DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
09. maijā, 2024
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

15. maijā Dauderos atklās mākslinieces Artas Ozolas-Jaunarājas darināto pastmarku izstādi 

Publicitātes foto

15. maijā plkst. 14.00 Dauderu nama Lielajā salonā atklās Artas Ozolas-Jaunarājas veidoto izstādi “Pastmarkas portrets. Muzejs pastmarkās”. Mākslinieces trīsdesmit gadu ilgajā sadarbībā ar “Latvijas pastu” kopumā tapušas ap 100 pasta vērtszīmēm un to sērijām, bet izstādē būs apskatāmas tieši ar Latvijas muzeju tematiku saistītās pastmarkas. 

Mākslas zinātniece Irēna Bužinska norāda, ka Artas Ozolas-Jaunarājas pastmarkām raksturīga informatīvi un vizuāli piesātināta izvērsta kompozīcija, līdz filigrānai meistarībai izstrādātas detaļas, spēja radīt spilgtus vēstījumus – miniatūrus stāstus par mūsu valsti, mūsu vērtībām un ideāliem. Tālab mākslinieci pamatoti var uzskatīt par vienu no vadošajām Latvijas valsts vizuālā tēla veidotājām. Viņas darinātās pastmarkas Latvijā vairākkārt atzītas par Gada skaistākajām pastmarkām (2011, 2013, 2019), ir guvušas atzinību starptautiskos konkursos. To tematika ir daudzveidīga: “Tautastērpi”, “Ziemassvētki”, “Cimdi”, “Etnogrāfiskās rotas”, “Latvijas Nacionālie bruņotie spēki”, “Saeima”, “Latvijas bākas”, “Dabas aizsardzība”, “Izcilas Latvijas zinātnes un kultūras personības”, “Latvijas muzeji”, “Europa” u.c. 

Arta Ozola-Jaunarāja absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļu, vēlāk ieguvusi humanitāro zinātņu maģistra grādu. Pirms vairāk nekā 30 gadiem uzvarējusi “Latvijas pasts” izsludinātā konkursā, un sešas viņas zīmētas pastmarkas ar Kuldīgai, Alsungai, Lielvārdei, Rucavai, Zemgalei un Ziemeļlatgalei raksturīgiem tautas tērpiem uzreiz nodrukātas un laistas apgrozībā. Pie etnogrāfijas atgriezusies arī citkārt, darinot pastmarkas par Lieldienu, Jāņu vai kāzu tēmām. Māksliniece īpaši lepojas ar Latvijas bākām veltīto pastmarku sēriju, kurā attēlotas jau 15 bākas. 

Latvijas Bankas kolekciju monētu sērijā Arta Ozola-Jaunarāja veidojusi dizainu monētām “Krišjānis Barons”, “Krišjānis Valdemārs”, “Rainis” un “Rainis un Aspazija”, pēdējā ieguva godalgu starptautiskajā monētu konkursā “Coin Constellation 2016”. Darbs ar monētu dizainu radījis interesi par telpisko mākslu, kas tagad realizējas leļļu mākslas dizainā. 

Kopš 1986. gada Arta Ozola-Jaunarāja ir piedalījusies vairāk kā 100 vietējās un arī starptautiskās žūrētās stājgrafikas, grāmatu ilustrāciju un dizaina izstādēs, bijušas arī personālizstādes. Māksliniece guvusi dažāda mēroga balvas un atzinību grāmatu mākslas un citu mākslas žanru konkursos.  

Izstāde “Pastmarkas portrets. Muzejs pastmarkās” Dauderos būs apskatāma līdz 14. jūlijam. 

18. maijā Muzeju naktī Dauderos plkst. 18.00 būs iespēja klausīties Artas Ozolas-Jaunarājas stāstījumu par pastmarku darināšanu un vēlāk kopā ar mākslinieci līdzdarboties meistarklasē “Pastmarkas laboratorija”. Savukārt Brīvsestdienā 29. jūnijā plkst. 14.00 paredzēta Artas Ozolas-Jaunarājas “pastmarku darināšanas” meistarklase, kurā var piedalīties ikviens interesents.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI