Rīgas pieminekļu aģentūras vēsture aizsākās 1994. gada decembrī, kad izveidoja Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu pārvaldi. Šis lēmums bija nozīmīgs, lai nodrošinātu valsts nozīmīgāko pieminekļu – Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu – aprūpi un restaurāciju. 2004. gadā pārvalde tika reorganizēta par Rīgas pašvaldības aģentūru „Rīgas pieminekļu aģentūra” ar plašākām funkcijām un uzdevumiem: apzināt, atjaunot, uzturēt arī citus pieminekļus un piemiņas vietas Latvijas galvaspilsētā. Jo katrs piemineklis, katra piemiņas vieta stāsta savu stāstu, un tie veido Rīgas unikālo atpazīstamību. Tie ir ne tikai atgādinājumi par mūsu pagātni, bet arī saikne ar mūsdienām un nākotni, kas piesaista tūristus un veicina Latvijas galvaspilsētas attīstību.
Šo gadu laikā ir paveikts milzīgs darbs, kas vērsts uz mūsu kultūras bagātību saglabāšanu, un Rīgas pieminekļu aģentūra ir kļuvusi par svarīgu institūciju, kas rūpējas par mūsu pilsētas vēsturi un identitāti. Pēc darbinieku skaita tā ir viena no mazākajām pašvaldības iestādēm: tikai 29 darbinieki, kuri ikdienā apsaimnieko, kopj, restaurē, labo vairāk nekā 140 pieminekļus, mākslas un vides objektus, piemiņas zīmes, kā arī nepilnus 7 hektārus plašo Rīgas Brāļu kapu teritoriju, Brīvības pieminekli un ap 800 dažādus objektus Lielajos kapos.
Liela daļa ir roku darbs jebkuros laikapstākļos, kas prasa profesionālas prasmes. Lai mazinātu un atvieglotu roku darbu, jau vairākus gadus Rīgas Brāļu kapu teritorijas kopšanā tiek izmantota videi draudzīga, klusa un droša tehnika. Šogad iegādāta mašīna, vīnkopju grieznes, ar ko izgriež zarus, vecos stublājus un krūmu ataudzes, vairāki krūmgrieži, zāģi un divi robotizēti zāles pļāvēji, kas ļauj pārstrādāt nopļauto masu, tādējādi veidojot mēslojumu. Zālājs kļuvis blīvāks un noturīgāks pret sausumu un karstumu. Vēl tiks iegādātas motorizētas ķerras. Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu padome to novērtējusi kā labu ieguldījumu, kas jāattīsta.
Aģentūras Brīvības pieminekļa un Rīgas Brāļu kapu nodaļas vadītāja Una Jansone uzsver, ka Rīgas Brāļu kapu teritoriju kopj neliels skaits darbinieku, tāpēc ir būtiski atvieglot viņiem darbu ar laikmetīgiem instrumentiem un tehniku, kas nebojā memoriāla celiņus, terasi un citus elementus. Rīgas pieminekļu aģentūras galvenais uzdevums – uzturēt un saglabāt Rīgas sabiedriskajā ārtelpā esošos pieminekļus, t.i., koordinēt, plānot, vadīt un īstenot darbus, kas saistīti ar pieminekļu uzskaiti, pārņemšanu valdījumā, uzturēšanu un restaurāciju. Īpaši kā valstiski un kultūrvēsturiski nozīmīgi pieminekļi aģentūras darbībā tiek noteikti Brīvības piemineklis (Valsts nozīmes mākslas piemineklis Nr.6965) un Rīgas Brāļu kapi (Valsts nozīmes mākslas piemineklis Nr. 6971, Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis Nr. 6678).
Aģentūra sadarbojas gan ar valsts un pašvaldības institūcijām, gan nevalstiskajām organizācijām un privātpersonām. Tai ir starptautiskās sadarbības iestrādes ar nozares institūcijām Igaunijā, Lietuvā, Krievijā, Somijā, Skotijā, Itālijā u. c.