“Starptautiskajai sadarbībai zinātnes un tehnoloģiju jomā ir būtiska nozīme, lai veicinātu inovācijas, ekonomikas izaugsmi un globālo labklājību. Latvijas un ASV ilgstošā partnerība zinātnē un tehnoloģijās ir spilgts piemērs tam, kā kopīgiem spēkiem iespējams risināt mūsdienu globālos izaicinājumus, tostarp uzlabojot sabiedrības veselību, aizsargājot vidi un stiprinot valsts drošību,” tā komentē A. Čakša, izglītības un zinātnes ministre.
“ASV un Latvijas nolīgums par sadarbību zinātnes un tehnoloģiju jomā veicinās dinamiskas un inovatīvas partnerattiecības starp mūsu abām valstīm. Mēs ceram, ka šī vienošanās veicinās jaunus projektus starp Amerikas un Latvijas zinātniekiem un pētniekiem, padziļinot mūsu zinātnisko sadarbību. Šodien parakstītais nolīgums ir tikai sākums, nevis kulminācija tam, ko mūsu valstis var sasniegt, strādājot kopā,” uzsver Kristofers Robinsons, ASV ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā.
“Mums kā zinātnes universitātei, kas par vienu no savām prioritātēm ir noteikusi inovāciju radīšanu, šī līguma parakstīšana ir ļoti nozīmīga, jo Latvijas un ASV sadarbība zinātniekiem sniegs iespēju strādāt sazobē ar ASV kolēģiem, rodot jaunus kontaktus un jaunas perspektīvas inovatīvu tehnoloģiju radīšanā. Ja vēlamies stiprināt savas starptautiskās pozīcijas, tad mums ir jābūt aktīviem starptautiskajā arēnā, gūstot nepieciešamo pieredzi no ārzemju kolēģiem un sniedzot viņiem savu kompetenci,” saka Tālis Juhna, RTU rektors.
Pašlaik spēkā esošais 1994. gada 6. jūlijā parakstītais ASV un Latvijas Republikas valdības nolīgums par sadarbību zinātnes un tehnoloģijas jomā tika noslēgts, pirms Latvija kļuva par Eiropas Savienības dalībvalsti. Šo 30 gadu laikā, sadarbojoties ar ASV zinātniskajām institūcijām un pētniekiem, Latvija pētniecības un tehnoloģiju attīstībā ir spērusi milzīgu soli.
Nolīgumam ir svarīga loma gan zinātnes un tehnoloģiju attīstībā, gan izglītības izcilības veicināšanai un tautsaimniecības modernizācijai. Starptautiskā sadarbība sniegs Latvijas zinātniekiem plašākas iespējas sadarboties ar vadošajām ASV universitātēm un pētniecības institūtiem, tādējādi paaugstinot pētniecības kvalitāti un palielinot Latvijas starptautisko redzamību zinātnes jomā. Savukārt zinātniskās un tehnoloģiskās sadarbības rezultātā radītie risinājumi tiks ieviesti arī Latvijas uzņēmumos, veicinot to konkurētspēju un inovāciju ieviešanu dažādās nozarēs.
Pētnieku un uzņēmēju sadarbība sekmē inovatīvas ekonomikas izaugsmi abās valstīs, radot jaunas darba vietas un stiprinot konkurētspēju globāli. Nolīgums veicinās Latvijas zinātnieku un inovatīvo uzņēmēju iespējas un būs jauns pakāpiens mūsu valstu sadarbībā pētniecības, tehnoloģiju, izglītības un inovāciju jomā.
Noteikumu projekts “Par Latvijas Republikas valdības un Amerikas Savienoto Valstu valdības nolīgumu par sadarbību zinātnes un tehnoloģijas jomās” tika izskatīts un apstiprināts šī gada 9. jūlija Ministru kabineta sēdē.