“Miers neaprobežojas tikai ar konflikta neesamību. Tas ietver taisnīgumu, solidaritāti, cieņu un drošību par mūsu kultūras mantojuma saglabāšanu. Veidot pasauli, kurā kultūras vērtības tiek sargātas nevis kā pagātnes liecības, bet dzīva, mūsdienīga mūsu identitātes daļa – tas ir mūsu kopējais uzdevums,” uzsvēra Z.Kalniņa-Lukaševica, norādot, ka “šodien veidojam dialogu starp kultūru un aizsardzību, starp pagātni un nākotni. “
Kultūras mantojuma iznīcināšana Krievijas uzsāktajā karā pret Ukrainu ir kara noziegums, jo tā iznīcina tautas lepnumu, tradīcijas un vēsturiskās izturības simbolus, norādīja Saeimas vicespīkere, uzsverot, ka tiek sagrautas ukraiņu materiālās vērtības un ietekmēta cilvēku morāle un kultūras saknes.
“Karš iznīcina cilvēku dzīvības, kultūras mantojumu, cenšas ielauzties pašā identitātes kodolā un to apšaubīt, tieši to nedrīkstam pieļaut. Atbildība par kultūras mantojumu ir gan valstu un valdību, gan mūsu pašu rokās. Katrs esam savas kultūras nesējs, un ar saviem darbiem, vārdiem un vērtībām piedalāmies tās aizsardzībā,” uzsvēra Z.Kalniņa-Lukaševica.
Starptautiskā konference “Kultūras mantojums un drošība” veltīta 1954.gada 14.maija Hāgas konvencijai par kultūras vērtību aizsardzību bruņota konflikta laikā 70.gadadienai, un tajā piedalās Latvijas un ārvalstu politiku plānotāji, kā arī kultūras mantojuma un aizsardzības jomas speciālisti. Tā notiek UNESCO nedēļas ietvaros ar mērķi stiprināt sabiedrībā izpratni par kultūras mantojuma vērtību, kā arī veicināt kultūras un aizsardzības nozares sadarbību kultūras vērtību glābšanā un saglabāšanā krīzes situācijās.
Konferenci rīko Saeima, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija, Kultūras ministrija un Aizsardzības ministrija sadarbībā ar ICOMOS Latvija, Francijas institūtu, Kanādas vēstniecību un Nīderlandes Karalistes vēstniecību.