Konkurss norisinājās no 2024. gada 1. līdz 30. novembrim un tā mērķis bija veicināt videi draudzīgu iepakojuma risinājumu izstrādi, kas samazina negatīvo ietekmi uz vidi un uzlabo materiālu otrreizējas pārstrādes iespējas.
Žūrija, kuras sastāvā bija nozares eksperti, kopumā novērtēja 43 iesniegtos darbus un izvirzīja uzvarētājus:
- 1.vieta – aļģu tualetes papīra iepakojums
Piedāvāts risinājums, aizstājot tradicionālo plastmasas iepakojumu ar materiālu, kas veidots no jūras aļģēm. Aļģu iepakojums ir pilnībā bioloģiski noārdāms, kompostējams un videi draudzīgs, vienlaikus nezaudējot funkcionalitāti.
Autors Roberts Vostrjakovs, 17 gadi, Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma students.
- 2. vieta – cepumu iepakojums
Piedāvājums aizstāj tradicionālos plastmasas un alumīnija iepakojuma materiālus ar inovatīvu risinājumu, kas izgatavots no kviešu salmiem un cietes. Jaunais iepakojums ir viegli pārstrādājams un bioloģiski noārdāms, vienlaikus nodrošinot augstu kvalitāti un funkcionalitāti.
Autore Ance Straujā, 20 gadi, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Pārtikas kvalitāte un inovācijas 2. kursa studente.
- 3. vieta – trušu siena iepakojums
Izstrādātais iepakojums aizstāj plastmasas plēvi ar dabai draudzīgu kartonu, kas ir ne tikai nekaitīgs videi, bet arī trušiem. Šis risinājums novērš plastmasas atkritumu radītos riskus. Autore liepājniece Līva Ziediņa.
Tāpat arī, izvērtējot pieteikumus, žūrija piešķīrusi veicināšanas balvu melleņu iepakojumam no micēlija – materiāla, kas ir pilnībā dabai draudzīgs, bioloģiski noārdāms un ar plašu pielietojumu. Idejas autore ir Estere Stokmane, 17 gadi, Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas skolniece.
“Konkursā pieteicās ļoti daudz dalībnieku – no skolēniem līdz profesionāļiem, un tas vien apliecina, ka tēma ir aktuāla, cilvēkiem rūp apkārtējā vide, un viņi pievērš uzmanību liekajam iepakojumam. Es personīgi pievērsu uzmanību tieši inovatīviem risinājumiem, kurus var praktiski ieviest dzīvē, un kuri nerada grūtības lietotājam uzņemties pilnu atbildību par to, ka šis iepakojums patiešām būs draudzīgs videi. Tādēļ bioplastmasa un stikls nebija mani favorīti – priekšroku devu inovatīviem risinājumiem, piemēram, iepakojumiem no aļģēm un micēlijām. Šajos piemēros saskatīju arī industriālās simbiozes pazīmes – tas, kas vienam ir atkritums, citam kļūst par resursu,” norāda biedrības “Latvijas Korporatīvās sociālās atbildības platforma” vadītāja Agnese Alksne-Bensone.
Konkursa dalībnieki tika aicināti izvēlēties tirgū esoša produkta iepakojumu, izpētīt tā materiālu un pārstrādes iespējas. Savukārt pēc tam izstrādāt ieteikumus šī iepakojuma uzlabošanai, lai padarītu to videi draudzīgāku un ilgtspējīgāku.
Piedāvājumi tika vērtēti pēc vairākiem kritērijiem, tostarp oriģinalitātes, videi draudzīgu materiālu izvēles un to pamatotības, kā arī piedāvātā risinājuma funkcionalitātes un citiem ilgtspējīga iepakojuma dizaina principiem.
Konkursa balvu fonds ietvēra dāvanu kartes 1000 eiro vērtībā no “Lidl”. Pirmās vietas ieguvējs saņēma dāvanu karti 400 eiro vērtībā, otrās vietas ieguvējs – 300 eiro, bet trešās vietas ieguvējs – 200 eiro vērtībā. Papildus tam tika piešķirta arī veicināšanas balva – 100 eiro vērībā.
“Mēs, “Lidl”, ikdienā nemitīgi strādājam pie ilgtspējīgāku risinājumu ieviešanas, tāpēc esam gandarīti atbalstīt konkursu, kas veicina inovācijas un izglīto sabiedrību par videi draudzīgu iepakojumu. Redzēt, kā dalībnieki rada radošus un ilgtspējīgus risinājumus, iedvesmo arī mūs turpināt virzību uz videi draudzīgāku nākotni. Paldies visiem dalībniekiem un organizatoriem par kopīgo darbu zaļākas vides vārdā!” norāda Antra Birzule, "Lidl Latvija" Korporatīvās sociālās atbildības vadītāja.