DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
07. maijā, 2024
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Ārvalstu filmu uzņemšanai Latvijā piešķir papildu gandrīz trīs miljonus eiro 

2024. gada 7. maija sēdē Ministru kabinets lēma par papildu valsts budžeta finansējuma piešķiršanu 2 984 598 eiro apmērā ārvalstu filmu uzņemšanai Latvijā. Valsts budžeta līdzfinansējums ārvalstu filmu uzņemšanai ir nozīmīgs atbalsts nozares uzņēmumu darbības nodrošināšanai. Kino nozares sniegtie pakalpojumi būtiski stimulē valsts ekonomikas attīstību un atpazīstamību. Ar līdzfinansējuma palīdzību efektīvi tiek veicināta nodarbinātība dažādos, arī ar filmu nozari tieši nesaistītos, tautsaimniecības sektoros, vienlaikus stiprinot filmu nozares profesionāļu starptautisko konkurētspēju, kā arī veidojot un popularizējot valsts tēlu.  

“Filmu projektu ietvaros ieguvums ir ne tikai Latvijas producentam, kurš ir iesniedzis pieteikumu un noslēdzis līgumu ar ārvalstu producentu, bet arī vairākām nozarēm, kuras ir gan tieši, gan netieši saistītas ar filmu industriju, piemēram, iekārtas un tehnoloģijas, dizains un druka, kultūrvietas un muzeji, izmitināšanas, un ēdināšanas pakalpojumi, transporta un loģistikas pakalpojumi, nekustamo īpašumu izīrēšanas, apsardzes, uzkopšana, dekorāciju izveide un uzstādīšana, pašvaldību sniegtie pakalpojumi, u.c. nozarēs. Papildus uzņēmējdarbības vides kontekstā konkurences iespaidā tiks attīstīta vietējo kino nozares un citu saistīto industriju uzņēmumu kompetence, zināšanas un pieredze, sekmējot konkurētspējas stiprināšanu reģionā,” uzsver ekonomikas ministrs Viktors Valainis. 

Kā zināms, nolūkā veicināt ārvalstu investīciju piesaisti, daudzās valstīs Eiropā un pasaulē ir izveidoti dažādi finanšu mehānismi gan nodokļu, gan fondu veidā, lai ārvalstu filmu producenti būtu finansiāli ieinteresēti uzņemt filmas konkrētajā valstī, atgūstot daļu ieguldītā finansējuma. Arī Latvijas valdība 2022. gada martā apstiprināja Ekonomikas ministrijas izstrādātu valsts atbalsta programmu ārvalstu filmu uzņemšanai Latvijā.  

Valsts līdzfinansējuma piešķiršanai ārvalstu filmu uzņemšanai Latvijā Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) rīko atklātu konkursu projekta iesniegumu atlasei. 2024. gada valsts budžeta līdzfinansējuma konkursa ārvalstu filmu uzņemšanai Latvijā 6. kārta tika izsludināta laikā no 2023. gada 13. novembra līdz 2023. gada 13. decembrim. Šīs kārtas ietvaros  apstiprināti septiņi projekti, kuri pilnībā vai daļēji tiks īstenoti Latvijā. Plānots, ka šo septiņu filmu projekti 2024. gadā Latvijai piesaistīs investīcijas vairāk kā 16 milj. eiroapmērā. Plānotais Latvijas valsts līdzfinansējums ir 3 706 297,85 eiroapmērā (LIAA pieejamais finansējums – 82 200 eiro), no kuriem nodokļu nomaksas veidā valsts budžetā plānots iegūt vairāk kā 4 milj. eiro. 

Ar Latvijas līdzfinansējumu šogad savu projektu īstenos SIA “CINEVILLA FILMS” un Vācijas “STORY HOUSE Picture GmbH”, turpinot Eiropā atpazīstamās drāmas “SISI 4” uzņemšanu. Savukārt SIA “FILM ANGELS STUDIO” un Vācijas “Network  Movie Film- und Fernsehproduktion GmbH / Studio Zentral” sadarbībā ar “Netflix Worldwide Entertainment” veidos 7 sēriju filmu “ABRAKADABRA”, kura pilnībā tiks filmēta Latvijas teritorijā. SIA ”White Picture” sadarbībā ar Francijas “SLOT MACHINE S.A.R.L” veidos filmu “Dāņu sieviete”. Gana lielas investīcijas Latvijai piesaistīts arī SIA ”White Picture” un Igaunijas “360 MEDIA OÜ” veidojot filmu “Detektīvs Foks”. Iepriekš minētie projekti būs apjomīgi ar paredzamu popularitāti visā Eiropā, kas ne tikai tiešā veidā popularizēs Latvijas filmu industriju nozares, bet arī veicinās jaunu interesentu un investīciju piesaisti Latvijai kā valstij, kurā augstā kvalitātē iespējams īstenot liela mēroga filmu industrijas projektus.  

Kā informēts iepriekš, atbalsta saņemšanas nosacījumus nosaka Ekonomikas ministrijas izstrādātie un Ministru kabinetā 2022. gada 15. martā pieņemtie noteikumi Nr. 173 "Kārtība, kādā ārvalstu filmu uzņemšanai Latvijā tiek piešķirts valsts budžeta līdzfinansējums". Pieejamais līdzfinansējuma apmērs vienam projektam ir 20% no līdzfinansējuma līgumā norādīto attiecināmo izdevumu kopsummas, savukārt attiecināmo atalgojuma izmaksu pozīcijām līdzfinansējuma apmērs ir 30%. Līdzfinansējumu piešķir, ja projekta iesniegumā minētā filma vienlaikus atbilst šādiem nosacījumiem – filma pilnībā vai daļēji tiek uzņemta Latvijā; filmas uzņemšanā tiek izmantoti tādu fizisko vai juridisko personu pakalpojumi, kuras ir reģistrētas Latvijā; kopējās filmas projekta izmaksas spēlfilmām un animācijas filmām sasniedz vismaz 711 436 eiro, bet dokumentālajām filmām – vismaz 142 287 eiro; projekta iesnieguma iesniegšanas dienā ārvalsts producentam pieejamais finansējums saskaņā ar finansēšanas plānu ir vismaz 50% no kopējām filmas uzņemšanas izmaksām. 

Kopš 2022. gada, kad LIAA no Nacionālā kino centra pārņēma Programmas administrēšanu,  kopā iesniegti 27 filmu projekti, no kuriem 16 ir saņēmuši līdzfinansējumu ārvalstu filmu projektu veidošanai Latvijā. Šo filmu veidotāji Latvijā ieguldīja ap 18 milj. eiroun minētajiem projektiem izmaksāts Latvijas valsts līdzfinansējums 3,6 milj. eiroapmērā, no kura nodokļu nomaksas veidā valsts budžetā tika iegūti vairāk kā 4 milj. eiro. Līdz šim Aģentūra administrētās Programmas ietvaros ir atbalstīta tādu filmu uzņemšana kā SIA “CINEVILLA FILMS” un Vācijas “STORY HOUSE Picture GmbH” veidotās drāmas “SISI” 2.sezona un 3.sezona, SIA “FILM ANGELS STUDIO” un Francijas “Keystone Films” veidotā filma “HARBINA”, SIA “Forma Pro Films” un Lielbritānijas “ANNA FILM PRODUCTION” veidotā filma “Anna”, SIA “Forma Pro Films” un Francijas “CG Cinema” veidotā filma “Pazušana”,  SIA “CINEVILLA FILMS” un Vācijas “Constantin Television GmbH” veidotā filma “Smillas sniega sajūta” un citas. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI