DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Stājoties spēkā jaunajam zāļu cenu veidošanas modelim, pastiprināti uzraudzīs zāļu pieejamību aptiekās 

FOTO: Freepik

Pēc mēneša, 2025. gada 1. janvārī, spēkā stāsies jaunais zāļu cenu veidošanas modelis recepšu zālēm, kas tiek ieviests, lai samazinātu zāļu cenas Latvijas iedzīvotājiem. Šobrīd ir veikti nepieciešamie sagatavošanas darbi un uzturēts dialogs ar nozari modeļa ieviešanai un zāļu pieejamības nodrošināšanai aptiekās, preses konferencē ceturtdien apliecināja Veselības ministrijas un Nacionālā veselības dienesta amatpersonas. 

“Medikamentu pieejamība ir bijusi viena no manām prioritātēm kopš pirmās ministra amatā stāšanās dienas. Uz nepieciešamību samazināt Latvijas iedzīvotāju tēriņus tiešajiem maksājumiem veselības aprūpē mums tika norādījusi gan Pasaules banka, gan Pasaules Veselības organizācija, gan Konkurences padome. Rezultātā esam izstrādājuši jaunu zāļu cenu veidošanas plānu, uz ko jau tagad Pasaules Veselības organizācija norāda kā uz labo piemēru. Tas ir balstīts caurspīdīgā, solidārā sistēmā, kuras galvenais ieguvums būs samazināti kopējie izdevumi par medikamentiem Latvijas iedzīvotājiem līdz pat 20%,” preses konferencē norādīja veselības ministrs Hosams Abu Meri.  

“Zāļu pieejamība ir liela problēma visā Eiropā, un tam ir dažādi iemesli, piemēram, aktīvo vielu trūkums. Es paļaujos, ka farmācijas nozare būs godprātīga, sadarbosies un nestāsies pretim iedzīvotāju interesēm, un neveidos zāļu mākslīgu nepieejamību. Jau vairākus mēnešus ikdienā monitorējam zāļu cenas un esam izstrādājuši algoritmu, kā operatīvi reaģēt, ja konstatēsim negodprātīgu rīcību,” teica ministrs.   

Lai uzraudzītu zāļu cenu izmaiņas1 un zāļu pieejamību aptiekās, Veselības ministrijas padotības iestādes ir izveidojušas informācijas apmaiņas sistēmu, lai sekotu līdzi zāļu cenu izmaiņām un vērtētu jaunā modeļa ieviešanas gaitu. Veselības ministrijas valsts sekretāre Agnese Vaļuliene informēja, ka ministrija ir pastiprināti strādā pie medikamentu pieejamības jautājumiem kopā ar visām iesaistītajām pusēm. Ministrija decembrī uzsāks plašākas sabiedrības informēšanas pasākumus un turpinās dialogu ar nozari, ar kuru notiek regulāra informācijas apmaiņa par aktuālajiem jautājumiem modeļa ieviešanai.  

Zāļu cenu veido medikamenta ražotāja cena, lieltirgotavas un aptiekas uzcenojumi un pievienotās vērtības nodoklis. Jaunajā modelī uzcenojumi recepšu zālēm tiek samazināti, salīdzinot ar šobrīd pieļaujamo. Šo izmaiņu rezultātā dārgākajām recepšu zālēm cenai jāsamazinās par 15–20%, savukārt lētākās recepšu zāles var kļūt dārgākas. Jaunais zāļu cenu veidošanas modelis paredz: 

  • fiksētu uzcenojumu par iepakojumu aptiekām un lieltirgotavām, 
  • ka ražotāja cena Latvijā vairs nedrīkstēs būt augstāka kā Lietuvā un Igaunijā, 
  • maksu par farmaceita pakalpojumu (pacientam 75 centi). 

“Maksa par farmaceita pakalpojumu ir paredzēta par katru recepti. Ja pacientam uz receptes ir izrakstītas zāles ilgākam patēriņam un zāles aptiekā tiek izņemtas vairākās reizēs, maksa par farmaceita pakalpojumu – 75 centi – tiks piemērota tikai pirmajā reizē. Reizē ar šo maksājumu mēs vēlamies attīstīt farmaceitisko aprūpi un ar laiku aptiekās ieviest vēl citus pakalpojumus,” skaidroja Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere.  

Tāpat kā līdz šim vairumtirgotājam ir jānodrošina zāļu piegāde aptiekām, lai nodrošinātu pacientu vajadzības, kā arī jāgarantē pietiekama zāļu klāsta pieejamība un pasūtītā zāļu daudzuma piegāde atbilstoši pieprasījumam īsā laikposmā. Zāles, kuras pieprasa steidzami piegādāt un kuras atrodas zāļu krājumā, zāļu vairumtirgotājam jāpiegādā pēc iespējas ātrāk. 

Nacionālā veselības dienesta Zāļu un medicīnisko ierīču departamenta direktore Signe Bokta norādīja, ka komersanti savlaicīgi saņems informāciju par kompensējamo medikamentu cenām, papildus tiek veiktas izmaiņas E-veselībā un citās informācijas sistēmās. Atbildes uz jautājumiem par recepšu zāļu cenu izmaiņām no 1. janvāra var iegūt gan Veselības ministrijas mājas lapā, gan sazinoties ar Nacionālā veselības dienesta Klientu apkalpošanas centru pa bezmaksas tālruni 80001234 vai rakstot uz nvd@vmnvd.gov.lv. 

Jau esam ziņojuši, ka jauns zāļu cenu veidošanas modelis ir daļa no plašākiem pasākumiem medikamentu pieejamības veicināšanai Latvijā. Valdība šā gada 16. janvārī atbalstīja Veselības ministrijas Informatīvo ziņojumu par zāļu finansiālo pieejamību, kas paredz pasākumus četros virzienos: zāļu cenas veidošanas jomā, zāļu cenu  kompensācijas jomā, zāļu vienlīdzīgas pieejamības un informācijas jomā, kā arī farmaceitiskās aprūpes jomā. 

1 Ministru kabineta noteikumi Nr. 803 “Noteikumi par zāļu cenu veidošanas principiem” 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI