DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 8 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

Dizaina domāšanas darbnīca Vidzemes plānošana reģionā stiprina pašvaldību un uzņēmējdarbības atbalsta kapacitāti

Publicitātes foto

2024. gada 20. septembrī un 18. oktobrī Vidzemes plānošanas reģions (VPR) organizēja praktiskās mācības “Dizaina domāšanas darbnīca uzņēmējdarbības veicināšanai Vidzemes pašvaldībās un plānošanas reģionā.” Mācībās, kurās tika apgūtas dizaina domāšanas pieejas uzņēmējdarbības attīstībai,  piedalījās 24 speciālisti no pašvaldībām, tostarp tie, kuri ikdienā strādā ar uzņēmējdarbības atbalsta jautājumiem. Darbnīcas laikā dalībnieki iepazina dizaina domāšanas posmus un dažādas ideju radīšanas metodes, kuras uzreiz izmantoja praksē. Tika apspriesti iespējamie šķēršļi dizaina domāšanas ieviešanai valsts pārvaldē, uzsverot labās prakses piemērus no Latvijas. 

Mācību gaitā dalībnieku radītās idejas apliecināja pašvaldību un uzņēmēju sadarbības nozīmīgumu un uzskatāmi pierādīja, ka, izmantojot dizaina domāšanu, iespējams rast praktiskus un inovatīvus risinājumus uzņēmējdarbības vides stiprināšanai Vidzemes plānošanas reģionā. Darbnīcās piedalījās arī uzņēmēji un uzņēmējdarbības atbalsta organizāciju pārstāvji, nodrošinot daudzpusīgu skatījumu uz nozares izaicinājumiem un iespējamajiem risinājumiem.  

Pirmajā darbnīcas dienā pašvaldību pārstāvji ieradās ar iepriekš sagatavotu mājasdarbu, kurā tika identificēti būtiskākie izaicinājumi uzņēmējdarbības attīstības jautājumos, analizējot tos četros aspektos: pārvaldībā (pašvaldību kapacitāte uzņēmējdarbības vides attīstībai), sociālajā mijiedarbībā (saskarsme un sadarbība starp pašvaldību un jauno/esošo uzņēmēju kopienu), uzņēmumu “veselībā” (pašvaldības novērojumi, kā uzņēmumu vadītāji rūpējas par izaugsmi un kolektīvu) un kultūrvidē (iesaistīto pušu vērtības, domāšanas veids, attieksme, uzvedības īpatnības). Kā norādīja mācību lektori, šie visi aspekti ietekmē līdzsvarotas uzņēmējdarbības vides pastāvēšanu.  

Apmācību ietvaros dalībnieki veidoja septiņas darba grupas, katrā apvienojot pārstāvjus no dažādām pašvaldībām un uzņēmējdarbības atbalsta organizācijām. Katra grupa radīja 10 idejas pašvaldību un uzņēmēju sadarbības uzlabošanai, no kurām viena ideja, sekojot vadlīnijām, tika attīstīta tālāk. Starp abām darbnīcu nodarbībām dalībnieki turpināja testēt izvēlēto ideju savās pašvaldībās, veicot intervijas, novērojumus un iegūstot papildu informāciju, lai to pilnveidotu. Otrajā mācību nodarbībā dalībnieki prezentēja rezultātus un vērtēja ideju lietderību pašvaldību darba uzlabošanai. 

Darbnīcas ietvaros tika radītas šādas idejas, no kurām divas saņēma īpašu atzinību: 

  • "Trāpi mērķī!" – pašvaldības uzturēta mājaslapa novada mājražotāju produktu un pakalpojumu popularizēšanai un tirdzniecībai. 
  • "Blenderis" – platforma, kurā vienviet atrodama uzņēmējiem nozīmīga informācija. 
  • "Ēnu grants" – pieredzes apmaiņas pasākumi pašvaldību darbiniekiem un uzņēmējiem, lai izprastu savu sadarbības partneri un kopīgi atrisinātu problēmas.  
  • "Svarīgākais TEV!" – personalizēta pieeja uzņēmumiem, nodrošinot katram tikai nepieciešamo informāciju. 
  • "Risinājumu e-pasts" – digitāls risinājums uzņēmēju un kopienas interešu apzināšanai. 
  • SIMPĀTIJU BALVA: "Aģents 007" – pašvaldības darbinieks un interaktīva platforma, kas darbojas kā uzņēmēju vienas pieturas aģentūra aktuālo jautājumu risināšanai. 
  • UZVARĒTĀJA IDEJA: "DARE Kvartāls" – ar pašvaldības atbalstu izveidotas koprades un ražošanas telpas.  

