Apmeklēt forumu klātienē bija aicināti iedzīvotāju padomju pārstāvji, pašvaldību darbinieki, deputāti, politikas veidotāji un eksperti. Forums pulcēja gan pārstāvjus no pašvaldībām, kur iedzīvotāju padomes jau darbojas, gan dalībniekus no novadiem, kur par to ieviešanu vēl tikai tiek lemts.
Forumu Saeimas Baltiešu zālē atklāja Saeimas priekšsēdētājas Daigas Mieriņas un Lielbritānijas vēstnieka Latvijā Pola Bramela (Paul Brummell) uzrunas. Uzrunājot foruma dalībniekus, Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa uzsvēra, ka ir svarīgi, lai katram iedzīvotājam būtu vienādas iespējas piedalīties sava novada attīstības lemšanā. “Viens no iedzīvotāju padomes uzdevumiem ir nepazaudēt saikni ar iedzīvotājiem, kuriem rūp sava novada attīstība. Tikko tā sāk zust, cilvēkiem pazūd arī vēlme iesaistīties,” akcentēja Saeimas priekšsēdētāja. Lielbritānijas vēstnieks Latvijā Pols Bramels uzrunā pauda, ka iedzīvotāju padomēm ir potenciāls vienot kopienas pārstāvjus no dažādām sociālajām grupām, stiprināt kopienas pārstāvju piederības sajūtu un līdzatbildību, kas ir būtiska noturīgu un saliedētu kopienu veidošanā.
Uzrunājot foruma dalībniekus tā otrajā daļā, kas norisinājās Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijā, ministre Inga Bērziņa atzīmēja, ka, novadiem kļūstot teritorijas ziņā lielākiem, iedzīvotāju padomes var būt vērtīgs rīks, lai palīdzētu iesaistīt pašvaldības lēmumu pieņemšanā iedzīvotājus, kas dzīvo attālākos pagastos. “Mērķis ir sadzirdēt cilvēkus jebkurā novada teritorijā, saprast, kas katrai kopienai ir svarīgākais, un kas iedzīvotājus satrauc,” komentēja ministre.
Foruma ievadprezentācijā domnīcas “Providus” pētnieces Līga Stafecka un Agnese Frīdenberga iepazīstināja ar to, cik aktīvi un kur līdz šim Latvijā veidotas iedzīvotāju padomes un kādi ir to darbības mērķi. Ekspertes skaidroja, ka iedzīvotāju padomju nolikumi līdz šim apstiprināti 17 pašvaldībās. Padomes veidotas ar mērķi nodrošināt iedzīvotāju interešu pārstāvniecību, veidot dialogu ar pašvaldību un sekmēt iedzīvotāju aktivizēšanu. Nolikumos noteikts, ka iedzīvotāju padomes sniedz viedokli un nodrošina iedzīvotāju interešu pārstāvniecību par plašu jomu spektru – pašvaldības administratīvās teritorijas labiekārtošanu un sanitāro tīrību, teritorijas un būvju uzturēšanas prasību noteikšanu, kultūras un sporta piedāvājumu iedzīvotājiem, pašvaldības teritorijā esošā kultūras mantojuma saglabāšanu, saimnieciskās darbības sekmēšanu, kā arī novada tēla, iedzīvotāju pašapziņas un lepnuma veidošanu. Tomēr konstatējams, ka praksē iedzīvotāju padomes pamatā skata lēmumus par ceļu uzturēšanu, iekšpagalmu sakārtošanu, bērnu rotaļlaukumu vai saietu vietas izveidi un uzturēšanu vai izglītības pieejamības jautājumiem.
Foruma paneļdiskusijā “Iedzīvotāju padomes un to loma pašvaldībās – ko no tām sagaidām?” piedalījās Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Administratīvi teritoriālās reformas rezultātu izvērtēšanas apakškomisijas priekšsēdētājs Valdis Maslovskis, Siguldas novada domes priekšsēdētājs Linards Kumskis, Rēzeknes novada Viļānu iedzīvotāju padomes priekšsēdētāja Vija Piziča, Bauskas novada Valles pagasta iedzīvotāju padomes priekšsēdētāja vietniece Gita Zemīte un laikraksta “Dzirkstele” galvenā redaktore Ginta Alberte. Dalībnieki atzina, ka iedzīvotāju padomes var būt viens no rīkiem, kas mazina nomales efektu pēc administratīvi teritoriālās reformas ieviešanas, stiprina iedzīvotāju pilsonisko līdzdalību un uzlabo lēmumu pieņemšanas procesu. Vienlaikus tika uzsvērts, ka efektīvai iedzīvotāju padomju darbībai ir nepieciešami vairāki priekšnoteikumi – iedzīvotāju aktivitāte, iedzīvotāju padomju pārstāvju spēja un vēlme pārstāvēt visu, tai skaitā mazaktīvo iedzīvotāju intereses, pašvaldību kapacitāte nodrošināt regulāru informācijas apmaiņu ar iedzīvotājiem, sniegt atgriezenisko saiti par pieņemtajiem lēmumiem un citi faktori.
Pēc jautājumu un atbilžu sesijas ar viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministri Ingu Bērziņu pasākuma noslēgumā dalībnieki piedalījās darbnīcās par iedzīvotāju padomju funkcijām un pienākumiem, sadarbību ar pašvaldību, iedzīvotājiem un citām iedzīvotāju padomēm.
Forums “Iedzīvotāju padomes: kopienu balss un palīgs pašvaldību izaugsmei” norisinājās 22. novembrī un to rīkoja Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Administratīvi teritoriālās reformas rezultātu izvērtēšanas apakškomisija, British Council pārstāvniecība Latvijā, “Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS” un Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija. Pasākuma pirmās daļas video ieraksts ir pieejams British Council pārstāvniecības Latvijā un domnīcas “Providus” Facebook kontos un Saeimas mājaslapā.
British Council ir Apvienotās Karalistes starptautiska organizācija, kas jau devīto gadu Latvijā īsteno programmu “People to People Cultural Engagement”, atbalstot saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības nostiprināšanos. Sadarbojoties British Council pārstāvniecībai Latvijā un domnīcai “Providus”, kopā ar pašvaldībām arī iepriekš īstenotas iniciatīvas, lai veicinātu dialogu starp vietējo sabiedrību un pašvaldībām, kā arī celtu iedzīvotāju padomju pārstāvju kapacitāti efektīvākai interešu pārstāvībai. 2023. gada aprīlī organizācijas sadarbībā ar Rēzeknes novada pašvaldību rīkoja pirmo iedzīvotāju padomēm veltīto konferenci “Iedzīvotāju padomes Latvijā”. Domnīca “Providus” arī izstrādājusi vadlīnijas iedzīvotāju padomju veidošanai pašvaldībās.