E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34728
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Par bērna aizgādības tiesību pārtraukšanu, atņemšanu un atjaunošanu

J
jautā:
05. decembrī, 2024
Svetlana

Šobrīd ir uzsākts šķiršanās process, bija tiesa par pagaidu dzīvesvietu un uzturlīdzekļiem. Šķiršanās iemesls ir emocionālā un fiziskā vardarbība, tai skaitā bērna klātbūtnē. Bērns pēc tiesas sprieduma dzīvo pie manis. Zinu, ka vīrs plāno iesniegt dokumentus aizgādībai. Viņš ir jūrnieks, varbūt plāno mainīt darbu. Vai viņam ir iespējas atņemt man aizgādību pār bērnu?  

A
atbild:
19. decembrī, 2024
Olga Lauva
juriste

Līdz pilngadības sasniegšanai bērns ir vecāku aizgādībā. Aizgādības tiesības ietver vecāku tiesības un pienākumus rūpēties (veikt aprūpi un uzraudzību) par bērnu un viņa mantu, pārstāvēt bērnu viņa personiskajās un mantiskajās attiecībās, tai skaitā tiesības noteikt bērna dzīvesvietu.  

Aizgādība izbeidzas ar bērna vai vecāka nāvi, bērna adopciju vai aizgādības tiesību atņemšanu vecākam. Aizgādības tiesības var pārtraukt arī uz noteiktu laiku. 

Aizgādību pār bērnu var pārtraukt bāriņtiesa, ievērojot konkrētus likumā paredzētus nosacījumus, uz ierobežotu laikposmu, parasti ne ilgāku par vienu gadu. Latvijā minētie nosacījumi ir izklāstīti Civillikumā (203. pants) un Bāriņtiesu likumā (22. pants). 

Ja aizgādības tiesības tiek pārtrauktas vienam no vecākiem, par bērnu rūpēsies otrs vecāks.  

Vecākam ir tiesības lūgt bāriņtiesu pārvērtēt situāciju un lemt par pārtraukto aizgādības tiesību atjaunošanu, ja apstākļi, kuru dēļ attiecīgais lēmums tika pieņemts, ir mainījušies.  

Ja pārtrauktās aizgādības tiesības gada laikā nav iespējams atjaunot, bāriņtiesa var lemt par prasības celšanu tiesā par aizgādības tiesību atņemšanu vecākam. Tādā gadījumā tiks vērtēts: 

  • vai vecāka vainas dēļ ir apdraudēta bērna veselība vai dzīvība; 
  • vai vecāka bezdarbības vai rīcības dēļ var tikt apdraudēta bērna attīstība.

Vienlaikus bāriņtiesai ir tiesības lemt par prasības celšanu tiesā aizgādības tiesību atņemšanai pirms minētā termiņa iestāšanās, ja tas ir bērna interesēs.  

Ja vecāks uzskata, ka ir pamats aizgādības tiesību pārtraukšanai, otram vecākam ir tiesības vērsties pēc savas deklarētās dzīvesvietas pašvaldības bāriņtiesā ar iesniegumu, sniedzot konkrētu informāciju un norādot savu prasījumu. 

Savukārt, ja vecāks uzskata, ka ir pamats aizgādības tiesību atņemšanai otram vecākam, šim vecākam ir tiesības vērsties tiesā (pēc bērna dzīvesvietas, kas uzskatāma par vecāku deklarēto dzīvesvietu) un celt prasību par bērna aizgādības tiesību atņemšanu otram bērna vecākam. Vecākam, ceļot konkrēto prasību, nepieciešams nopietns pamatojums, jo tiesai būs jāvērtē iepriekš minētie faktiskie un juridiskie apstākļi.  

Atņemot aizgādības tiesības vienam vecākam, tiesa nodod bērnu otra vecāka atsevišķā aizgādībā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 56 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas