“Moldovai gatavojoties lemt par savu nākotni, Ziemeļvalstis un Baltijas valstis stingri atbalsta visu moldāvu tiesības brīvi un neatkarīgi izdarīt savu izvēli. Mēs, salīdzinoši nelielas, uz eksportu orientētas valstis ES austrumu robežas tuvumā vai pie tās, esam guvuši svarīgas atziņas par ES, ar kurām dalīties. Mēs ceram, ka mūsu pieredze palīdzēs moldāviem pieņemt lēmumu, balstoties uz faktiem, nevis bailēm,” norāda Zviedrijas ārlietu ministre un NB8 koordinatore Marija Malmere Stenergārda (Maria Malmer Stenergard).
Delegācija tiksies ar Moldovas premjerministru Dorinu Rečanu (Dorin Recean) un ārlietu ministru Mihaju Popšoju (Mihai Popşoi), lai pārrunātu Moldovas iestāšanās procesu ES un izvērtētu turpmākās sadarbības jomas. Ziemeļvalstu un Baltijas valstis ir atvēlējušas ievērojamus resursus Moldovas reformu atbalstam, centieniem stiprināt demokrātiskas institūcijas un valsts energodrošību, kā arī humānajai palīdzībai. 2023. gadā šis atbalsts sasniedza 128,4 miljonus EUR. Ministri apmeklēs vairākus Moldovas reģionus, kur tiksies ar sabiedrības pārstāvjiem un dalīsies pieredzē par ES.
Ziemeļvalstu un Baltijas valstis ir apņēmušās arī stiprināt Moldovas noturību, tai saskaroties ar aizvien intensīvākiem hibrīduzbrukumiem pirms referenduma un ar Krievijas nelikumīgā agresijas kara pret Ukrainu būtiskajām humānajām un ekonomiskajām sekām. Vizītes laikā delegācija parakstīs saprašanās memorandu ar Moldovu par institucionālās kapacitātes stiprināšanu. Memorands attiecas uz sadarbību, koordināciju un informācijas apmaiņu, tostarp atbalstu situācijas uzraudzības telpas modernizēšanai Moldovas Ārlietu ministrijā.
Ziemeļvalstu un Baltijas valstu sadarbība
2024. gadā Zviedrija veic neformālā Ziemeļvalstu un Baltijas valstu ārlietu un drošības sadarbības formāta (NB8) koordinatora pienākumus. Pēdējo reizi Ziemeļvalstu un Baltijas valstu ārlietu ministri Moldovā viesojās 2023. gada aprīlī, kad NB8 sadarbību koordinēja Latvija.