DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
09. jūlijā, 2024
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Starptautiska projekta ietvaros Latvijā uzlabos vēža skrīniga efektivitāti 

Piedaloties starptautiskā projektā un Latvijai uzņemoties projekta vadošo lomu, turpmākajos gados plānoti ieguldījumi vēža skrīninga programmas uzlabošanā.

Otrdien, 9. jūlijā, Ministru kabinets izskatīja informatīvo ziņojumu1, apstiprinot Latvijas iesaisti.   

Eiropas Komisijas programmas “ES-veselībai” projekta “Vienotā rīcība par jaunās ES vēža skrīninga shēmas ieviešanu” (EUCanScreen projektu) Latvijā īstenos Latvijas Universitāte sadarbībā ar Slimību profilakses un kontroles centru, Rīgas Stradiņa universitāti un Paula Stradiņa Klīnisko universitātes slimnīcu, kopā piedaloties 29 valstu (tajā skaitā 25 ES dalībvalstu, kā arī Ukrainas, Norvēģijas, Islandes un Moldovas) institūcijām. 

Lai no vēža skrīninga programmas iegūtu vēlamos rezultātus, tai jābūt labi plānotai un ar atbilstošu pārvaldību, kā arī jānodrošina kvalitāte ar atbilstoša līmeņa ieinteresēto pušu iesaisti. Paredzams, ka EUCanScreen projekta realizācija būtiski palīdzēs uzlabot vēža skrīninga procesu valstī. 

EUCanScreen projektā paredzēts atbalstīt uzlabojumus vēža skrīninga organizācijā jau līdz šim ieviestajām skrīninga pieejām, celt organizatoru kapacitāti, nodrošināt kvalitātes kritēriju izpildei nepieciešamo datu plūsmu, nodrošināt skrīninga ilgtspēju. Vienlaikus plānots strādāt pie mākslīgā intelekta izmantošanas uzsākšanas skrīningā, jaunu metožu izvērtēšanas un jaunu skrīninga pieeju pakāpeniskas ieviešanas. Būtiska uzmanība tiks pievērsta speciālistu izglītībai, profesionālās kvalifikācijas un kompetenču celšanai. Tāpat Latvijā EUCanScreen projektā paredzēts izveidot reģionālu apmācības centru mamogrāfijā, kura darbība tiks turpināta arī pēc projekta.  

Dalība EUCanScreen projektā veicinās arī ES dalībvalstu savstarpēju apmaiņu ar labo praksi, attīstīs inovatīvus risinājumus skrīninga programmu pilnveidošanai un veselības komunikācijai ar pacientiem un sabiedrību, kā arī veidos jaunu platformu turpmākai nozares ekspertu sadarbībai.  

Visu projektā iesaistīto valstu kopējās projekta plānotās izmaksas ir 38,7 miljoni eiro, tai skaitā Eiropas Komisijas finansējums 31 miljons eiro. Latvijas partneru kopējās izmaksas plānotas 5,13 miljonu eiro apmērā, tai skaitā EUCanScreen projekta īstenošanai nepieciešams valsts budžeta līdzfinansējums – 993 064 eiro. 

1 Informatīvais ziņojums  “Par valsts budžeta līdzfinansējuma nodrošināšanu Eiropas Komisijas programmas “ES-veselībai” projekta “Vienotā rīcība par jaunās ES vēža skrīninga shēmas ieviešanu” (EUCanScreen projekts) īstenošanai 2024. – 2028. gadā” 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI