DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
21. jūnijā, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Latvija aicina harmonizēt likumdošanu ES dalībvalstīs e-cigarešu aromātu ierobežojumiem 

Piektdien, 21. jūnijā, Luksemburgā norisinājās Eiropas Savienības Nodarbinātības, sociālās politikas, veselības un patērētāju lietu ministru padomes (EPSCO) sanāksme, kurā Latvija aktualizēja problemātiku par tabakas pieejamību un lietošanu jauniešu vidū, kā arī zāļu pieejamības un piegāžu drošības jautājumus. Latviju sanāksmē pārstāvēja Veselības  ministrijas parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis. 

Latvija kopā ar vairākām ES valstīm aktualizēja problemātiku par tabakas pieejamību un lietošanu jauniešu vidū, aicinot ES līmenī īstenot pasākumus, lai aizsargātu jauniešus no kaitējuma, ko rada jaunie tabakas izstrādājumi. Divpadsmit valstu vēstulē iekļauts aicinājums Eiropas Komisijai noteikt vienotu regulējumu ierobežojumiem e-cigarešu aromātiem visā ES teritorijā un aizliegt tabakas un citu smēķēšanai paredzēto produktu pārrobežu distances tirdzniecību. Vienots regulējums un ierobežojumi visā ES teritorijā nodrošinātu koordinētu un daudz efektīvāku rīcību kaitīgo produktu pieejamībai un pieprasījumam, tādējādi pasargājot sabiedrību, īpaši jauniešus, no smēķēšanas negatīvās ietekmes, kā arī atkarību veidošanās riska. 

ES valstu veselības ministru darba kārtībā bija jautājums par tiesību aktu kopumu farmācijas jomā, kura galvenais mērķis ir nodrošināt vienlīdzīgu nepieciešamo medikamentu pieejamību visās ES valstīs, tajā skaitā jaunām zālēm, vienlaikus aizsargājot ES konkurētspēju un pievilcību inovācijām farmācijas nozarē. VM parlamentārais sekretārs uzsver, ka stūrakmenim farmācijas pakotnē jābūt pacientu vajadzībām un vienlīdzīgai piekļuvei inovatīviem medikamentiem un ģenēriskajām (patentbrīvo) zālēm, kas mazinātu spiedienu arī uz kompensējamo medikamentu budžetu. Saistībā ar zāļu trūkuma pārvaldību un piegāžu drošību, Latvija aicina uz ES līmeņa dialogu par uzkrājumu veidošanu, lielāku caurskatāmību zāļu piegādes ķēdēs, kā arī ES ražošanas jaudu palielināšanu. 

Sanāksmē apstiprināja Padomes ieteikumus par vakcīnnovēršamiem vēža veidiem, kas skar jautājumus par vakcinācijas mērķiem cilvēka papilomas vīrusa (HPV) un B hepatīta vīrusa apkarošanai, kā arī pasākumus dezinformācijas novēršanai par vakcināciju. Tie paredz profilakses nolūkos dalībvalstīs ieviest vai stiprināt HPV un HBV vakcinācijas programmas, lai veicinātu vēža profilaksi kā daļu no valsts imunizācijas programmas. Ministri arī apstiprināja Padomes secinājumu projektu par Eiropas veselības savienības nākotni: Eiropa, kas rūpējas, gatavojas un aizsargā, kura mērķis ir turpināt pilnveidot un uzlabot Eiropas veselības savienību, ņemot vērā sistēmiskās problēmas, ar kurām pašlaik saskaras dalībvalstu veselības aprūpes sistēmas. 

EPSCO padomē sanāk visu ES dalībvalstu ministri, kuri atbild par nodarbinātību, sociāliem jautājumiem, veselību un patērētāju tiesību aizsardzības politiku. Sanāksmēs piedalās arī atbildīgais Eiropas komisārs. EPSCO sanāksmes veselības jautājumos parasti notiek divas reizes gadā. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI