KNAB pirmstiesas izmeklēšanas laikā iegūtie pierādījumi liecina, ka 2024. gada augustā prokurora palīdze, pildot savus darba pienākumus, izpauda divām personām ierobežotas pieejamības informāciju no vairākiem kriminālprocesiem.
Izmeklēšanā noskaidrots, ka prokurora palīdzes iespējamās prettiesiskās darbības nav ietekmējušas kriminālprocesu pirmstiesas izmeklēšanu un virzību. KNAB rīcībā esošā informācija liecina, ka Latvijas Republikas prokuratūra ir izbeigusi darba tiesiskās attiecības ar noziedzīga nodarījuma izdarīšanā aizdomās turēto personu.
Pirmstiesas izmeklēšanas rezultātā KNAB rosināja Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūrai uzsākt kriminālvajāšanu pret prokurora palīdzi par vairākkārtēju neizpaužamu ziņu, kas nav konfidenciāla, slepena vai sevišķi slepena informācija, izpaušanu. Atbildība par šo noziedzīgo nodarījumu paredzēta Krimināllikuma 200. panta pirmajā daļā. Par šāda nozieguma izdarīšanu tiesa var piemērot personai cietumsodu līdz vienam gadam, īslaicīgu brīvības atņemšanu, sabiedrisko darbu vai naudas sodu.
KNAB 15. janvārī nosūtīja krimināllietas materiālus Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūrai. Pašlaik prokuratūrai kā procesa virzītājai jālemj par šī 2024. gada 18. jūlijā uzsāktā kriminālprocesa turpmāko virzību.
KNAB atgādina, ka prokuratūras iestāžu darbinieki un ikviena cita persona, kuras rīcībā ir ierobežotas pieejamības informācija, ir atbildīgi par to, lai šī informācija tiktu izmantota tikai amata pienākumu pildīšanai. Tāpat tiem jānodrošina, ka kriminālprocesos esošie materiāli, kas ir izmeklēšanas noslēpums, pieejami tikai tām personām, kurām to ļauj normatīvie akti.
KNAB vērš uzmanību, ka kriminālprocesā iesaistītajām personām ir tiesības uz aizstāvību, un atgādina, ka nevainīguma prezumpciju piemēro visos kriminālprocesa posmos – sākot no brīža, kad persona tiek turēta aizdomās vai apsūdzēta, līdz brīdim, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā tiek konstatēta likumā noteiktajā kārtībā.