Ekonomikas ministrs Viktors Valainis: “Redzam nepieciešamību efektivizēt valsts pārvaldes darbu un optimizēt izmaksas, cilvēkresursu trūkums, iedzīvotāju vēlme pēc mūsdienīgiem saziņas risinājumiem ar valsts pārvaldi un ietekmes uz vidi mazināšana, – šie ir galvenie iemesli, kas mudina plašāk izmantot mākslīgā intelekta un citus digitālos risinājumus. Sadarbība ar Microsoft palīdzēs ātrāk sasniegt mūsu digitālo mērķi - kļūt par Baltijas un Eiropas digitālās attīstības līderi. Darbu pie pirmā pilotprojekta par procesu digitalizāciju sadarbībā ar Microsoft LIAA uzsāks jau šogad”.
Sadarbības memorandu ar Microsoft parakstīja Ekonomikas ministrija, Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) un Valsts digitālās attīstības aģentūra.
Memoranda mērķis ir veicināt mākslīgā intelekta un digitālo risinājumu izmantošanu valsts pārvaldes procesu modernizēšanai, kā arī attīstīt inovāciju un tehnoloģiju ekosistēmu Latvijā. Šāda sadarbība ļaus ne tikai paātrināt valsts pārvaldes pakalpojumu sniegšanas laiku, bet arī uzlabot to kvalitāti, efektivitāti un pieejamību iedzīvotājiem un uzņēmumiem.
"Šī sadarbība sniedzas tālāk par tehnoloģijām – tā ir iespēja Latvijai augt straujāk digitāli orientētajā ekonomikā," sacīja Leonīds Polupans, "Microsoft" vadītājs Baltijas valstīs un Ukrainā. "Izmantojot "Microsoft" mākslīgā intelekta risinājumus, piemēram, "Azure AI Services", mašīnmācīšanās modeļi un "Model as a Service". Ar šiem pakalpojumiem mēs nodrošinām Latvijas uzņēmumus un organizācijas ar rīkiem, lai efektīvi radītu, ieviestu un mērogotu mākslīgā intelekta inovācijas. Šī sadarbība ir veidota, lai uzlabotu tehnoloģiskās spējas, veicinātu ekonomisko izaugsmi un paaugstinātu Latvijas uzņēmumu konkurētspēju gan vietējā, gan starptautiskajos tirgos," tā Leonīds Polupans.
Latvijā vairāk nekā 91% publiskā sektora pakalpojumu ir pieejami tiešsaistē. Eiropas Komisijas veidotajā Digitālās ekonomikas un sadarbības (DESI) indeksā Latvija šogad ieguvusi 88.22 punktus (vidējais rādītājs Eiropas Savienībā (ES) - 79.4 punkti), tādejādi pēc pakalpojumu digitalizācijas apmēra iedzīvotājiem ierindojoties 6. vietā ES.
Inga Bērziņa, viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministre: „Šodien parakstītais memorands iezīmē jaunu posmu Latvijas digitālajā transformācijā un inovāciju attīstībā. Tas ir stratēģisks ietvars, kas veicinās valsts pārvaldes modernizāciju, uzņēmējdarbības inovācijas un zināšanu apmaiņu, izmantojot mākslīgā intelekta un citu tehnoloģiju potenciālu. Memoranda ietvaros mēs stiprināsim valsts pārvaldes procesus, attīstīsim e-pakalpojumus, kā arī palīdzēsim uzņēmumiem izmantot mākslīgā intelekta sniegtās iespējas, vienlaikus nodrošinot videi draudzīgu un ilgtspējīgu tehnoloģiju attīstību. Šī sadarbība ir nozīmīgs solis Latvijas konkurētspējas stiprināšanā gan Eiropas Savienībā, gan globālā mērogā.”
Digitalizācijas veiksmes stāstu Latvijā veido vairāku faktoru sinerģija: mērķtiecīga stratēģiskā plānošana, spēcīga informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) nozare, atbilstoša infrastruktūra, cieša sadarbība starp publisko un privāto sektoru, kā arī valsts pārvaldes atsaucība inovācijām, atvērta ekonomika un konkurence telekomunikāciju tirgū.
Kā pirmā iniciatīva šīs sadarbības ietvaros ar “Microsoft” tiks īstenots pilotprojekts, ieviešot mākslīgā intelekta risinājumus LIAA procesos, kā, piemēram, projektu vadībā un vērtēšanā, kas būtiski paātrinās projektu izskatīšanas laiku un lēmumu pieņemšanu par atbalstu uzņēmējiem.
Sadarbība paredz vairāku stratēģisku jomu attīstību, tostarp valsts pārvaldes digitālo transformāciju, mākslīgā intelekta risinājumu integrāciju valsts pārvaldē, lai optimizētu administratīvās procedūras un uzlabotu datu analīzes iespējas. Savukārt plānotais Nacionālais mākslīgā intelekta centrs kalpos kā platforma, kurā varēs tikt attīstītas jaunākās tehnoloģijas un risinājumi, balstoties uz “Microsoft” ekspertīzi un labās prakses piemēriem.
Šīs iniciatīvas kalpos kā atbalsts uzņēmējiem, lai tie varētu integrēt mākslīgo intelektu savā darbībā un konkurēt starptautiski.