DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
03. decembrī, 2024
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

VARAM vienkāršo pašvaldību teritorijas attīstības plānošanas dokumentu izstrādes un saskaņošanas procesu

Šodien, 3.decembrī, Ministru kabinets (MK) apstiprināja izmaiņas MK noteikumos par pašvaldību teritorijas attīstības plānošanas dokumentiem, tādējādi pilnveidojot  teritorijas attīstības plānošanas sistēmu. Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotie grozījumi atvieglos administratīvo slogu, vienkāršos veidu, kādā plānošanas procesā tiek iesaistīta sabiedrība un tiek organizēta publiskā apspriešana. Tāpat izmaiņas veicinās institūciju efektīvāku sadarbību un nodrošinās savlaicīgu informācijas apriti par pašvaldību plānotajām iecerēm.

Ministre Inga Bērziņa: “Skaidrāks un vienkāršāks veids, kādā pašvaldības izstrādā savus teritorijas attīstības plānošanas dokumentus nozīmē pašvaldības darba efektivitātes paaugstināšanu, ietaupītus resursus un lielākas iespējas veicināt sabiedrības līdzdalību. Kopumā ar šiem grozījumiem tiek samazināts dokumentu izstrādes procesa termiņš, tādējādi ietaupot vairāk nekā mēnesi, kas saistīts ar atzinumu saņemšanu un publisko apspriešanu. Tāpat tiek skaidrāk noteikts institūciju iesaistes tvērums un atvieglota detālplānojumu izstrādes kārtība. Izmaiņas arī paver iespēju mūsdienīgu instrumentu izmantošanai sabiedrības informēšanai.”

Līdz ar grozījumiem, pārskatot normas, kas noteic publiskās apspriešanas termiņa sākumu, ir panākts, ka  plānošanas dokumenta publiskās apspriešanas termiņš turpmāk sāksies nākamajā darbdienā pēc dokumenta publicēšanas Teritorijas attīstības plānošanas informācijas sistēmā (līdzšinējo 5 darbdienu vietā).

Būtisks laika ietaupījums ir panākts arī tādēļ, ka turpmāk administratīvo līgumu neietvers detālplānojuma dokumentu kopumā, kas virzāms izskatīšanai pašvaldības domes sēdē. Attiecīgi, ja būs nepieciešams precizēt līguma projekta nosacījumus vai veikt grozījumus noslēgtā administratīvajā līgumā, nebūs jāgaida nākamā domes sēde.

Ieviestās izmaiņas ļaus daudz efektīvāk iesaistīt sabiedrību plānošanas dokumentu izstrādes laikā. Tā, piemēram, teritorijas attīstības plānošanas dokumentu izstrādes vadītāja pienākumi papildināti ar prasību savlaicīgi iesaistīt sabiedrību plānošanas dokumentu izstrādē un skaidrot  konkrētā plānošanas dokumenta publiskās apspriešanas mērķi.

Turpmāk tā būs pašvaldības rīcības brīvība izlemt, kāds ir labākais veids sabiedrības iepazīstināšanai ar plānošanas dokumentiem publiskās apspriešanas laikā. Savukārt, lai efektivizētu teritorijas attīstības plānošanas dokumentu publiskās apspriešanas procesu un nekavētu jaunu priekšlikumu un iebildumu izskatīšanu, noteikts, ka publiskās apspriešanas ietvaros atkārtoti netiks izskatīti tie priekšlikumi un iebildumi, par kuriem iepriekš būs sniegts argumentēts skaidrojums, kāpēc tie nav ņemti vērā. Tāpat regulējums izvirza prasību lokālplānojuma vai detālplānojuma teritorijas tuvumā izvietot informatīvo stendu par konkrētā plānošanas dokumenta publisko apspriešanu un tajā paredzēto risinājumu.

Skaidrāka padarīta arī institūciju iesaiste un sadarbība. Institūciju nosacījumu un atzinumu sniegšana nodrošināma, izmantojot Teritorijas attīstības plānošanas informācijas sistēmu. Turklāt, piesakoties sniegt nosacījumus, institūcijām būs jāpamato pieteikšanās interesi. Lai lokālplānojuma izstrādes procesā iesaistītajām institūcijām jau savlaicīgi būtu izprotams izvirzāmo nosacījumu tvērums,  pašvaldības domes lēmumā par lokālplānojuma izstrādes uzsākšanu būs jānorāda arī plānotā attīstības iecere. Savukārt iesaistītajām institūcijām būs pienākums sniegt konkrētu informāciju un atzinumus atbilstoši plānošanas dokumenta mērogam, kā arī ievērojot, ka atzinumu sniegšanai pagarināmais termiņš paredzētas 3 darbdienas (iepriekšējā termiņa līdz mēnesim vietā).

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI