“Vides avāriju gadījumā, tāpat kā jebkurā avārijas situācijā, jāsaprot, ka visiem iesaistītajiem dienestiem un pašvaldību pārstāvjiem ir viens kopīgs mērķis – pēc iespējas ātrāk novērst avārijas situāciju, atstājot iespējami mazāku ietekmi uz vidi un cilvēku veselību. Vienlaikus, jāpatur prātā, ka sabiedrībai ir tiesības būt informētai par notiekošo un piesardzības pasākumiem, ja tādi nepieciešami. Tāpēc esam gandarīti, ka tikšanās laikā varam kopīgi diskutēt par iespējami efektīvākajiem risinājumiem avāriju pārvaldībā,” tikšanās mērķi skaidro VVD ģenerāldirektors Andris Ķēniņš.
Sēdes laikā tika apspriestas tādas tēmas, kā meliorācijas sistēmu (novadgrāvju) apsaimniekošana, uzturēšana un to atjaunošana, konstatētās problēmas ciemu notekūdeņu attīrīšanas iekārtās spēcīgu lietusgāžu ietekmē, kā arī ugunsgrēki atkritumu apsaimniekošanas iekārtās, tur konstatētās problēmas un iespējamie risinājumi. Tāpat sanāksmes laikā LPS padomniece uzņēmējdarbības jautājumos Andra Feldmane prezentēja “Transporta enerģijas likuma” virzību un priekšlikumus grozījumiem Publisko iepirkumu likumā.
Būtiski savstarpējās komunikācijas izaicinājumi starp dienestiem un pašvaldību pārstāvjiem iezīmējās šī gada vasarā, kad Latvijas teritoriju skāra netipiski liels nokrišņu daudzums. Jelgavā, Jūrmalā, mazākā mērā Rīgā, lielākos riskus radīja nevis upju pārplūšana, bet gan lietavas. Savukārt lietavu plūdi saistāmi ar nepietiekamu kanalizācijas sistēmu kapacitāti (t.sk. tādu ierobežojumu, kas rodas no nepietiekamas sistēmu uzturēšanas). Šajā kontekstā VVD uzsver, ka sevišķi svarīgi veidot ciešu sadarbību un izprast to, kā iespējams efektīvāk rīkoties un sadarboties šādās un līdzīgās krīzes situācijās.
VVD jau otro gadu organizē teorētiskās mācības rīcībai avārijās un avāriju situācijās Latvijas reģionos, iesaistot VVD reģionālās vides pārvaldes, pašvaldības, komunālservisus, operatīvos dienestus un citās iestādes, kam, atbilstoši konkrēto mācību scenārijam, ir noteikta atbildība reaģēšanai un seku likvidācijai. Šogad VVD organizētās mācības norisinājās Daugavpilī, Bauskā, Kuldīgā un Cēsīs. Mācību laikā tika apzinātas iesaistīto iestāžu un operatoru iespējas un gatavība reaģēšanai uz avāriju un tas seku likvidēšanu, veicinot iesaistīto institūciju izpratni par nepieciešamajām veicamajām rīcībām konkrētā situācijā.