Organiskā augsne ir viens no lielākajiem SEG emisiju radītājiem lauksaimniecībā un mežsaimniecībā Eiropas boreālajos un mērenā klimata vēsajos un mitrajos reģionos. Organiskā augsne aizņem aptuveni 33,6 miljonus hektāru Eiropas Savienībā (ES), kas veido apmēram 7% no ES kopējās sauszemes platības, un to apsaimniekošana ir saistīta ar ~25% lauksaimniecības un mežsaimniecības SEG emisiju. Šajos reģionos organiskā augsne parasti ir nosusināti kūdrāji, kas jāapsaimnieko citādāk nekā minerālaugsne, lai saglabātu to oglekļa uzkrāšanas un uzglabāšanas spēju. LIFE OrgBalt mērķis bija demonstrēt, kā šīs teritorijas var apsaimniekot ekonomiski, sociāli un klimatam draudzīgā veidā.
Projekta galvenie sasniegumi ietver:
- SEG emisiju faktoru izstrādi: izstrādāti pirmie reģionālie Baltijas/Somijas SEG emisiju faktori apsaimniekotā barības vielām bagātā organiskā augsnē. Šie emisiju faktori nodoti zinātniskajai vērtēšanai un tālākai verifikācijai, lai tos varētu pielietot nacionālajās SEG inventarizācijās hemiboreālajā reģionā Somijā un Baltijas valstīs.
- Klimata pārmaiņu mazināšanas (KPM) pasākumu ieviešanu: 17 demonstrācijas vietās Latvijā un Somijā tika ieviesti ilgtspējīgi un ekonomiski pamatoti KPM pasākumi. Mežsaimniecības KPM pasākumus var iedalīt divās grupās: pasākumi, kas saistīti ar apmežošanu un meža pārveidošanu un pasākumi ar mērķi palielināt oglekļa piesaisti mežā. Lauksaimniecības KPM pasākumi iekļauj audzēto kultūraugu veida maiņu, zemes lietošanas veida maiņu un pasākumus, kas saistās ar hidroloģiskā režīma kontroli.
- Inovatīvu rīku izstrādi: projektā izstrādāti dažādi rīki, tostarp simulācijas modelis, kas palīdz politikas plānošanā un lēmumu pieņemšanā, kā arī funkcionāls zemes apsaimniekošanas modelis, kas palīdzēs zemes īpašniekiem izvērtēt dažādu KPM pasākumu ieguvumus un izmaksas.
Projektā veikti ne vien pētījumi un demonstrācijas, bet arī nodrošināta aktīva zināšanu apmaiņa un sabiedrības izglītošana. Projekta laikā tika organizēti semināri un apmācības gan lauksaimniekiem un mežsaimniekiem, gan politikas veidotājiem. Šie pasākumi veicināja sadarbību starp dažādām ieinteresētajām pusēm, tostarp zemes īpašniekiem, lauksaimniekiem, mežsaimniekiem, politikas veidotājiem un zinātniekiem, sekmējot labāku izpratni par zemes apsaimniekošanas, klimata pārmaiņu un ekonomiskās attīstības mijiedarbību.
Kopumā LIFE OrgBalt projekts ir devis nozīmīgu ieguldījumu zināšanās par auglīgas organiskās augsnes apsaimniekošanu un klimata pārmaiņu mazināšanas praksi. Projekta rezultāti palīdzēs politikas veidotājiem, zemes īpašniekiem un citām ieinteresētajām pusēm pieņemt informētus lēmumus par ilgtspējīgu zemes apsaimniekošanu, tomēr ir svarīgi ir turpināt siltumnīcefekta gāzu emisiju mērījumus, kā arī paplašināt un pilnveidot novērtēto KPM pasākumu apjomu arī pēc projekta noslēgšanās, īpaši par mitrāju atjaunošanu ar gruntsūdens līmeņa paaugstināšanu. Darbs turpināms arī pie projektā izstrādāto rīku (simulācijas rīka un funkcionālā zemes apsaimniekošanas modeļa) turpmākas uzlabošanas, lai pilnībā ietvertu paplašināto KPM pasākumu spektru.
Plašāka informācija par projekta aktivitātēm un rezultātiem pieejama LIFE OrgBalt projekta tīmekļvietnē.