Labdabīga prostatas palielināšanās jeb hiperplāzija ir bieži sastopams labdabīgs stāvoklis, kas zināmā mērā piemīt daudziem vīriešiem. Šis stāvoklis ir saistīts ar hormonālām izmaiņām, kas rodas, vīrietim novecojot. Prostatas palielināšanās var izraisīt nepatīkamus simptomus – tā var radīt sāpes urinējot, biežu urināciju, urināciju naktīs, kā arī kavēt vai pat apturēt urīna plūsmu.
Stradiņa slimnīcas Uroloģijas centrā veiktas jau trīs palielinātas labdabīgas prostatas operācijas, izmantojot modernu ārstēšanas metodi ar modernu Thulium lāzera medicīnisku ierīci. Operācija notiek endoskopiski jeb bez ādas griezieniem – prostatas daļa, kura ir palielināta un nospiež urīnvada kanālu, ar lāzera stara palīdzību tiek izlobīta un sasmalcināta. Šī metode nodrošina drošāku operāciju ar īsāku atlabšanas periodu.
Stradiņa slimnīcas Uroloģijas centra vadītājs profesors Egils Vjaters stāsta: "Šī inovācija ir būtisks solis prostatas hiperplāzijas ārstēšanā. Iepriekš liela izmēra prostatas hiperplāzijas ārstēšanai izmantojām vaļēju operāciju ar griezienu, kas bija saistīts ar lielāku asiņošanas risku un ilgāku uzturēšanās laiku stacionārā, savukārt jaunā metode ir droša un mazinvazīva procedūra ar īsu atlabšanas periodu."
Operācijas mērķis ir uzlabot pacienta dzīves kvalitāti, lai pacients atkal pats varētu netraucēti urinēt. Šo operāciju veic, ja palielinātas prostatas ārstēšanai domātās zāles vairs nav efektīvas un ir radušās komplikācijas. Operācija notiek vispērējā vai spinālā anestēzijā, un tā ilgst aptuveni 1–2 stundas. Caur urīnizvadkanālu tiek ievadīts lāzers un prostatas daļa, kura ir palielināta un nospiež urīnizvadkanālu, ar tā palīdzību tiek izlobīta un sasmalcināta.
Operācija ir īpaši piemērota pacientiem, kuriem ir ievietots katetrs, jo iepriekš nav spējuši urinēt. To var izmantot drošāk nekā citas metodes pacientiem ar sirds un asinsvadu slimībām un pacientiem, kuri lieto asins šķidrinošus medikamentus asinsvadu oklūzijas dēļ. Operācija ieteicama pacientiem, kuri nespēj urinēt palielinātas prostatas izraisītas obstrukcijas dēļ.
Nosūtīt pacientu uz operāciju var ārsts urologs. Pirms operācijas ambulatori ir jāveic dažādas analīzes un izmeklējumi, kurus nozīmē ārsts. Tāpat pirms operācijas ambulatori jāapmeklē anesteziologs, lai izvērtētu anestēzijas riskus. Pacientam pēc operācijas slimnīcā jāpavada 1–2 dienas. Pēcoperācijas periodā iespējama slodzes urīna nesaturēšana un retrogrādā ejakulācija.
Thulium medicīnas lāzera iegāde tika veikta projekta Nr.9.3.2.0/17/I/013 “Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas jaunās A2 ēkas attīstība” ietvaros, kuru līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds.