Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāns paredz ieguldījumus jauniešu digitālo prasmju attīstībā, lai mazinātu plaisu ar citām ES valstīm. Projekts veicina digitālās prasmes un jauniešu līdzdalību, īpaši atbalstot pašvaldības un jauniešus ar ierobežotām iespējām, izmantojot neformālās izglītības metodes un digitālos resursus, kas noderēs demokrātijas, darba tirgus un dzīves iemaņu apguvē.
Saskaņā ar Digitālās ekonomikas un sabiedrības indeksa (DESI) datiem Latvijas jauniešu (16–24 gadi) digitālo pamatprasmju līmenis divu gadu laikā ir samazinājies no 80 % (2021. gadā) līdz 66 % (2023. gadā), kas jau ir zem ES vidējā līmeņa (70 %). Jaunieši aktīvi izmanto digitālās tehnoloģijas saziņai un izklaidei, tomēr viņiem ir vajadzīga dziļāka izpratne un prasmes šajā jomā. Lai uzlabotu digitālo drošību un informācijas pratību, jauniešiem nepieciešamas mērķtiecīgas programmas, kas sniegtu vērtīgu atbalstu un zināšanas.
Konferencē prezentēs projekta aktualitātes, tostarp jaunizstrādātās vadlīnijas digitālā darba ar jaunatni plānošanai un īstenošanai, kas izklāsta pamatprincipus, apraksta situāciju Latvijā un piedāvā labās prakses piemērus. Dalībniekiem būs iespēja iepazīties arī ar digitālo monitoringa rīku, kas sniegs pašvaldībām iespēju novērtēt līdzšinējo digitālā darba pieredzi jaunatnes jomā un saņemt ieteikumus kvalitātes uzlabošanai.
Pasākuma ietvaros inovāciju jomā uzstāsies Agate Ambulte no Digitālo inovāciju parka, lai iedvesmotu ikvienu apzināties un attīstīt savas digitālās prasmes, kā arī Aleksandrs Ļubinskis, kurš aicinās pašvaldības rūpīgi izvērtēt nepieciešamo digitālo rīku iegādi. Par pieredzi digitālajā jomā stāstīs biedrība “Laiks jauniešiem” no Bauskas un Preiļu novada pašvaldība. Savukārt iedvesmojošus stāstus par jauniešu pasākumiem dalīsies Rīgas biedrība “Avantis” un Jauniešu multimediju studija “Frekvence” no Saldus.
Konferences laikā sociologs Gints Klāsons iepazīstinās ar pētījumu par jauniešu vajadzībām, kas būs noderīgs pašvaldībām, un katra pašvaldība varēs saņemt JSPA speciālistu konsultācijas.
Projekta ietvaros pašvaldības jau ir sākušas izstrādāt individuālos plānus digitālajam darbam ar jauniešiem, kas tiks ieviesti nākamgad. JSPA aicina pašvaldības piedalīties šajā vidusposma konferencē, lai sagatavotu kvalitatīvus un vajadzībām atbilstošus plānus.
Projekta “Digitālā darba ar jaunatni sistēmas attīstība pašvaldībās” kopējā summa ir 3 649 430 eiro, pieejamais attiecināmais Atveseļošanas fonda finansējums ir 3 590 000 eiro.
Projekts tiek īstenots Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 2. komponentes “Digitālā transformācija” 2.3. reformu un investīciju virziena “Digitālās prasmes” reformas 2.3.2.r. “Digitālās prasmes sabiedrības un pārvaldes digitālajai transformācijai” 2.3.2.1.i. investīcijas “Digitālās prasmes iedzīvotājiem t.sk. jauniešiem” ietvaros.
Plašāka informācija par projektu pieejama JSPA tīmekļvietnē.