DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
03. maijā, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Satiksme

Pirms pērc, pārbaudi! LTAB mudina lietoto auto pircējus veikt spēkrata negadījumu vēstures pārbaudi 

FOTO: Freepik

Centrālās statistikas pārvaldes apkopotā informācija liecina, ka 2023. gadā Latvijā biežāk reģistrētais vieglais auto bija vairāk nekā 10 gadus vecs (77% no reģistrēto vieglo auto skaita). “Daļa, īpaši no ārvalstīm ievestie lietotie auto, ir pēc nopietniem ceļu satiksmes negadījumiem, un ir pamats bažām par to, ka šādi spēkrati var sagādāt nepatīkamus pārsteigumus saviem jaunajiem īpašniekiem,” stāsta Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (turpmāk – LTAB) valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins. 

Otrreizējā auto tirgū joprojām ir ne mazums gadījumu, kad par augstu cenu tiek mēģināts pārdot avarējušus un pēc tam vizuāli uzfrišinātus spēkratus vai automašīnas ar būtiskiem defektiem, kuri pirms pārdošanas tiek veikli nomaskēti. “Bieži dzirdam, ka, iegādājoties lietotu transportlīdzekli, tā pārdevējs nelabprāt sniedz informāciju par spēkrata patieso stāvokli un apgalvo, ka tam nav bijis bojājumu. Savukārt pircējs nereti aizmirst vai nezina, ka mūsdienās pastāv daudzas iespējas, kā pārliecināties par auto tehnisko stāvokli un veikt spēkrata vēstures pārbaudi uzticamos resursos,” skaidro J.Abāšins. 

“Šāda pircēju rīcība var radīt draudus pašam autovadītājam un tā pasažieriem gadījumos, ja auto iekļūst ceļu satiksmes negadījumā. Tāpat pastāv risks, ka nepārbaudīta auto iegāde var radīt papildus izdevumus jaunajam īpašniekam, remontējot vai pat atjaunojot automašīnu, lai tā spētu pilnvērtīgi piedalīties ceļu satiksmē un veikt likumā noteiktās tehniskās apskates,” informē LTAB valdes priekšsēdētājs. 

Lai informētu potenciālo lietoto auto pircējus par riskiem, kas iespējami nepietiekami izvērtējot spēkrata tehniskos un negadījumu vēstures datus, kā arī stāstītu par iespējām tos noskaidrot bez maksas, LTAB maijā īstenos informatīvo kampaņu “Pirms pērc - pārbaudi!”. Kampaņas laikā Modes un dzīvesstila tirdzniecības centrā “Spice” būs izvietota interaktīva ekspozīcija, kas potenciālajiem lietoto auto pircējiem skaidros, kur iespējams iegūt informāciju par iespējām bez maksas pārbaudīt spēkrata tehnisko un negadījumu vēstures pārbaudi. “Vienlaikus visu maiju, kopā ar satiksmes drošības ekspertiem, dažādos masu informācijas līdzekļos diskutēsim par situācijas problemātiku, un risinājumiem, kā panākt, lai iespējami lielāks skaits lietoto auto pircēju pirms spēkrata iegādes veic rūpīgu tā pārbaudi,” stāsta J.Abāšins. 

Šobrīd ikvienam lietotā auto pircējam ir iespējams bez maksas veikt auto negadījumu vēstures pārbaudi par laiku, kad transportlīdzeklis bijis reģistrēts Latvijā LTAB mājas lapā vai mobilajā lietotnē LTAB OCTA, kā arī transportlīdzekļa tehniskās vēstures pārbaudi CSDD mājas lapā vai mobilajā lietotnē.  

Kampaņa tiek finansēta no ceļu satiksmes negadījumu novēršanai un profilaksei paredzētajiem līdzekļiem, kurus veido apdrošinātāju veiktās iemaksas no OCTA polisēm. Kampaņu atbalsta Modes un dzīvesstila tirdzniecības centrs “Spice”. Vairāk par kampaņu: www.ltab.lv/ne  

1997. gadā Latvijā tika ieviesta OCTA sistēma. Tiesības veikt OCTA apdrošināšanu Latvijā ir AAS “Balta”, AAS “Baltijas Apdrošināšanas Nams”, AAS “BTA Baltic Insurance Company”, “Compensa Vienna Insurance Group” ADB Latvijas filiāle, “ERGO Insurance” SE Latvijas filiāle, ADB “Gjensidige” Latvijas filiāle, “If P&C Insurance” AS Latvijas filiāle, “Swedbank P&C Insurance” AS Latvijas filiāle un «Balcia Insurance» SE. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI