Latvijā varam lepoties ar bagātīgām priekšmetu darināšanas un rotāšanas tradīcijām, tā ir viena no mūsu kultūras iezīmēm, vērtība un tradīcija, kam nav laika robežu. “Arī mūsdienās izšuvumi ir modē, pierādot, cik unikāli tie var būt izvēlētajos rakstos, formās un materiālos. Nodarbības ļaus satikt domubiedrus, atkārtot esošās zināšanas, uzzināt jaunāko par izšūšanas tendencēm Latvijā un pasaulē. Izšūšana ir ne tikai tradicionālie baltie darbi, bet arī tehniski daudzveidīga un tradīcijām bagāta mākslas forma. Izšūšana ļauj apstāties, attīrīt prātu, kustināt mazo motoriku, ļauj defektu pārvērst par efektu,” aicina meistarklašu vadītāja Elīza Māra.
Elīza Māra ir profesionāla izšuvēja ar Karaliskās rokdarbu skolas Lielbritānijā (Royal School of Needlework) iegūtu bakalaura grādu izšūšanā ar roku. “Izšūšana ir mans medijs, kuru izmantoju, veidojot savus mākslas darbus. Lai arī savā radošajā praksē es interpretēju ikdienas realitātes, dzīvojot mikrorajonā, mani arī aizrauj mācīt citiem izšūt. Es ticu, ka jaunapgūtas praktiskas prasmes ceļ pašapziņu, tās ir kā rīks radošajai pašizpausmei un kā stop poga ātrajam dzīves ritmam,” stāsta Elīza Māra. Plašāk var uzzināt tīmekļvietnē www.elizamara.com.
Nodarbībām “Izšūšanas pamati”, “Dūrienu staipīšana”, “Klasiskā lāpīšana”, “Dekoratīvā lāpīšana” un “Laikmetīgs krustdūriens” iespējams pieteikties, aizpildot pieteikuma veidlapu elektroniski: https://ej.uz/4p1e. Iespējams apmeklēt visas nodarbības vai sev interesējošās. Jāpiemin, ka nodarbības paredzētas gan interesentiem bez zināšanām izšūšanā, gan ar priekšzināšanām. Dalībnieku skaits ierobežots.
- 25. janvārī plkst. 12.00–15.00 būs iespēja apgūt izšūšanas pamatus, apskatot desmit pamata dūrienus, kas visbiežāk ir izšuvumos un caurvijas dažādās izšūšanas tehnikās. Dalībnieki darbosies ar kokvilnas audumu un mulinē diegu, apskatīs pamata roku dūrienus izšūšanā un šūs paraudziņu, kas kalpos kā dūrienu ābece darbiem turpmāk. Visi materiāli būs nodrošināti (iekļauti dalības maksā) – izšūšanas riņķis, adata, šķēres, audums un diegs. Šī meistarklase būs piemērota ikvienam, kurš jau sen vēlas iemācīties izšūt, bet nezina, kā sākt, vai ir vēlme uzzināt, kā izšūt pareizi, vai vēlas atsvaidzināt zināšanas un ietrenēt roku.
- 8. februārī plkst. 12.00–15.00 meistarklasē “Dūrienu staipīšana” Elīza Māra demonstrēs paņēmienus, kā raudzīties uz dūrienu – kā, pamainot proporcijas un izmēģinot dažādus diegus, var panākt efektu. Šī meistarklase ir par radošumu un eksperimentēšanu, apskatot, kā panākt, ka dūriens izskatās pavisam citādāk. Darbosimies ar kokvilnas audumu un dažādiem diegiem gan pavediena raupjuma, gan efekta ziņā, ļausimies eksperimentiem, šujot savu paraudziņu, kas nākotnē var kalpot par iedvesmu un atgādinājumu. Materiāli būs nodrošināti un iekļauti dalības maksā. Šī meistarklase ir piemērota ikvienam, kurš vēlas veidot ko neierastāku.
- 22. februārī plkst. 12.00–15.00 notiks klasiskās lāpīšanas darbnīca, mācoties, kā salabot savu mīļāko džemperi, ko darīt ar palielu caurumu apģērbā vai kā dot otro elpu mīļākajām vecmammas adītajām zeķēm. Darbnīcā plānots apskatīt klasiskās lāpīšanas paņēmienus, darbojoties ar dziju, diegiem un auduma ielāpiem, kombinējot tos ar roku dūrieniem un izmantojot izšuvumu tā vienīgajā patiesi praktiskajā pielietojumā. Šī meistarklase ir par rūpēm, par izstrādājuma dzīves pagarināšanu un, protams, par praktiskām prasmēm. Perfekcionismu atstāj mājās – ļausimies pamanāmam lāpījumam, no kā nav jākaunas. Visi materiāli būs nodrošināti un iekļauti dalības maksā, bet jāpaņem līdzi divi labojami izstrādājumi: adīts vai trikotāžas un auduma, kā arī, ja mājās ir kādi dziju atlikumi un auduma atgriezumi, tas var noderēt.
- 1. martā plkst. 12.00–15.00 aicinām uz dekoratīvas lāpīšanas darbnīcu, atjaunojot sev mīļu apģērba izstrādājumu, padarot defektu par efektu. Šajā darbnīcā dalībnieki lāpīs, labos un dekorēs, neskatoties, vai tas, kas kavē šī apģērba valkāšanu, ir kāds neveiksmīgs pleķis, caurums vai kodes nedarbs. Darbnīcā apgūs veidus, kā patiesi piešķirt jaunu dzīvi savam izstrādājumam. Darbs būs ar dzijām, diegiem, auduma ielāpiem, pērlītēm, lentītēm, pat fliteriem, kombinējot tos ar roku dūrieniem. Arī šajā darbnīcā perfekcionisms lai paliek mājās – ļausimies pamanāmam lāpījumam. Visi materiāli būs nodrošināti un iekļauti dalības maksā, bet jāpaņem līdzi labojamu izstrādājumu, kā arī, ja mājās ir noglabāti neveikla daudzuma auduma atgriezumi, lentītes un dzijas, tie noderēs daudzveidībai.
- 22. martā plkst. 12.00–15.00 notiks meistarklase “Laikmetīgs krustdūriens”. Elīza Māra demonstrēs, kā izveidot pašam savu krustdūriena diagrammu jeb paternu, kā sagatavoties darbam, knifiņus šūšanai un idejas izšuvuma apstrādei. Šī meistarklase ir par to, kā padarīt krustdūrienu laikmetīgu un pielāgot pēc saviem ieskatiem, par tehnoloģiju izmantošanu sava izšuvuma izstrādei un par praktiskiem aspektiem darba procesā. Dalībnieki darbosies ar tehnikai paredzēto kokvilnas Aida audumu un mulinē diegiem. Visi materiāli būs nodrošināti un iekļauti dalības maksā, bet ir jāpaņem līdzi telefons, planšete vai dators, kurā veidot savu dizainu (darbs tīmekļvietnē būs angļu valodā). Šī meistarklase noderēs, ja patīk izšūt krustdūrienu tehnikā, bet nav pieejami dizaini, ir vēlme uzzināt, kā nonākt līdz personalizētam dizainam un kā to apstrādāt.
Meistardarbnīcu laikā tiks uzņemtas fotogrāfijas un video publicitātei. Meistarklases notiks, ja pieteiksies pietiekams dalībnieku skaits. Ja dalībnieks kādu apstākļu dēļ netiek uz nodarbību, savu vietu grupā var piedāvāt kādam citam, organizatoriem paturot dalības maksu.