DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
16. septembrī, 2024
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Jāpalielina skolēnu interese par STEM: skolas aicinātas pieteikties IT profesionāļu vizītēm

STEM* mācību priekšmetu apguve jauniešiem sniedz plašākas iespējas izvēlēties studiju programmu un nākotnes profesiju. Lai skolēniem vairāk pastāstītu par karjeras iespējām informācijas tehnoloģiju (IT) nozarē, kā arī aicinātu jauniešus lielāku vērību pievērst STEM mācību priekšmetu apguvei, IT Izglītības fonds sadarbībā ar uzņēmumiem Accenture un eazyBI aicina skolas Rīgā un Pierīgā pieteikties IT vieslektoru vizītēm.   

“STEM mācību priekšmetu apguve ir priekšnoteikums veiksmīgām studijām daudzos virzienos, t.sk. datorzinātnē. Tehnoloģijas attīstās straujiem soļiem un nākotnes darba tirgū būs pieprasīti zinoši speciālisti, tomēr skolēnu vidējais sniegums STEM jomas eksāmenos valstī ir joprojām zemā līmenī. Latvijā ir jādomā veidi, kā palielināt skolēnu interesi par STEM jomas priekšmetiem. Sniedzot ieskatu skolēniem dažādās STEM jomas profesijās, kā arī īstenojot citas aktivitātes, vienlaikus palielinot vecāku iesaisti bērnu izglītībā, ilgtermiņā valstiskā līmenī varētu uzlabot sniegumu STEM mācību priekšmetu eksāmenos. Viens no veidiem, kā palielināt skolēniem interesi par STEM jomas profesijām, ir vieslektoru vizītes skolās. Iepriekšējā mācību gadā fonds jau otro reizi īstenoja IT vieslektoru vizīšu projektu. Saņemot pozitīvas atsauksmes no skolām, skolēniem un vecākiem, pieņēmām lēmumu projektu turpināt arī šajā mācību gadā. Vienlaikus aicinām citus uzņēmumus un organizācijas apdomāt veidus, kā paplašināt profesionāļu loku, kas ikdienā dodas uz skolām un sniedz ieskatu dažādās STEM profesijās,” skaidro IT Izglītības fonda vadītāja Anda Priedīte.  

Šajā mācību gada pirmajā semestrī vieslektoru vizītes tiks rīkotas no oktobra līdz novembra beigām. Vieslekcijās nozares profesionāļi skolēnus iepazīstinās ar profesiju daudzveidību tehnoloģiju nozarē, sniedzot ieskatu IT nozares aktualitātēs, t.sk., mākslīgā intelekta attīstībā, kā attiecīgie risinājumi skolēniem praktiski var palīdzēt viņu ikdienā. Tāpat vieslektori atbildēs uz skolēnu jautājumiem, piemēram, kādas prasmes un zināšanas ir nepieciešamas nākotnes darbā ar tehnoloģijām, kāpēc ir svarīgi apgūt STEM mācību priekšmetus skolas laikā utt.  Skolas vizītēm var pieteikties līdz 1. oktobrim IT Izglītības fonda mājas lapā sadaļā “Jaunumi”, “IT profesionāļu vieslekcijas 2024./2025. mācību gadā”. Pieteikumi tiek pieņemti tiešsaistes kalendārā, kur skolas var izvēlēties sev vēlamo vieslekcijas dienu, kā arī sniegt detalizētāku informāciju par vieslekcijas norises laiku.

Iepriekšējā mācību gadā IT Izglītības fonda projekta ietvaros 41 tehnoloģiju jomas profesionālis devās uz 57 skolām, kopumā satiekoties ar vairāk nekā 2900 skolēniem. Kopumā tika novadītas mācību stundas 147 klasēm. 

Skolas vizīšu projekta ietvaros tika veikta aptauja, kurā piedalījās vairāk nekā 1500 skolēni. Tajā tika noskaidrots, ka vidusskolēni savas nākotnes darba iespējas visbiežāk saskata tehnoloģiju nozarē, jo tehnoloģijas ir klātesošas visās tautsaimniecības jomās. Lielākā daļa jeb 68% skolēnu uzskata, ka tehnoloģiju loma viņa nākotnes profesijā būs liela, 38% domā, ka vidēji liela, bet 9% jauniešu uzskata, ka tehnoloģijām viņa plānotajā profesijā būs maza nozīme. Kopumā 47% skolēnu norādīja, ka vēlētos strādāt un veidot karjeru tehnoloģiju nozarē. Mūsdienās jauniešiem redzeslokā ir vairākas jomas, kurās viņi vēlētos sevi pierādīt profesionāli. Jaunieši visbiežāk atzīmēja 2 vai 3 izvēles vienlaicīgi, bet daudz retāk bija novērojams, ka jaunietis ir pārliecināts par savu studiju izvēli, atzīmējot vienu konkrētu virzienu.

Vairāk nekā puse jeb 59% jauniešu tehnoloģiju jomu atzīmēja kā vienu no savām izvēlēm karjerā, savukārt vismazākā popularitāte bija dabaszinātņu un valodu jomai, tās izvēlētos 26% skolēnu. Salīdzinot datus starp meitenēm uz zēniem, visvairāk meiteņu jeb 54% vislabprātāk izvēlētos turpināt mācības jomās, kuras saistītas ar kultūru un mākslu, otrajā vietā meitenes norādīja tehnoloģiju virzienu, bet vismazāk jeb 29% meiteņu redzēja sevi matemātikas virzienā. Savukārt 66% zēnu atbildēja, ka izvēlētos tehnoloģiju jomu, bet vismazāk – valodu jomu. Aptaujā tika noskaidrots, ka profesijas izvēlē jauniešiem ir izteikti divi galvenie motivatori – stabils un labs atalgojums, kā arī viņiem ir svarīgi, lai darbs patiktu, padotos un neapniktu. Tāpat neiztikt bez elastīga darba grafika, izaugsmes iespējām, labiem darba apstākļiem un draudzīga kolektīva. 

IT Izglītības fonda dibinātāji ir Accenture, Rīgas Tehniskā universitāte, Mitigate.  Fonda atbalstītāji ir Accenture, eazyBI, Latvijas Mobilais Telefons, VISMA. Fonda sadarbības partneri: Izglītības un zinātnes ministrija, Workland, Omniva, Tipogrāfija ULMA, ZAB Reihmanis & Partneri,  VEFRESH, Valsts izglītības satura centrs, Elements of AI, Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija, Latvijas Universitāte, Transporta un sakaru institūts, Rīgas Kultūru vidusskola, Rīgas Itas Kozakēvičas Poļu vidusskola, Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzija.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI