DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
09. decembrī, 2024
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Politika

Jauniešiem būs savs rīks, ar kuru noteikt zināšanas un pieredzi pilsoniskajā līdzdalībā

Publicitātes attēls

Kā veicināt jauniešu pilsonisko līdzdalību un kopā ar to arī mazināt jauniešu zemo uzticēšanos pašvaldībām? Demokrātiskā sabiedrībā jauniešu pilsonisko līdzdalību nodrošina daudzveidīgi līdzdalības mehānismi, taču jauniešu zināšanas un izpratne par tiem, kā arī pilsoniskās līdzdalības pieredze nerodas pati par sevi. Īpaši nozīmīga loma jaunatnes politikā vienmēr ir bijusi pašvaldībām. To loma vēl vairāk ir nostiprināta pēc jaunā Pašvaldību likuma stāšanās spēkā, jo darbs ar jaunatni ir viena no pašvaldību autonomajām funkcijām un jauniešiem jau no 16 gadu vecuma ir pieejamas vairākas iespējas izteikt savu viedokli par būtisko – kolektīvais iesniegums, līdzdalības budžets, iedzīvotāju padomes. 

Jaunieši maz iesaistās politiskajā un sabiedriskajā līdzdalībā – skolēnu vai studentu pašpārvaldēs ir iesaistījušies vien 13 % jauniešu, vēl mazāk iesaistās nevalstiskajās organizācijās, vietējās kopienas, kā arī politisko partiju aktivitātēs. Jaunieši dod priekšroku kultūras un sporta aktivitātēm, atklāj 2024. gada Izglītības un zinātnes ministrijas pasūtītais pētījums “Nacionāla mēroga socioloģiski reprezentatīvu aptauju īstenošana jaunatnes politikas un darba ar jaunatni monitoringa ietvaros”. Zemā pilsoniskā līdzdalība neveicina jauniešu uzticību pašvaldībām.

Lai pilnveidotu jauniešu zināšanas, prasmes un pieredzi pilsoniskajā līdzdalībā un līdzdalības mehānismu lietošanā, biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna” (Delna) kopā ar projekta partneriem Eiropas Kustību Latvijā, Kultūras un izglītības asociāciju – PiNA (Slovēnija) un NVIAS (Čehija) 2024. gada rudenī izstrādāja demokrātijas un pilsoniskās līdzdalības pašnovērtējuma rīku – LĪDZDALĪBAS INDEKSU. Indekss ļauj ikvienam jaunietim noteikt savu pilsoniskās līdzdalības līmeni, saņemt atgriezenisko saiti un uzzināt, kā savu pilsonisko līdzdalību uzlabot gan pašvaldību, gan nacionālajā līmenī.

Jaunradīto rīku var izmantot arī kā informācijas avotu par pilsonisko līdzdalību un ceļvedi demokrātijas un pilsoniskās līdzdalības mehānismu iepazīšanā un izmantošanā. Kopā ar indeksu ir izstrādāta arī vārdnīca un vadlīnijas jaunatnes darbiniekiem, kas skaidro ar jauniešu pilsonisko kompetenci un pratību saistītus jēdzienus, kā arī atklāj vairākus pilsoniskās līdzdalības mehānismus.

Delnas direktore Inese Tauriņa norāda: “Ir būtiski jauniešiem skaidrot, cik nozīmīga ir katra balss demokrātiskā sabiedrībā un to, kādi pilsoniskās līdzdalības mehānismi jauniešiem ir pieejami. Mēs vēlamies palīdzēt jauniešiem apzināties savu ietekmi demokrātiskā sabiedrībā un saprast, ar kuru no pieejamajiem līdzdalības mehānismiem jaunieši var panākt lielāku ietekmi pašvaldībā vai nacionālā līmenī. Tas sekmētu arī to, ka jauniešu vajadzības un intereses ir iestrādātas pieņemtajās politikās līdzās citu sabiedrības grupu interesēm.”

Eiropas Kustības Latvijā ģenerālsekretāre Liene Valdmane uzsver: “Mēs pilsonisko kompetenci, kas īstenojas caur pilsonisko līdzdalību, saucam par jauniešu superspēju. Taču superspējas nerodas pašas no sevis, ir nepieciešamas iespējas, paša supervaroņa centieni un sabiedrības atbalsts. Svarīgi par to atcerēties ikdienā, kad pilsoniskās sabiedrības organizācijas, pašvaldības, valsts institūcijas u.c. plāno un īsteno jauniešiem nozīmīgas iniciatīvas. Tikai uzticoties mēs vairojam supervaroņu pārliecību, sekmējam rīcībspēju, stiprinām atbildību un empātiju, palīdzam ieraudzīt savu īsto misiju. Un tad ir vajadzīgi rīki supervaroņu misiju īstenošanai – tieši tos piedāvā mūsu īstenotais projekts “Pašvaldība 16+”.”

Jaunatnes organizācijas Klubs “Māja” valdes loceklis, ANO Jauniešu delegātu programmas padomnieks izglītības jautājumos, biedrības “Eiropas Kustība Latvijā” valdes loceklis Daniēls Zeltiņš norāda: “LĪDZDALĪBAS INDEKSS ir izcils rīks – mēraukla, kas ļauj ikvienam jaunietim bez kritikas no malas novērtēt zināšanas un pieredzi pilsoniskajā līdzdalībā. Indeksa autoriem ir izdevies radīt formātu, kas ļauj iepazīties ar pilsoniskās līdzdalības mehānismiem un veidiem, arī tādiem, kas iespējams nav tik populāri un zināmi. Šis rīks būtu izcils izmantošanai skolās kā daļa no mācību procesa, kur jaunieši apgūst sabiedrības līdzdalības iespējas. Par jaunatnes jomu un pilsonisko līdzdalību atbildīgo, kā arī pilsoniskās sabiedrības uzdevums ir vairot informētību par šī rīka esamību un radīt vidi, kur jaunieši vēlas spert savus pirmos soļus līdzdalībā”.

Aicinām iepazīties ar LĪDZDALĪBAS INDEKSU šeit.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI