DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
16. jūlijā, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Lauku attīstība

Noteikti izņēmumi, kad kaķu apzīmēšana ar mikroshēmu un reģistrācija datubāzē nav obligāta  

FOTO: Freepik

Valdība otrdien, 16. jūlijā, apstiprinājusi grozījumus divos noteikumos – mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtībā un Lauksaimniecības datu centra publisko maksas pakalpojumu cenrādī. Izmaiņas veiktas, lai noteiktu izņēmumus, kad kaķu apzīmēšana ar mikroshēmu un reģistrācija datubāzē nav obligāta un lai atbrīvotu patversmes no kaķu un mājas (istabas) sesku reģistrēšanas maksas.  

Izmaiņas noteikumos par mājas (istabas) dzīvnieku reģistrāciju noteic, ka kaķa un mājas (istabas) seska apzīmēšana ar mikroshēmu un reģistrācija nav obligāta1, ja: 

  •  to nepavairo,
  • to neatsavina,
  • to nenodod dzīvnieku viesnīcā,
  • tas nepiedalās izstādē vai citā publiskā pasākumā,
  • kaķis brīvi neuzturas ārpus sava īpašnieka vai turētāja lietošanā esošās teritorijas,
  • tas ir bezsaimnieka kaķis,
  • kaķis un mājas (istabas) sesks netiek ievests no citas valsts,
  • tas nav ievietots dzīvnieku patversmē.  

Ar grozījumiem noteikts, ka Lauksaimniecības datu centra (LDC) datubāzē pirmreizēji reģistrējot suņa, kaķa un mājas (istabas) seska mazuļus, jānorāda arī to mātes mikroshēmas numurs. Tādējādi var nodrošināt dzīvnieku izsekojamību, piemēram, lai pārbaudītu, vai iegūto mazuļu metienu skaits nepārsniedz dzīvnieku labturības nosacījumus.  

Izmaiņas noteikumos arī paredz, ka no 2025. gada 1. janvāra LDC datubāzē ir jāreģistrē suņa, kaķa un mājas (istabas) seska pavairošana pēc katras mazuļu piedzimšanas, norādot dzimšanas datumu un mazuļu skaitu metienā. Atgādinām, ka pavairošanas faktu datubāzē var reģistrēt tikai ar mikroshēmu apzīmētam un pirmreizēji datubāzē reģistrētam dzīvniekam.  

Grozījumi mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtībā noteic, ka no 2025. gada 1. janvāra LDC datubāzē varēs veikt atzīmi par suni, kuru netur piesietu. Tā kā dzīvniekam ir jānodrošina pēc iespējas augstākas labturības un aizsardzības prasības, aicinām suņu īpašniekus savu suni neturēt piesietu arī tad, ja tas dzimis līdz 2023. gada 31. augustam.2 

Veiktie grozījumi noteikumos par LDC publisko maksas pakalpojumu cenrādi paredz, ka dzīvnieku patversme par suņu, kaķu un mājas (istabas) sesku reģistrāciju datubāzē ir atbrīvota no maksas par dzīvnieku reģistrāciju datubāzē līdz 2024. gada 31. decembrim. 

Noteikumi “Grozījumi Ministru kabineta 2022. gada 21. jūnija noteikumos Nr. 359 “Mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtība”“ un “Grozījumi Ministru kabineta 2013. gada 17. septembra noteikumos Nr. 880 “Lauksaimniecības datu centra publisko maksas pakalpojumu cenrādis”“ stāsies spēkā nākamajā dienā pēc to publikācijas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.  

1 No šā gada 1. jūlija stājas spēkā dzīvnieka īpašnieka pienākums nodrošināt, lai kaķis un mājas (istabas) sesks ir apzīmēts ar mikroshēmu, lai tam ir mājas (istabas) dzīvnieka pase un tas ir reģistrēts Lauksaimniecības datu centra mājas (istabas) dzīvnieku reģistra datubāzē. Mājas (istabas) dzīvnieku apzīmēšanu un reģistrēšanu nosaka:  

  • Veterinārmedicīnas likums,
  • Dzīvnieku aizsardzības likums,
  • Noteikumi par dzīvnieku patversmēm un dzīvnieku viesnīcām,
  • Mājas (istabas) dzīvnieku labturības un aizsardzības noteikumi,
  • Noteikumi par mājas (istabas) dzīvnieku atsavināšanu,
  • Noteikumi par izsolēm, izstādēm un citi pasākumiem ar dzīvnieku piedalīšanos  

2 Dzīvnieku aizsardzības likums atļauj suni, kas dzimis līdz 2023. gada 31. augustam, turēt piesietu  

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI