DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde
Anna Ancāne, Dr. Arch. Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Arhitektūras un mākslas daļas vadītāja, Latvijas Mākslas akadēmijas Latvijas Mākslas vēstures institūta vadošā pētniece
01. novembrī, 2024
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Atklātā vēstule
TĒMA: Kultūra

Iestādes vadītāja vietas izpildītāja jautājums paliek atvērts – Annas Ancānes atbilde nozares kolēģiem

Atsaucoties uz daudzu nozares pārstāvju uzdotajiem jautājumiem, informēju, ka esmu noraidījusi kultūras ministres piedāvājumu uzņemties Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes vadītāja pienākumu izpildītāja pienākumus līdz jauna Pārvaldes vadītāja iecelšanai amatā.

Sarunās ar ministri izteicu iespēju piedāvājumu pieņemt, ja tiktu ievēroti šādi nosacījumi:

1) No Kultūras ministrijas puses jāpārtrauc gan atklātu, gan slēptu “karošanu” ar Pārvaldi.

2) Uzaicināt pašreizējo iestādes vadītāju Dr. Arch. Juri Dambi turpināt darbu Pārvaldē uz laiku vakantajā vadītāja vietnieka amatā, kuru nākotnē paredzēts pārveidot jaunas konsultāciju un atbalsta sistēmas vadīšanai, tajā skaitā arī ātras reaģēšanas situācijām civilajā aizsardzībā.

Aicinu izprast, ka Pārvaldē strādā kompetenti speciālisti, bet katrs savā īpašajā jomā. Strauji nomainot iestādes vadītāju, Pārvalde zaudēs specifisku kompetences daļu, kura pagaidām nav aizvietojama. Tā ir kompetence kultūras mantojuma, mūsdienu arhitektūras un dizaina attiecībās – saspēlē, dažādu attīstības koncepciju izstrādē, kā arī mūsdienu kultūras mantojuma filozofijas ieviešana normatīvo aktu regulējumā, likuma normu formulējumu un pamatojumu radīšanā.

Diemžēl sarunas nav devušas iestādes interesēm optimālu risinājumu. Joprojām uzskatu, ka Pārvaldes vadītāja amata konkurss organizēts novēloti, sasteigti un neprofesionāli, veidojot pārrāvumu iestādes darbībā un tādējādi to potenciāli vājinot. Nav saprotams, kam ir nepieciešams šāds starpposms? Nav arī skaidrs, kādēļ esošā vadītāja viedokli neņēma vērā konkursa kritēriju formulēšanā, kas būtu labā prakse, lai nodrošinātu pēctecību.

Zinu, ka Juris Dambis neplāno doties atpūtā, bet turpinās aktīvi strādāt; diemžēl, visticamāk, viņa zināšanas tālāk netiks izmantotas kultūras mantojuma aizsardzībai. Tas būs zaudējums kultūras mantojuma aizsardzības sistēmai.

Šajā situācijā saskatu analoģijas ar 2013. gadu, kad Kultūras ministrija nepieņemamā veidā atbrīvojās no ilggadējā Latvijas Nacionālās operas direktora Andreja Žagara, kurš bija kļuvis ierēdniecībai neērts. Kādēļ valsts pārvaldei jācīnās pret izcilību, pret personībām, ja šobrīd valsts aparātā to kritiski trūkst?

Dr. Art. Anna Ancāne,

Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Arhitektūras un mākslas daļas vadītāja

Latvijas Mākslas akadēmijas Latvijas Mākslas vēstures institūta vadošā pētniece

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI