Šogad studenti plāno testēt izstrādātās sistēmas bioloģiskiem eksperimentiem mikrogravitātes apstākļos. Pavasarī eksperimentos plānots izmantot dronu, ar ko tiks pacelta kapsula, kas nodrošina labvēlīgus apstākļus iestrādātajam bioloģiskajam eksperimentam. Gada otrajā pusē kapsulas pacelšanai plānots izmantot stratosfēras balonu, ar ko plānots sasniegt ap 30 kilometru augstumu, stāsta komandas vadītājs, RTU Būvniecības un mašīnzinību fakultātes students Daniels Strankals. Sasniedzot noteiktu augstumu, kapsula tiks atvienota un ar izpletņa palīdzību atgriezīsies uz zemes. Studenti ir izstrādājuši jaunu daudzfunkcionālu stratosfēras balona platformu, lidojumu datoru, kas tiks izmantots gan uz balona platformas, gan uz kravas, bāzes stacijas uztvērēju, dažādas antenas datu iegūšanai reāllaikā un kontrolēšanai visa lidojuma laikā utt. Viņi pilnveido arī sistēmu programmatūru un elektroniku, turpina jauna raķetes koncepta pārbaudi, lai tuvā nākotnē varētu plānot arī raķetes izmēģinājumu no stratosfēras balona.
“Esam patiesi iedvesmoti atbalstīt studentus, tādējādi investējot Latvijas topošo inženieru un zinātnieku spējās un zināšanās un stiprinot saikni starp augstāko izglītību un industriju. Raķešu komandas projekts, izmantojot zemu izmaksu augstas efektivitātes pieeju raķešu palaišanai, saskan ar “Frankenburg Technologies” misiju – revolucionarizēt aizsardzības tehnoloģijas, nodrošinot pieejamus un pavairojamus risinājumus modernās karadarbības izaicinājumiem,” uzsver “Frankenburg Technologies” galvenais tehnoloģiju direktors Andrejs Puķītis.
Raķešu komandā darbojas Būvniecības un mašīnzinību fakultātes, Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultātes studenti, kā arī Inženierzinātņu vidusskolas skolēni. Viņi cer, ka ar izstrādāto sistēmu bioloģiskos eksperimentus mikrogravitātes apstākļos varēs īstenot ilgāk un ar mazākiem izdevumiem, nekā tas iespējams ar pieejamo infrastruktūru uz Zemes. Bioloģiskie eksperimenti notiek sadarbībā ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru.
RTU un “Frankenburg Technologies” pagājušajā gadā noslēdza sadarbības līgumu, liekot pamatus aviācijas un kosmosa aizsardzības industrijai Latvijā. Uzņēmums specializējas inovatīvu pretgaisa aizsardzības sistēmu, tostarp masveida ražošanai piemērotu pretdronu raķešu, izstrādē. Tas darbojas Igaunijā, Latvijā, Lietuvā un Ukrainā, raķetes prototipa izstrādes komandai un nākotnē arī ražošanai bāzējoties Latvijā. Uzņēmuma interese sadarboties ar universitāti balstās RTU kompetencē attīstīt raķešu tehnoloģijas. Kopš 2021. gada RTU studenti projektējuši, uzbūvējuši un startējuši divas lieljaudas raķetes, kļūstot par pirmo studentu komandu Baltijā, kam tas ir izdevies, kā arī īstenojuši vairākus stratosfēras balona lidojumus, pārbaudot sistēmu darbību.