DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
23. maijā, 2024
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

VARAM ikgadējās sarunās ar LPS pārrunā investīciju programmu, līdzdalības budžeta un Vienoto pakalpojumu centru attīstību

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) norisinājās ikgadējās sarunas ar Latvijas Pašvaldību savienību (LPS) ministres Ingas Bērziņas un LPS priekšsēža Ginta Kaminska vadībā. Ministrija kopā ar pašvaldību pārstāvjiem diskutēja par finanšu, investīciju un līdzdalības budžeta jautājumiem, kā arī turpmāko valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru (VPVKAC) darbību un paplašināšanu, un citiem reģionālās attīstības jautājumiem. 

“Esmu gandarīta, ka mēs varam paplašināt pakalpojumu sniegšanas kontaktpunktu tīklu, izmantojot Eiropas finansējumu, lai valsts un pašvaldību pakalpojumi būtu pieejami iedzīvotājiem. Kopā ar kolēģiem valdībā un LPS turpināsim strādāt, lai iniciatīva par reģionālās attīstības fonda izveidi iegūtu konkrētas aprises. Mērķis ir 2025. gadā fondā novirzīt vismaz 75 miljonus eiro, kas izmantojami, lai sniegtu atbalstu pašvaldībām valstiski nozīmīgu reformu īstenošanai, t.sk, izglītības tīkla sakārtošanai,” pauda vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa 

Attiecībā par pašvaldību aizņemšanās iespējām, abas puses bija vienisprātis, ka nepieciešams izvērtēt pašvaldību aizņēmumu summas palielināšanas iespējas. Šobrīd atbilstoši Ministru kabineta (MK) noteikumiem* pašvaldības var pieteikties pirmskolas izglītības rindu mazināšanai vai iestādes infrastruktūras attīstīšanai, skolu tīkla sakārtošanai un ceļu būvniecību. Puses vienojās, ka pašvaldību aizņemšanas mērķi un nosacījumi ir skatāmi kontekstā ar valsts budžetu 2025. gadam un budžeta ietvaru 2025., 2026. un 2027. gadam. 

Tāpat puses diskutēja par ministrijas iniciatīvu veidot (ikgadēju) pastāvīgu nacionālu reģionālās attīstības fonda izveidi, kura ietvaros pašvaldībām būtu pieejamas mērķdotācijas investīcijām. Šāda fonda izveides mērķis ir sniegt atbalstu pašvaldībām valstiski nozīmīgu reformu īstenošanai, tai skaitā 2025.–2026. gadā izglītības tīkla sakārtošanai, savukārt turpmākajos gados mērķdotācija varētu tikt novirzīta arī citām būtiskām prioritātēm. Abas puses vienojās par pastāvīga (ikgadēja) nacionālā reģionālās attīstības fonda izveidi no 2025. gada ar minimālo finansējumu 75 milj. eiro gadā. 

Kā viens no sarunas tematiem bija arī līdzdalības budžets, kas visām pašvaldībām jāsāk ieviest no 2025. gada. Lai līdzdalības budžetu varētu īstenot visās pašvaldībās Latvijā, ministrija veido atbalsta rīku jeb līdzdalības budžeta informācijas sistēmu**, kas sniegs iespēju e-vidē visām pašvaldībām organizēt līdzdalības budžeta projektu ideju konkursus, savukārt iedzīvotājiem – gan piedalīties līdzdalības budžeta iniciatīvā, iesniedzot projektu ideju pieteikumus vai balsojot par projektu idejām, gan aplūkot citos līdzdalības budžeta projektu ideju konkursos iesniegtos teritorijas attīstības projektu īstenošanas piemērus. Līdzdalības budžeta informācijas sistēmu plānots izstrādāt līdz 2024. gada beigām, lai pašvaldības līdzdalības budžetu varētu nodrošināt no 2025. gada 1. janvāra. Puses vienojās, ka, lai pašvaldības labāk sagatavotos sistēmas izmantošanai, VARAM līdz š.g. rudens beigām organizēs praktisku semināru pašvaldībām par problēmjautājumiem līdzdalības budžeta ieviešanā un sistēmas izmantošanā. 

Tāpat klātesošie runāja par turpmāko VPVKAC jeb klientu apkalpošanas tīklu darbību un paplašināšanu, vienlaikus nodrošinot valsts pakalpojumu pieejamību un pārskatot adekvātu valsts finansējumu to darbības nodrošināšanai. Tāpat, lai stiprinātu esošo klientu apkalpošanas tīklu un izvēršot to ne tikai novadu centru, bet arī pagastu līmenī, klātesošie pārrunāja VPVKAC attīstības iespējas saistībā ar Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna*** ieviešanu.  

VPVKAC ir lielākais klientu apkalpošanas tīkls valstī (215 klientu apkalpošanas centri). Tajā var patstāvīgi vai ar darbinieka palīdzību elektroniskā veidā pieteikt būtiskākos valsts un pašvaldību pakalpojumus, saņemt atbalstu eParaksta un oficiālās e-adreses izmantošanā, kā arī saņemt citas konsultācijas. VPVKAC ir nozīmīgs atbalsta punkts arī tiem iedzīvotājiem, kuriem nepieciešama palīdzība digitālo pakalpojumu pieteikšanai un saņemšanai, tostarp, konsultācijas atbilstošākā valsts pakalpojuma izvēlei. Ministrija sadarbībā ar pašvaldībām turpina pilnveidot valsts pārvaldes pakalpojumu sniegšanas sistēmu, lai iedzīvotāji valsts pakalpojumus attālināti varētu saņemt tikpat ērti kā klātienē.  

Sanāksmē puses vienojās, ka pašvaldību mērķdotācijai VPVKAC ieviešanai būtu jābūt motivējošākai, tādēļ plānots izskatīt iespēju pārskatīt dotāciju 2025. gadam. VARAM aicina pašvaldības līdz 2024. gada 3. ceturkšņa beigām ierosināt priekšlikumus dotācijas piešķīruma metodikas pilnveidei. Tāpat puses vienojās turpināt nodrošināt pieejamu un kvalitatīvu valsts pārvaldes iestāžu attālināto konsultāciju. VARAM aicināja pašvaldības pieteikties jaunu VPVKAC centru izveidei, kuru izveide tiks finansēta VARAM  projekta ietvaros. 

* 2024. gada 5. marta noteikumiem Nr. 159 “Kritēriji un kārtība, kādā tiek izvērtēti pašvaldību investīciju projektu pieteikumi valsts budžeta aizdevuma saņemšanai” 

** Līdzdalības budžeta informācijas sistēma tiek ieviesta par Eiropas Savienības Atveseļošanās fonda (AF) līdzekļiem un valsts budžeta finansējumu PVN izmaksu segšanai, VARAM īstenojot projektu “Līdzdalības budžeta pārvaldību nodrošinošas koplietošanas platformas attīstība un ieviešana” (projekta sadarbības partneris – Valsts reģionālās attīstības aģentūra). 

*** 2. komponentes "Digitālā transformācija" 2.1. reformu un investīciju virziena "Valsts pārvaldes, tai skaitā pašvaldību, digitālā transformācija" investīcijas 2.1.2.1.i. projekta "Pakalpojumu sniegšanas reformas atbalsts" 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI