Šobrīd, kad Valmieras Industriālā parka attīstības projekts un investoru piesaiste ir sasniegusi aktīvāko attīstības fāzi, Valmieras novada pašvaldības pārstāvji bija ieinteresēti iepazīties ar ekoindustriālā parka darbību Noršēpingā. Tas izveidots ar Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumu, ir tiešā pilsētas tuvumā uz salas, NATURA 2000 teritoriju ieskauts. Parks ir spilgts industriālās ražošanas, bioekonomikas un aprites ekonomikas labvēlīgas sadarbības – resursu apmaiņas piemērs. Tur ir atkritumu dedzināšanas un šķeldas katlumāja, kas nodrošina siltumapgādi un elektrību trīs pilsētām ar 450 km inženierkomunikāciju tīklu, kā arī tvaiku biorafinēšanas uzņēmumam, kura izejvielas ir lauksaimniecībā saražotie graudi un kas pārstrādāto produkciju tālāk nodod citiem uzņēmumiem kā izejvielas. Ļoti būtisks faktors, ka pašvaldība, uzņēmumi un Linšēpingas Universitāte sadarbojas bez iesaistīto rakstiskas vienošanās, bet pamatojoties uz kopīgām vajadzībām. Uzņēmumi lielu nozīmi pievērš bezatkritumu ražošanas procesam un lai viss, kas tiek izmantots ražošanā, būtu ražots Eiropas Savienībā.
“Iepazinušies ar Valmieras novada ekonomisko raksturojumu un attīstības stratēģiju, Zviedrijas uzņēmumu pārstāvji kā lielākās Valmieras priekšrocības minēja Valmieras Industriālajā parkā pieejamo elektrības jaudu, kas ir līdz pat 100 MW, pieejamos ūdens apgādes resursus, Vidzemes Augstskolas un Valmieras tehnikuma sadarbību ar uzņēmējiem izglītības programmu izveidē, dažādās nozarēs Valmierā jau darbojošos uzņēmumus, ar kuriem potenciālie investori varētu veidot ražošanas, resursu apmaiņas un zinātniskās pētniecības partnerību, kā arī Valmieras novada pašvaldības fokusu uz viedās specializācijas nozaru industriju attīstību. Interesi pastiprina arī recesija, kas šobrīd Zviedrijas ekonomikā ir lielāka nekā Latvijā. Potenciālās investīciju vietas izvēlē svarīga ir vietas pievilcība un dzīvesvides kvalitāte, tostarp prieks bija dzirdēt no esošajiem investoriem, ka viņiem Valmierā patīk, lai uzturēšanos pilsētā ieplānotu ilgāku,” potenciālo investoru interesi pēc tikšanās raksturoja Jānis Baiks, Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs.
Valmieras novada pašvaldību pieredzes apmaiņā Zviedrijā pārstāvēja Jānis Baiks, Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs, Ilona Kalniņa, Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētāja padomniece, Valmieras pilsētas pārstāvniecības Rīgā vadītāja, Sandis Svarinskis, Valmieras novada Kapitāla pārvaldības un uzņēmējdarbības atbalsta nodaļas vadītājs, Inita Niedzviedze, Valmieras novada pašvaldības vecākā uzņēmējdarbības atbalsta speciāliste. Tāpat vizītē devās LIAA pārstāvji Velga Štemere, LIAA Projektu attīstības nodaļas vadītāja – lielo un stratēģiski nozīmīgo investīciju projektu koordinācijas padomes sekretariāta vadītāja, un Klāvs Ielejs, LIAA vecākais investīciju projektu vadītājs – zināšanu ietilpīgas bioekonomikas jomā.
Valmieras novada pašvaldība pateicas par būtisko ieguldījumu vizītes plānošanā un norisē Latvijas vēstniecei Zviedrijā Ilzei Rūsei un LIAA Latvijas ārējās ekonomiskās pārstāvniecības Zviedrijā vadītājam Valteram Jēkabsonam, kā arī Valmierā esošajiem Zviedrijas kapitāla uzņēmumiem ADVEN grupai un Bergs Timber grupai, kura sastāvā ir meitas uzņēmums Bitus.
“Šobrīd Latvijā ir svarīgi visiem rīkoties atbilstoši tam, kādu mēs vēlamies īstenot savas valsts ekonomisko attīstību. Valmieras novada pašvaldība dara visu, lai Valmieras industrializācijas mērķi būtu reāli sasniedzami. Mums blakus ir lieliski ekonomiskās attīstības un savstarpējās sadarbības piemēri. Visiem ir jākoncentrējas uz veicinošu faktoru radīšanu un bremzējošo izskaušanu,” motivāciju iepazīties ar Zviedrijas pieredzi pamato J. Baiks.
Valmieras novadā darbojas vairāki uzņēmumi ar Zviedrijas ārvalstu kapitālu, lielākie no tiem ir Adven, Valmiera-Andren, Valtanks, Bitus Latvia, Latvijas Mežu Aģentūra.
Valmieras novada pašvaldība aktīvi īsteno Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma finansējuma projektu “Valmieras Industriālā parka attīstība”. Drīzumā potenciālajiem investoriem atklātā izsolē tiks piedāvāts iegūt nomas tiesības attīstītajā teritorijā.