DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
03. decembrī, 2024
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra
1
2
1
2

Starptautiskajā cilvēku ar invaliditāti dienā kultūras darbinieki paplašina zināšanas piekļūstamības veicināšanā 

3. decembrī – Starptautiskajā cilvēku ar invaliditāti dienā – noslēgsies divu dienu tālākizglītības kurss par kultūras piekļūstamības veicināšanu dažādām auditorijas mērķgrupām, kurā piedalās teju 80 Latvijas kultūras organizāciju vadītāji un speciālisti no valsts, pašvaldību un nevalstiskā sektora kultūras institūcijām. Šo kursu Rīgas cirka telpās organizē Kultūras ministrija (KM) sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju (LKA). 

“Kultūra ir mūsu nacionālās identitātes un pašapziņas stūrakmens, tāpēc ir īpaši būtiski, ka tā ir pieejama visām sabiedrības grupām. Un, domājot par kultūras piekļūstamību, ar to ir jāsaprot gan reģionālā pieejamība, gan satura pieejamība digitālajā vidē, gan finansiāli pieejama kultūra, veidojot atlaižu politiku dažādām mērķgrupām. Tā ir arī kultūras pieejamības nodrošināšana cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem,” norāda kultūras ministre Agnese Lāce. “Jau šobrīd redzam, ka no jauna veidotie, attīstītie kultūras pakalpojumi un jaunradīta vai atjaunota kultūras infrastruktūra ir lielisks piemērs, kā aktīvāk iedzīvināt Latvijas kultūrtelpā pašus mūsdienīgākos kultūras piekļūstamības risinājumus. Šobrīd Kultūras ministrijas izstrādātajās Eiropas Savienības fondu atbalsta programmās šādu risinājumu iekļaušana noteikta kā obligāta, taču ticu, ka piekļūstamības risinājumu realizācija ir iespējama ikvienā projektā,” akcentē ministre. 

"Kultūras piekļūstamība nav tikai par ikvienam fiziski pieejamām kultūras norisēm – tā ir arī par cieņu, atvērtību un visu sabiedrības locekļu līdzvērtīgu iesaisti. Cilvēki ar invaliditāti ir resurss, kas var ievērojami bagātināt kultūras dzīvi, piedāvājot unikālus skatījumus un pieredzes. Mums jāstrādā, lai novērstu šķēršļus, kas kavē šo iesaisti. Ir jāveido kultūras vide, kurā ikviens jūtas novērtēts un piederīgs. Kultūras iestādēm ir svarīga loma šajā procesā – būt par līderiem, kas veicina piekļūstamību un stiprina sabiedrības saliedētību," uzsver Gunta Anča, Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas SUSTENTO valdes priekšsēdētāja. 

Aizvadītajā gadā pēc KM pasūtījuma LKA veica plašu pētījumu par kultūras piekļūstamību Latvijā. Iegūtie dati liecina, ka viens no galvenajiem šķēršļiem ir zināšanu un izpratnes trūkums kultūras organizācijās cilvēku ar funkcionāliem traucējumiem iekļaušanai kultūras aktivitātēs. Tāpēc KM lēma organizēt divu, intensīvu dienu mācības, kas koncertorganizāciju, mākslas institūciju, kultūras centru, bibliotēku, teātru, muzeju, u.c. kultūras institūciju vadītājiem, projektu vadītājiem un projektu īstenotājiem sniegtu jaunas atziņas, informāciju, ierosmes, kā soli pa solim pielāgot daudzveidīgās kultūras norises apmeklējuma iespējas cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem. 

Kursa mērķis ir paplašināt kultūras iestāžu pārstāvju zināšanas un izpratni par kultūras pasākumu un procesu piekļūstamību cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, iepazīstināt ar labās prakses piemēriem un palīdzēt izplānot pirmos soļus kultūras piekļūstamības risinājumu ieviešanai vai uzlabošanai savās kultūras organizācijās. 

Tālākizglītības kursu KM un Latvijas Kultūras akadēmija rīkoja sadarbībā ar Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas SUSTENTO, Rīgas Vājredzīgo un Neredzīgo biedrības “Redzi mani!” Latvijas Nedzirdīgo savienības, Vieglās valodas aģentūras, digitālās vides piekļūstamības speciālistiem, kuriem ir liela pieredze darbā ar dažādām mērķauditorijām ar noteiktām vajadzībām. Kurss tika īstenots, ieguldot KM piesaistīto Eiropas Savienības (ES) fondu finansējumu. Piekļūstamības risinājumi kultūras infrastruktūrā un kultūras mantojuma objektos ir obligāta prasība, lai īstenotu ES fondu projektus. 

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI