DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Drošība

Iekšējās drošības birojs pārņēmis kompetenci atklāt, novērst un izmeklēt Ieslodzījuma vietu pārvaldes nodarbināto izdarītus noziedzīgus nodarījumus

Sākot no 2025.gada 1.janvāra stājas spēkā grozījumi Kriminālprocesa likuma 387.panta 10.1 daļā, kas paplašina Iekšējās drošības biroja kompetenci saistībā ar Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu un darbinieku izdarītiem noziedzīgiem nodarījumiem.

Kriminālprocesa likuma grozījumi tika pieņemti, pamatojoties uz Valsts kontroles 2022.gada revīzijas “Vai pastāv iespēja samazināt izmeklēšanas iestāžu skaitu un pārskatīt kompetenču sadalījumu starp tām?” rezultātiem, kuros tika ietverts ieteikums par nepieciešamību veikt darbības, lai novērstu potenciālo interešu konfliktu un nodrošinātu izmeklēšanas iestāžu amatpersonu izdarīto noziedzīgo nodarījumu izmeklēšanas objektīvu un neatkarīgu norisi.

Grozījumi stiprina valsts pienākuma izpildi nodrošināt neatkarīgu izmeklēšanu atbilstoši Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 2.pantā noteiktajam valsts pienākumam nodrošināt neatkarīgu izmeklēšanu, lai aizstāvētu valsts jurisdikcijā esošās personas un to dzīvību.

Līdz 2024.gada 31.decembrim Iekšējās drošības biroja kompetencē ietilpa Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dienesta pienākumu laikā izdarītu noziedzīgu nodarījumu, kas saistīti ar vardarbību, novēršana, atklāšana un izmeklēšana, savukārt papildu kompetence paredz, ka, līdzīgi kā par Iekšlietu ministrijas padotības iestāžu (izņemto Valsts drošības dienestu) nodarbinātiem, Iekšējās drošības birojs izmeklēs visus gadījumus, kuros ieslodzījuma vietu amatpersonas vai darbinieki izdarījuši noziedzīgu rīcību gan dienesta pienākumu pildīšanas laikā, gan ārpus tā.

Saskaņā ar jaunajām funkcijām Iekšējās drošības birojs līdzšinējo resursu ietvaros veiks ne tikai Ieslodzījuma vietu pārvaldē nodarbināto izdarītu noziedzīgo nodarījumu objektīvu izmeklēšanu, bet arī novēršanu. Kopumā Ieslodzījumu vietu pārvaldē ir nodarbināti vairāk nekā 2000 nodarbinātie.

Jānorāda, ka Ieslodzījuma vietu pārvaldes pilnvarotas amatpersonas, kuras līdz 2024. gada 31. decembrim veica Iekšējās drošības biroja kompetencē esošo noziedzīgo nodarījumu izmeklēšanu, turpina izmeklēšanu uzsāktajos kriminālprocesos līdz tās pabeigšanai.

2025.gada novembrī apritēs desmit gadi kopš Iekšējās drošības biroja dibināšanas – šo gadu laikā būtiski palielinājusies izmeklēšanas efektivitāte un kvalitāte, ko apliecina tiesu nolēmumi un izmeklēšanas ātrums. Deviņu gadu laikā Iekšējās drošības birojs nosūtījis vairāk nekā 400 kriminālprocesus kriminālvajāšanas uzsākšanai par valsts amatpersonu izdarītiem noziedzīgiem nodarījumiem; kopumā izskatīti vairāk nekā 9800 personu iesniegumi un veikts būtisks preventīvais darbs, tai skaitā sadarbībā ar citām valsts pārvaldes iestādēm.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI