DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
06. novembrī, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

Daugavpils cietoksnis saņēma balvu par vides pieejamību nominācijā “Leģendas bez barjerām” 

Publicitātes foto

Otrdien, 5. novembrī, foruma “Kultūras mantojuma pieejamība – mīti un realitāte” ietvaros tika pasniegtas vides pieejamības balvas kultūras objektiem septiņās nominācijās. Nominācijā “Leģendas bez barjerām” balvu ieguva Daugavpils cietoksnis. 

Apvienības “Apeirons” šogad īstenoja projektu “Kultūrvēsturiskais mantojums visiem”. Apmācīti brīvprātīgie apsekoja 180 valsts nozīmes aizsardzībā esošus arhitektūras objektus, un foruma “Kultūras mantojuma pieejamība – mīti un realitāte” laikā iepazīstināja plašāku auditoriju ar projekta rezultātiem, kā arī sumināja kultūras objektus ar labākajiem vides pieejamības risinājumiem. 

“Šogad apvienības “Apeirons” pārstāvji, bez iepriekšēja brīdinājuma apmeklēja Daugavpils cietoksni,” stāsta Daugavpils cietokšņa un muzeju pārvaldes vadītājs Artjoms Mahļins, “Viņi, kā parasti tūristi pabija Daugavpils cietoksnī esošajos tūrisma objektos, apskatīja cietokšņa teritoriju un paši pārbaudīja vides pieejamību. Balva ir pasniegta visam cietoksnim – viesiem pēdējos gados atjaunotajiem un uzlabotajiem objektiem. Jāsaka, ka atjaunojot šos objektus, mēs tiešām pievērsām uzmanību, lai tie būtu pieejami ikvienam.” 

Arhitekte Ilze Ratniece, kura projektējusi sešus Daugavpils cietokšņa objektus, norāda: “Forums deva jaunas idejas par vides pieejamību Daugavpils cietoksnī cilvēkiem ar redzes traucējumiem, dzirdes traucējumiem, ar kurām es noteikti padalīšos. Ar “Inženieru arsenālu” mēs projektējot visu bijām izdomājuši un atrisinājuši, bet tad, kad sākas būvniecība, izrādījās, ka viss ir pilnīgi citādi – atšķirīgi grīdas līmeņi, citas augstuma atzīmes un patiesībā nācās vēlreiz domāt no jauna, kā risināt pieejamības jautājumus. Bet viss ir izdarāms. Arhitekta darbs ir nozīmīgs, bet tik pat liela nozīme ir arī pasūtītāja atbalstam – domes komandai.” 

Darbs pie Daugavpils cietokšņa atjaunošanas turpinās un vides pieejamība ir viena no prioritātēm. Artjoms Mahļins atzīst, ka ne visus objektus cietoksnī ir iespējams pielāgot cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Joprojām būs arī objekti, kas nebūs pieejami arī parastajiem apmeklētājiem, ne tikai personām ar īpašām vajadzībām. 

“Pašlaik notiek Daugavpils cietokšņa dārza atjaunošanas darbi, kur mēs asam padomājuši par maksimāli pielāgotu un ērtu vidi ikvienam apmeklētājam. Esam pat parūpējušies par speciālu apgaismojuma sistēmu, kas neradīs diskomfortu te mītošajiem sikspārņiem. Mēs cenšamies domāt par to, lai šī vide būtu pieejama un ērta ikvienam,” atklāj Artjoms Mahļins. 

Forumu “Kultūras mantojuma pieejamība – mīti un realitāte” organizēja apvienība “Apeirons” sadarbībā ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi, Rīgas domi un Eiropas pieejamības resursu centru “Accessible EU”. Foruma laikā tika pasniegtas balvas par vides pieejamību septiņās nominācijās: 

  • “Leģendas bez barjerām” – Daugavpils cietoksnis; 
  • “Aicinājums” – Liepājas 17.-19. gs. interjera muzejs “Hoijeres kundzes viesu nams”; 
  • “Uzdrīkstēšanās” – muzejs “De Woldemer”; 
  • “Laikmeta tilts” – Dobeles Livonijas ordeņa pils; 
  • “Par spīti visam” – ēku ansamblis “Trīs brāļi”; 
  • “Voldemāra Lapas speciālbalva” – Latvijas Nacionālais mākslas muzejs; 
  • “Cepuri nost” – Kafijas namiņš “Ie-pauzē”. 

Savukārt apvienības “Apeirons” apkopotie dati par pieejamajiem un daļēji pieejamajiem kultūras objektiem apkopoti un iekļauti digitālajā ceļvedī mapeirons.eu.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI