Atklājot sēdi, EP priekšsēdētāja Roberta Metsola teica, ka Parlaments turpinās atbalstīt Ukrainu “tik ilgi, cik tas būs nepieciešams, līdz Ukraina būs brīva, un valdīs īsts miers.”
Viņa norādīja, ka Krievija ir sākusi “brutālu, neprovocētu un nelikumīgu uzbrukumu Ukrainai, kā arī noteikumos balstītai kārtībai”. Ukrainas tauta pēdējo 1000 dienu laikā upurējusies ne tikai savā labā, bet arī katra eiropieša brīvībai. “Miera pamatā jābūt principam, ka lēmumi par Ukrainu netiek pieņemti aiz Ukrainas muguras,” piebilda R. Metsola.
Zelenskis: “Mēs noteikti varam spiest Krieviju uz taisnīgu mieru”
Savā uzrunā Ukrainas prezidents pateicās ES par tās pastāvīgo atbalstu un teica, ka Ukrainai, visai Eiropai un mūsu partneriem Amerikā un visā pasaulē ir izdevies ne tikai “neļaut Putinam pārņemt Ukrainu”, bet arī aizstāvēt visu Eiropas valstu brīvību. “Putins joprojām ir vājāks par Eiropas vienoto spēku. Es aicinu jūs to neaizmirst, un tāpat neaizmirst, cik daudz Eiropa spēj sasniegt. Mēs noteikti varam spiest Krieviju uz taisnīgu mieru. Miers ir tas, ko mēs vēlamies visvairāk,” viņš sacīja.
V. Zelenskis pateicās saviem partneriem par atbalstu Ukrainas miera formulai — Ukrainas vadītai iniciatīvai, kuras mērķis ir panākt taisnīgu kara noslēgumu, — un uzsvēra, ka Krievijai ir jāpiemēro stingras sankcijas, jo īpaši pret tā dēvētajiem “ēnu tankkuģiem”, kas pārvadā jēlnaftu un naftas produktus. “Putins var nogalināt tik ilgi, kamēr šie tankkuģi strādā,” viņš teica, piebilstot: “Jūs ļoti labi zināt, ka Putinam cilvēki vai noteikumi ir vienaldzīgi, viņš novērtē tikai naudu un varu. Tās ir lietas, kas mums viņam ir jāatņem, lai atjaunotu mieru.”
Noslēgumā prezidents Zelenskis sacīja: “Vētras laikā neviens nevar kuģot mierīgos ūdeņos. Mums ir jādara viss iespējamais, lai izbeigtu šo karu godīgi un taisnīgi. 1000 kara dienas ir milzīgs izaicinājums. Nākamgad mums jākļūst par miera gadu.”
Politisko grupu viedokļi
Lielākā daļa politisko grupu vadītāju atkārtoti apstiprināja savu stingro atbalstu Ukrainai, aicinot ES vadību piegādāt Ukrainai kara uzvarai nepieciešamos ieročus, tostarp pretgaisa aizsardzības sistēmas, tāla darbības rādiusa raķetes, tankus un dronus. Ņemot vērā nesenās vēlēšanas ASV, EP deputāti teica, ka Eiropai ir jāpaliek vienotai un jāuzņemas lielāka atbildība, vienlaikus turpinot sniegt finansiālo un humāno palīdzību. Vairāki grupu vadītāji atkārtoti apliecināja atbalstu Ukrainas centieniem pievienoties ES un NATO, kā arī patiesa Eiropas aizsardzības pīlāra izveidei. Viņi uzsvēra, ka Eiropa turpinās atbalstīt Ukrainu ar visu nepieciešamo tik ilgi, cik tas būs nepieciešams.
Noslēdzot sēdi, R. Metsola paziņoja, ka Ukrainas karogs plīvoslīdzās ES karogam Parlamenta ēkās Briselē, Strasbūrā un Luksemburgā.