Dalībnieku atsauksmes liecina, ka dizaina domāšanas darbnīca bijusi vērtīga un praktiska, sniedzot daudz jaunu ideju ikdienas darbam, neraugoties uz papildu iesaisti un personīgā laika ieguldījumu nodarbību starplaikā: 

Inga Lapse, Gulbenes novada pašvaldība: “Mācības likušas aizdomāties par procesiem, par to, kā notiek darbs pašvaldībā. Uzņēmējiem noteikti noderētu konsultants pašvaldībā, kurš palīdzētu atbildēt uz visiem interesējošajiem jautājumiem.” 

Aija Ose, Valmieras novada pašvaldība: “Pārliecinājos, ka uzņēmēja, viņa problēmu, vēlmju un paradumu izpēte palīdz pārbaudīt un precizēt mūsu pieņēmumus par uzņēmējdarbības vidi. Un noteikti nav jābūt dizainerim, lai izmantotu dizaina domāšanas metodes.” 

Vita Rence, Alūksnes novada pašvaldība: “Ļoti patika piedāvātā iespēja mācību ietvaros sastrādāties ar citu pašvaldību speciālistiem – ar tiem, ar kuriem neesi ik dienas kopā, turklāt ieguvu daudz jaunu paziņu!” 

Inita Dzenīte, Smiltenes novada pašvaldība: “Apmācību lielākā vērtība ir klātienes komunikācijas iespējas ar citiem pašvaldību pārstāvjiem. Pēc novadu apvienošanas un attālinātā darba pieredzes, šādas mācības ir ļoti noderīgas – apmainījāmies arī ar informāciju un dalījāmies pieredzē.” 

Liāna Kažmere, uzņēmuma FOR MY PLANT dibinātāja:  “Man kā uzņēmējai darbnīca ļāva iepazīt pašvaldību speciālistu domāšanas veidu, saredzēt viņu atvērtību risinājumiem, gatavību komunikācijai ar uzņēmējiem. Prieks, ka šī dizaina domāšanas darbnīca jo īpaši uzsvēra, ka stāsts nav par to "KO darīsim", bet gan “KĀ darīsim”, lai iznākums būtu visām pusēm noderīgs.” 

Noslēdzoties apmācībām, dalībnieki saņēma sertifikātus, kas apliecina viņu spēju izmantot dizaina domāšanu publisko pakalpojumu uzlabošanā un uzņēmējdarbības veicināšanā.  

Decembra sākumā tiks organizēts nākamais kapacitātes stiprināšanas pasākums – pieredzes apmaiņas brauciens uz Setubalas reģionu Portugālē. Brauciena mērķis ir iepazīt praktisku sadarbību starp pašvaldībām, uzņēmumiem un augstskolām, risinot uzņēmējdarbības, inovāciju un izglītības izaicinājumus. Tāpat tiks gūta pieredze uzņēmējdarbības un inovāciju ekosistēmas attīstībā gan pašvaldībās, gan augstākās izglītības sektorā un reģionā kopumā. Plānots, ka brauciens palīdzēs uzlabot pašvaldības pārstāvju izpratni par pētniecības un inovāciju stratēģiju nozīmi viedās specializācijas sektoru attīstībā. 

Vidzemes plānošanas reģions mācības organizē Eiropas Savienības Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna investīcijas 3.1.1.2.i. “Pašvaldību kapacitātes stiprināšana to darbības efektivitātes un kvalitātes uzlabošanai” ietvaros.  

Projekta finansējuma saņēmējs un vadošais partneris ir Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija.  

Projekta mērķis ir celt pašvaldību kapacitāti to darbības efektivitātes un kvalitātes uzlabošanai administratīvi teritoriālās reformas kontekstā, lai pašvaldības spētu nodrošināt tām likumos noteikto autonomo funkciju izpildi salīdzināmā kvalitātē un pieejamībā, kā arī spētu sniegt iedzīvotājiem kvalitatīvus pakalpojumus par samērīgām izmaksām atbilstoši aktuālajām demogrāfiskajām tendencēm. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI