B. Braže sirsnīgi pateicās G. Landsberģim par līdzšinējo sadarbību un viņa personīgo ieguldījumu Latvijas un Lietuvas attiecību stiprināšanā. Ministri pārrunāja abu valstu divpusējo sadarbību, Latvijas un Lietuvas prioritātes ES daudzgadu budžetā un ES ārējo robežu drošības stiprināšanas nozīmi un ES aktualitātes.
Ministri novērtēja ciešo koordināciju un savstarpējo atbalstu drošības un ārlietu jautājumos, tajā skaitā, sniedzot atbalstu Ukrainai un palīdzot Ukrainas balsij izskanēt pasaulē. B. Braže un G. Landsberģis bija vienisprātis, ka Ukrainas panākumi kaujas laukā ir cieši saitīti ar drošību Eiropā un ka Ukrainas atbalstam ir jādara vairāk un ātrāk.
“Baltijas valstis un Ziemeļvalstis ir pasaulē otrs lielākais militārā atbalsta sniedzējs Ukrainai. Ukraina cīnās ne vien par sevi, bet par mums visiem. Mūsu kopīga prioritāte ir mazināt Krievijas militārās kaujasspējas, turpināt nodrošināt militāru, finansiālu un citu atbalstu Ukrainai, kā arī panākt starptautisku atbalstu Ukrainai un nodrošināt Krievijas saukšanu pie atbildības visos iespējamos formātos. Krievijas intensīvie un brutālie uzbrukumi Ukrainai katru dienu pierāda un atgādina, ka Ukrainai ir jāsniedz viss tai nepieciešamais militārais un finansiālais atbalsts tās kaujas spēju un pretgaisa aizsardzības stiprināšanai – un tas ietver arī jebkādu ierobežojumu atcelšanu Ukrainai izmantot tālās darbības ieročus, lai mērķētu pa militārajiem objektiem Krievijas teritorijā,” norāda B. Braže.
Ministri ar gandarījumu atskatījās uz nupat notikušajām Baltijas valstu un Ziemeļvalstu NB8 ārlietu ministru vizītēm Moldovā un Ukrainā un pauda apņemšanos turpināt mērķtiecīgu un koordinētu darbu sankciju ieviešanā pret Krieviju, reaģējot uz Krievijas īstenoto militāro iebrukumu Ukrainā.
Pēc tikšanās abi ministri svinīgā ceremonijā, uzstājoties Diplomātiskajam korim ar dziesmām latviešu un lietuviešu valodās, pasniedza ikgadējo Latvijas un Lietuvas ārlietu ministriju Baltu balvu par izciliem sasniegumiem baltu mantojuma pētniecībā, kopšanā un stiprināšanā. Šogad Baltu balvu par ilggadējo ieguldījumu baltu lingvistikas pētniecībā, zināšanu un ekspertīzes nodošanā saņēma Latvijas Universitātes un Stokholmas universitātes profesors Pēteris Vanags.
Balvas pasniegšanas ceremonijā ārlietu ministre Baiba Braže uzsvēra: “Jau septīto reizi tiek pasniegta Latvijas un Lietuvas ārlietu ministriju Baltu balvu. Sistēmiska, pamatīga un kārtīga valodu pētniecība un mūsu zināšanu papildināšana ir būtiska, tieši tāpēc tika nodibināta Baltu balva, un ir svarīgi turpināt šo tradīciju. Tas ir mūsu mantojums, un neviens cits mūsu vietā to nedarīs. Tāpēc mēs ļoti lepojamies ar visiem Baltu balvas nominantiem. Vēlos pateikties visiem par Jūsu visu pašaizliedzīgo darbu, par to, ko Jūs esat darījuši pētniecībā un mūsu valodu popularizēšanā”.
Baltu balvas apmērs ir 5000 eiro, un tās fondu veido vienlīdzīgi Latvijas un Lietuvas Ārlietu ministriju ieguldījumi. Balvai šogad bija nominēti pieci pretendenti. Baltu balvu pasniedz kopš 2018. gada, dodot būtisku pienesumu baltu mantojuma pētniecībā un popularizēšanā.
Papildu informācija
- Latvijas Republikas un Lietuvas Republikas divpusējās attiecības
- Baltu balva tiek piešķirta par izciliem sasniegumiem baltu mantojuma pētniecībā, kopšanā un stiprināšanā. Latvijas un Lietuvas Ārlietu ministriju Baltu balva tiek pasniegta kopš 2018. gada. Iepriekšējos gados šo balvu ir saņēmusi profesore un valodniece Laimute Balode, profesors un ilggadējs Vītauta Dižā universitātes Letonikas centra vadītājs Alvīds Butkus, diplomāts un valodnieks Alberts Sarkanis, Šauļu Universitātes Baltu centra vadītāja, valodniece un pasniedzēja Regīna Kvašīte, tulkotāja Dace Meiere. 2023. gadā balvu saņēma Edmunds Trumpa, Latvijas Universitātes (LU) Humanitāro zinātņu fakultātes pasniedzējs, LU Lituānistikas centra direktors, tulkotājs.
- Šī gada balvas saņēmējs Pēteris Vanags ir baltu lingvistikas pētnieks, profesors, baltu valodu nesējs pasaulē. Nominēts par savu darbu, kas iedalāms četrās jomās – zinātnē, izglītībā, zināšanu nodošanā un ekspertīzē. Nominējis Latvijas Universitātes Latviešu valodas institūts. https://www.su.se/profiles/pva-1.184927