieredzē un apgūt jaunas metodes, nebaidoties eksperimentēt. Plānojam, ka no pilotprojekta rezultātiem varēs mācīties arī izglītības iestādes citos Latvijas reģionos,” stāsta British Council pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Matesoviča.
“Esam gandarīti, ka divas pilsētas pamatskolas tika uzaicinātas dalībai projektā. Vienota skola, izglītots cilvēks ir stipras valsts pamats. Izglītības speciālistiem un pedagogiem pārejā uz Vienotu skolu būtiski ir sistemātiski papildināt zināšanas, dalīties ar sava darba pieredzi, saņemt pieredzējušu speciālistu atbalstu, gūt apliecinājumu, ka ikdienas mācību darbā rasti labākie risinājumi. Projektā pedagogi
izglītojas sadarbojoties. Sadarbība motivē pedagogus rast piemērotas mācīšanas metodes, veidot atbalstošu izglītības vidi, lai katrs skolēns būtu motivēts augstākiem sasniegumiem,” uzsver Jelgavas izglītības pārvaldes vadītāja Gunta Auza.
Pilotprojekts turpina British Council pārstāvniecības Latvijā līdzšinējo darbu, atbalstot Vienotas skolas pieejas ieviešanu. No 2023. gada oktobra līdz 2024. gada maijam organizācija sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju īstenoja pilotprojektu “Izglītības iestāžu partnerības kā atbalsts pārejai uz mācībām latviešu valodā”, veicinot sadarbību, pieredzes apmaiņu un jaunu prasmju apguvi. Partnerībās piedalījās izglītības iestādes, kurās līdz šim tika realizētas mazākumtautību izglītības programmas, un pirmsskolas izglītības iestādes vai latviešu mācībvalodas pamatskolas un vidusskolas. Šajā mācību gadā uzsākts pilotprojekts “Kopienas iesaiste Vienotas skolas atbalstam”, kas stiprina izglītības iestāžu sadarbību ar vietējo kopienu. Sadarbībā ar Rēzeknes izglītības pārvaldi tiek īstenots pilotprojekts “Valoda un kultūrizglītība pirmsskolā ceļā uz Vienotu skolu”, atbalstot pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogus un skolotāju palīgus, viņiem iepazīstot un izmēģinot dažādus latviešu valodas un kultūras resursus pirmsskolas vecuma bērniem un viņu vecākiem.
British Council ir Apvienotās Karalistes starptautiska organizācija, kas veicina kultūras sakarus un izglītības iespējas vairāk nekā 100 valstīs visā pasaulē. Organizācija jau devīto gadu Latvijā īsteno programmu “People to People Cultural Engagement”, atbalstot saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības nostiprināšanos.